Interiér

Zchátralou zemědělskou usedlost proměnili na hřejivé venkovské bydlení

Když srdce zavelí, nadarmo se bude rozum bránit. Něco o tom ví i Claudia, která se spolu s manželem rozhodla před lety navrátit život zchátralé zemědělské usedlosti.

zrekonstruovaná zemědělská usedlost v rustikálním stylu, obývací pokoj v bílé barvě a jídelna s dřevěným nábytkem

Svépomocná proměna

Své vysněné víkendové bydlení si Claudia a Bernd koupili už před devatenácti lety. Navzdory obavám a nesouhlasu okolí se rozhodli od základů svépomocí přestavět starou zemědělskou usedlost. Duch místa na ně zapůsobil natolik, že se rozhodli zachovat původní vzhled, který obohatili o moderní pohodlí. Díky trpělivosti, ale i řemeslné zručnosti je dnes z „ošklivého káčátka“ oblíbené odpočinkové místo celé rodiny.

Dřevo, přírodní materiály a pohoda

Bernda naučil pracovat se dřevem místní truhlář. Díky němu mohl vlastnoručně vytvořit trámy, které oddělují otevřenou kuchyni od jídelny. Dřevem se rozhodně nešetřilo, vidět ho můžeme i na pracovní desce v kuchyni. Čela dvířek a zásuvky však dělal na míru truhlář. Claudiiným splněným snem byl kuchyňský ostrůvek, který je hojně využívaný během oslav a při hoštění návštěv. Touhu po pohodlí si naplnili sezením pod okny, odkud je výhled na přírodu. „Když si všechno děláte sami, získáte skvělý pocit a bydlení, které milujete,“ vysvětluje Claudia důvody, pro které se rozhodli většinu nábytku vyrobit sami. Kromě toho mnohé kousky restaurovali a hledali jim nové použití. V zachovalém interiéru z 18. století vyniká kombinace dřeva a přírodních materiálů, hlavně ratanu a bavlny.

kuchyňské okno s bylinkama ve vázách a pěstěbných nádobách
Zelené oživení představují bylinky, které našly své místo na kuchyňském okně.

Kombinace starého s novým

Na kuchyni si dala Claudia obzvlášť záležet, kombinuje v ní staré s moderním. Do prostorné kuchyně s malým oknem a klenutým stropem umístila nenápadnou dřevěnou moderní kuchyňskou linku. Ta výborně ladí s keramickými dlaždicemi, skleněnými skříňkami a květináči s bylinkami. Běžné kuchyňské pomůcky jsou vystavené na očích a posilují dojem starobylosti interiéru. Spotřebiče svou barevností zapadají do celkového ladění a vůbec nepůsobí rušivě.

Více fotek najdete v galerii

Tip na článek: Rekonstrukce staré chalupy trvala více než dva roky: Podívejte se na tu změnu!

Kdo zde bydlí?

Na zemědělské usedlosti žije Claudia se svým mužem Berndem a dvěma dcerami. I když jim rekonstrukce zabírá hodně času, z výsledku jsou nadšeni. Až děti odrostou, plánuje Claudia přestěhovat se sem spolu s manželem natrvalo.

Text: IKEA, Katarína Orviská
Foto: IKEA
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů