Interiér

Vteřinové dekorace aneb Jak přikrášlit vánoční hvězdu

Vánoční hvězda je rostlina, kterou vedle vánočního stromku najdeme ve svých domácnostech o svátcích nejčastěji – ať už si ji sami pořídíme anebo nám ji daruje někdo jiný. Přitom i když máme zpravidla v předvánočním čase velmi málo času, není problém naložit s vánoční hvězdou tak, aby se efekt, který vytváří ještě umocnil. Zabrat nám to nemusí více než pár minut. Zkuste se inspirovat našimi tipy…

Variace na červenoucervena

Hezký obal na květináč doma jistě „splašíte“, v horším případě si ho na pár svátečních dnů „vypůjčíte“ od jiné ze svých pokojovek. A nějakou tu přízdobu (v našem případě hvězda z filcu) snad doma také najdete. Porozhlédněte se třeba i mezi hračkami svých dětí. Zde jsme navrch vsadili na kombinaci odstínů červené a oranžové. Utrhnout pár větviček ze stromku a celé to dozdobit nebyl problém…

 

Jen zdánlivě složitémasle

Vypadá to možná složitě, ale zdání opravdu klame! Efekt spočívá v kombinaci nádoby z nejobyčejnějšího průhledného skla se zdobnou fialovou mašlí, kdy je navíc prostor mezi menším plastovým květináčem rostliny a větším sklem obalu vyplněn nejrůznějšími drobnými předměty. Využít se dají bonbóny ve staniolu, vánoční řetězy, drobnější ozdoby na stromek, ořechy, roličky skořice či hvězdičky badyánu atd.

Jednoduchý „hranatý“ efektobdelnik

Obaly na květináče, jež vycházejí z obdélníkové tvaru, bývají přece jen méně obvyklé. Jak ovšem ukazuje tento příklad, mohou se zasloužit o dojem vskutku mimořádně působivý. Zvláště když se sejde jednoduchost tvaru s jednoduchým – zde červenobílým -barevným kontrastem.

Osazeno do pařezu

Ten pařez berte s jistou nadsázkou, nicméně posadit květináč, navíc s takto zbarvenou vánoční hvězdou, „do dřeva“ platí za vskutku nezvyklou variantu. Stejného charakteru pak ovšem musejí být i ostatní dekorace, a tak byly k doplnění zvoleny šišky a dřevěné figurky.

parez

Střídmá a zdobná zároveň

(k úvodní fotce)

Charakteristická pro toto aranžmá je kombinace moderně působící barevné i tvarové střídmosti na straně jedné s až starožitně vyhlížejícími zdobnými prvky na straně druhé. Uplatnilo by se díky tomu i ve velmi různorodých typech interiérů.

Růžovo-stříbrná něhastribrna

Něžně působící aranžmá vzniklo tím nejprostším spojením dvou barev – stříbrné a růžové. Nehodí se ovšem všude, v rustikálně laděném interiéru by vypadalo nepatřičně. Vedle historicky působícího zařízení by však tato dekorace jistě velmi dobře zapadla i do prostoru moderního, v němž by dominovaly materiály, jako například sklo, kov apod.

trojiceMožná příliš jednoduché…

A ještě jednou prostota násobená třemi… Nicméně pro někoho toto bude možná ještě pořád až moc jednoduché a tudíž málo efektní. Jiného ale může právě tento aspekt věci naopak velmi oslovit…

Zabaleno do papírupapir

Snad nejjednodušší na světě je zabalit květináč prostě do papíru! Pokud zvolíte papír dostatečně efektní, máte o účinek postaráno. V době, kdy je více než aktuální balení vánočních dárků, byste takovýchto potenciálních obalů měli mít doma na výběr dost a dost. Není přitom nic snazšího, než papír po pár dnech vyměnit a vytvořit tak dekoraci zas zcela odlišnou.

Střídmá a zdobná zároveň

Charakteristická pro toto aranžmá je kombinace moderně působící barevné i tvarové střídmosti na straně jedné s až starožitně vyhlížejícími zdobnými prvky na straně druhé. Uplatnilo by se díky tomu i ve velmi různorodých typech interiérů.

Připravila: Ivana Hudcová, foto: Stars for Europe; vydáno v RPN 12/2011.