Interiér

Udělejte dětem z vánočních zvyků zábavu

Vánoce patří mezi nejoblíbenější svátky pro všechny věkové kategorie. Nejvíce si z nich ale odnáší děti, které si tak zároveň formují vztah k tradicím. Některé původní zvyky už přestaly existovat, jiné se těší oblibě nadále. Pojďme se podívat, které to jsou a jakým způsobem si při jejich dodržování s dětmi užít vánoční zábavu.

Děti
Zdroj: Pixabay

Vánoce a základní zvyky

Půst: Zřejmě nejznámější tradicí na Vánoce je půst. To znamená, že se rodiče snaží apelovat na děti, aby se nepřejídaly a mohly tak u stromečku spatřit zlaté prasátko. Vánoční půst je skutečně tradiční záležitostí.

Netýkal se ovšem jen masa, ale i cukroví, které děti dříve dostávaly při koledování nebo u stromečku. Jak ale takový půst dětem zpříjemnit a přitom je zasytit a dodat jim potřebný přísun energie a vitamínů?

Už před Štědrým večerem připravujte děti na půst například tím, že se každý den budete držet výrazného zastoupení některých potravin v jídelníčku. V jednom dni to může být více ovoce, jindy zase ryby a rybičkové pomazánky, protože ryba je postním jídlem.

24. prosince to pak můžete spojit a přidat například krupicovou nebo ovesnou kaši, která bude plná čerstvého i sušeného ovoce. Použít lze i kakao, cukr či javorový sirup. Syté dítě bude mít pocit, že se postí, ale zároveň nehladoví.

Ořechy
Při louskání ořechů pro vánoční cukroví schovejte skořápky na pouštění lodiček. | Zdroj: Pixabay

Po celý den také může jíst ořechy, jablka a jiné potraviny, které využijete pro realizaci další tradičních zvyků. To vše s příslibem, že Štědrovečerní večeře bude za odměnu velmi bohatá.

Drobné zvyky: Nejkouzelnější jsou na Vánocích drobné tradice, které se sice každoročně opakují, ale mají až magický podtext. Pro děti jde navíc o prvky zábavy a her. Rozkrajování jablka sice už žádné dítě neohromí, ale pouštění lodiček ze skořápek ořechů a svíček dovede vytvořit přímo adrenalinový sport.

Štědrý večer je svátkem světel: Hořící svíčky, barevné světelné ozdoby, řetězy či pouhé prskavky, které si s dětmi zapálíte na balkonu nebo zahradě, dokáží zabavit na několik desítek minut.

Udělejte na Vánoce změnu

Absence televize: Jde to. Moderní doba přináší úplně jiné možnosti a aktivity, kterým se během vánočních svátků věnovat. Celodenní sledování pohádek může sice děti bavit, ale zdravotně to pro ně není nic pozitivního. Sezením si ničí záda a zíráním do počítačů, televizí a tabletů zase oči.

Vymyslete jim tedy různé aktivity a hry, které je na většinu dne zabaví. Zahrajte si je s nimi. Budete jim muset věnovat čas, ale zbavení se zbytečného štědrovečerního shonu může být blahodárné i pro vaši psychiku. Večerní nebo oblíbená pohádka v průběhu dne naopak vůbec neuškodí.

Mezi další aktivitu může patřit i delší procházka: Máte v okolí svého bydliště řeku? Běžte krmit labutě a kačeny (pšenicí, žitem, ovsem, slupkama a kousky mrkve, celeru, petržele, které vám zbyly při přípravě salátu).

Jelen
Udělejte si na Vánoce výlet do přírody a přineste i zvířatům vánoční dárky. | Zdroj: Pixabay

Někteří lidé také na Vánoce putují do lesa k blízkému krmelci, aby lesní zvěři dodali jablka, mrkev, kaštany, žaludy nebo kukuřici. Máte v blízkosti nějakou kapličku? Udělejte si k ní výlet a zapalte svíčky. Takové procházky se nakonec mohou stát oblíbenou vánoční tradicí pro celou rodinu.

Koledy a vyprávění: Velmi tradiční je v českých rodinách koledování, ale i vyprávění. Velmi kouzelné je společné posezení a polehávání v jedné místnosti, třeba u stromečku, za svitu ozdob a svíček a vyprávění příběhů, pohádek či pověstí.

Štědrovečerní večeře trochu jinak

Na Vánoce jsou důležité rituály. Udělat jej můžete i ze štědrovečerního hodování. Připravte jednotlivé chody a navazujte na ně. V minulosti se často začínalo rozdělováním oplatků z fary, které se namáčely do medu. Oplatky seženete v každém obchodě, stejně jako med. Zkuste tedy první chod pojmout trochu jinak. 

Hledání štěstí na stole? To je také známý zvyk. Pod talíře nebo ubrus se dávala kapří šupina. Kdo ji našel, měl mít v následujícím roce štěstí a dojít mělo i na splnění přání. V některých rodinách se také používá čočka nebo hrách. Rozprostřete luštěniny po stole a hrejte hru, kdo jich nasbírá nejvíce.

Jablka
Večeře na Štědrý den může být ozvláštěna různými způsoby. | Zdroj: Pixabay

Změnu zkuste nastolit také u hlavního chodu. Jak je známo, ne každému dítěti může chutnat kapr. V minulosti se dokonce i na tradičním štědrovečerním stole objevovaly jiné druhy masa, protože ryba nebyla pro chudší obyvatelstvo dostupná. Typické bylo vepřové maso, drůbež, nebo dokonce večeře s úplnou absencí masa, kdy hlavní chod tvořila kaše s medem, ořechy a sušeným ovocem.

Nemusíte děti připravit o masové hody, ale kaši do večeře můžete zakomponovat. Případně je možné upéct kynutou buchtu, kterou si každý vlastníma rukama natrhá a namočí do medu a máku s cukrem. Jde o tradiční popáky.

Základem je výroba

Pokud chcete své děti zabavit a přitom vytvořit něco estetického, vyrábějte. S Vánocemi se pojí vůně. Tradiční vánoční ozdobou bylo jablko, do kterého se zapíchal hřebíček a větvičky krušpánku (buxus). To stejné můžete udělat s pomerančem, který je v současné době mnohem dostupnější a krásně voní. 

Vánoční ozdoby
Vystřihování papírových ozdob je oblíbené u všech generací. | Zdroj: Pixabay

Pod vaším dozorem vytvářejte společně ozdoby na okna a stromeček. Stačí jen papír a nůžky. Vystřihování vloček, stromků a hvězd rozvíjí prostorovou kreativitu a děti navíc využijí svůj vlastní výtvor na zdobení domácnosti.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů