Interiér

Usídlili se ve vaší domácnosti pavouci? Zbavte se jich přírodní a šetrnou cestou

Pavouci. Nevítaní obyvatelé našich domovů, kteří si tvoří domky z pavučiny v každém klidném místě, odkud je nevyhání koště ani prachovka. Pokud ani vy nepatříte mezi jejich milovníky a při pohledu na tohoto osminohého členovce se vás zmocňuje panika, že se vám v noci spustí nad obličej, pak vás jistě potěší rady a triky, jak se můžete pavouků šetrně zbavit.

Zdroj: Shutterstock

Bílý ocet

Kromě toho, že ocet dokáže hotové zázraky s našimi domácnostmi, poslouží i jako organický prostředek proti škůdcům, konkrétně proti pavoukům. Pro člověka je sice ocet zcela neškodný, ale jelikož obsahuje kyselinu octovou, která mu dodává charakteristickou kyselou chuť a zápach, tak pro pavouky funguje jako dokonalý odpuzovač, protože (ač to možná nevíte) pavouci jsou na pachy velmi citliví.

Vyrobte si proto účinný octový postřik tak, že smícháte stejný díl octa a vody v lahvičce s rozprašovačem. Ten následně nastříkejte po celém domě, především se soustřeďte na kuchyň a vchody – právě to jsou místa, kudy mohou pavouci nejčastěji pronikat dovnitř. Pokud navíc použijete ocet jako čisticí prostředek v koupelně a kuchyni, tak tím zabijete hned dvě mouchy jednou ranou – ekologicky uklidíte a ještě vyženete pavouky!

Citrusy

Jestli něco pavouci nemají rádi stejně jako ocet, pak jsou to právě citrusové plody; a vy už asi i tušíte, proč tomu tak je (ano, je to opět kvůli jejich citlivosti na štiplavé pachy). Pokud se tedy chcete vyhnout pavoučí invazi v domě, vřele vám doporučujeme, abyste si umístili několik citrusových plodů do misky na kuchyňskou linku. Po použití citronů do čaje je však nevyhazujte! Místo toho zbytky citrusových slupek potřete okenní parapety a dveře.

Mísa s citrony na kuchyňské lince
Zdroj: Shutterstock

Tip: Pokud vám vadí výše zmíněná kyselá vůně octa, zkuste do něj přes noc namočit několik pomerančových slupek. Tuto směs smíchanou s vodou pak nalijte do lahve s rozprašovačem. Pomerančový ocet můžete následně použít jako čisticí prostředek nebo jím postříkat místa s častým výskytem hmyzu.

Máta

Většina pěstovatelů ví, že máta funguje jako dokonalý odpuzovač hmyzu – právě proto, kromě lásky k mátovému čaji, ji také pěstují. Mnoho brouků, včetně pavouků, totiž peprmintové aroma doslova nesnáší. Využijte toho ve svůj prospěch a smíchejte několik kapek esenciálního oleje z máty peprné ve vodě v rozprašovači a směsí postříkejte celý domov. Kromě toho, že uvidíte, jak hmyz migruje pryč, máta obydlí krásně osvěží.

Pokud se potřebujete zbavit škůdců z kuchyňských skříněk, rozdrťte několik sušených mátových lístků a ty vložte do malých sáčků, které umístěte například mezi koření. Pokud nemáte po ruce čerstvou mátu či esenciální olej, stejně dobře vám poslouží mátové čajové sáčky. Vniknutí hmyzu do domova zabráníte také tím, když si kolem oken a blízko dveří zasadíte rostlinku meduňky či levandule – přírodní repelent.

Tip: Mnoho silných vůní, které se v dnešní době prodávají ve formě bytových doplňků (difuzéry, aroma tyčinky atd.), vám může spolehlivě pomoci odpudit pavouky. Mezi obzvláště oblíbené oleje patří mátový, čajovníkový, levandulový, růžový, skořicový, citronela a hřebíčkový. Stačí, když přidáte pouhých 15 až 20 kapek do rozprašovače naplněného vodou a směs následně rozprašujete po domě – obzvlášť se zaměřte na rohy a kouty.

Máta v květináči
Zdroj: Shutterstock

Jediné, co budete muset dělat je, že olej budete pravidelně obměňovat, aby byl odpuzovač stále účinný a vonný. Tento postup opakujte alespoň jednou týdně. Pokud se pavouci stále objevují, stříkejte každých několik dní.

Během stříkání nechte otevřená okna, aby do místnosti mohl proudit čerstvý vzduch. Kromě rozprašování můžete vyzkoušet i vatové kuličky namočené do vonného oleje a strategicky umístěné na místa, kde víte, že se pavouci často vyskytují

Skořice ve všech podobách

Nevíme, zda jste o tom již někdy slyšeli, ale pavouci nesnášejí vůni skořice a je úplně jedno, jestli se jedná o mletou, kterou používáte jako přísadu do jablečného koláče, či přímo skořicovou tyčinku. Co vám však proti pavoukům fungovat zaručeně nebude, jsou svíčky s vůní skořice. Tyto svíčky jsou sice skvělé, když chcete provonět domov například o Vánocích, ale proti pavoukům vůbec nefungují.

Jak na vyhnání pavouků pomocí skořice:

Tyčinky umístěte na ta místa, o kterých zaručeně víte, že se tam pavouci vyskytují. Samozřejmě chápeme, že pokud máte arachnofobii, tak je sledování pavouků to poslední, co byste chtěli dělat. Avšak jejich trasování je pro jejich vyhnání důležité – musíte totiž zjistit, odkud vlastně neustále přicházejí. Pokud jste zjistili, že se pavouci uhnízdili ve dveřích nebo na okenních rámech, budete potřebovat mletou skořici, tu opatrně nasypte do mezer.

U bílých okenních rámů však buďte opatrní, jelikož skořice může způsobit zabarvení a skvrny. Proto se snažte vyvarovat toho, aby se skořice dostala na vnější stranu okna, kde by ji mohl navlhčit déšť či vlhkost držící se na oknech.

Po pár měsících zjistíte, že tyčinky začínají ztrácet svou přirozenou vůni, to však neznamená, že je musíte hned měnit za nové. Zkrátka počkejte a uvidíte, jestli se pavouci vrátí. S největší pravděpodobnosti však budete mít po problému.

Skořice na okenním parapetu
Zdroj: Shutterstock

Věděli jste, že podle starých pověr pavouci přinášejí do domu štěstí? A pokud si všimnete, že se stěhují do koutů, můžete v brzké době očekávat ochlazení.

Cedr

Nebojte se, nebudete se muset vydat někam do hlubokých lesů a přitáhnout si domů pořádný kus cedrového dřeva. V dnešní době totiž naštěstí již existuje mnoho menších cedrových výrobků, které vám tento problém pomohou vyřešit. Bonusem navíc je, že dřevitá vůně odpuzuje také šatní moly – proto si do skříně vložte několik cedrových disků. Po nějakém čase je nezapomeňte obrousit, abyste neustále udržovali čerstvou cedrovou vůni.

Česnek

Česnek – prostředek hojně používaný k odhánění upírů. Využijte jeho moc a vyžeňte pavouky z vašeho domova! Použití je velmi snadné. Podle toho, jak silnou česnekovou vůni snesete, vložte celou nebo rozdrcenou hlavičku do lahvičky s rozprašovačem naplněné vodou a použijte jej k „provonění“ rohů, podlah a lišt v místnostech náchylných k těmto nevítaným hostům.

Přesuňte odpadkové koše

Co mají rádi pavouci? Mouchy. Co mají rády mouchy? Odpadky. Uzavřete tento koloběh tím, že všechny koše umístíte co nejdál od vašeho domova – nebo aspoň dostatečně daleko od oken a dveří. A především vždy dbejte na to, aby všechny odpadkové koše měly pevně uzavřená víka.

Odpadkový koš
Zdroj: Shutterstock

Použijte lapač pavouků, sklenici nebo nádobu

Pro ty více odvážné, kteří se nebojí pavouky chytat ručně, tu máme snadný, ale účinný návod na jejich odstranění: chyťte pavouka pod skleničku, spodní část zakryje například časopisem a pavouka takto vyneste ven, mimo dům.

Pakliže se bojíte kousnutí nebo se k pavoukovi prostě nechcete přiblížit, použijte lapač pavouků. Pavoukovi nijak neublíží, ale vy ho budete mít dostatečně daleko od sebe a bezpečně ho budete moci přemístit ven.

Pravidelně uklízejte

Pavouci milují, když se mohou někam schovat, proto pravidlo č. 1 zní: Vždy udržujte svůj dům čistý a uklizený. Pouze pravidelným úklidem, čištěním a vyklízením dosáhnete toho, že se u vás doma nebude hromadit nepořádek a pavouci se nebudou mít kam schovat.

Dalším dobrým tipem je používání plastových úložných nádob namísto kartonových krabic – pavoukům se do nich hůře leze. Kromě toho nezapomeňte často utírat prach a vysávat, abyste se zbavili nežádoucích pavučin.

Tip: Jednou z účinných metod je také opakované rušení pavučin. Pokud pavoukovi víckrát zrušíte jeho pracně vyrobenou síť, pravděpodobně ho to přestane bavit a přesune se někam, kde bude mít větší klid.

Uklízení
Zdroj: Shutterstock

Utěsněte všechny trhliny a díry ve stěnách

Všimli jste si díry na domě? Okamžitě je zahlaďte či vyplňte! Tím zabráníte vniknutí škůdců (pavouků, myší, brouků) do domu a zároveň tím vyřešíte možný problém s únikem tepla. Vyhledejte všechny trhliny ve vnějších stěnách a kolem okrajů dveří a oken a utěsněte je.

Text: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj:

  • Kniha: Clean & Green: 101 Hints and Tips for a More Eco-Friendly Home od Nancy Birtwhistle
  • Kniha – Organic Spider Killer: How To Get Rid of Spiders Fast Without Any Pesticides, Chemicals or Toxic Poisons od Stephen Tvedten
  • How Do You Get Rid Of Spiders? – Forbes Home
  • How to Get Rid of Spiders (15 Easy Methods) Home & Yard? The Buginator
  • 10 Essential Oils to Repel Spiders (+Peppermint Recipe)? The Buginator
  • Válka proti pavoukům. Jak vyhnat pavučiny z každého kouta? – Tchibo (tchiboblog.cz)
  • https://www.sconto.cz/magazin/5-rad-jak-se-zbavit-pavouku-v-nasich-domovech