Interiér

Potravinoví moli zase útočí? Vyžeňte je ze spíže účinně a ekologicky

Boj s potravinovými moly je frustrujícím problémem, který zažívá mnoho lidí. Tito škůdci mohou způsobit značné škody nejen na potravinách, ale také v domácnosti. Naštěstí existuje několik účinných prostředků, které je pomohou vyhnat.

Skladování potravin
Zdroj: Shutterstock

Potravinoví moli jsou běžnými škůdci vyskytujícími se především v kuchyni, kteří se vzhledem podobají molům šatním. Na rozdíl od svých otravných příbuzných se však tyto můry živí suchým zbožím, zejména obilím, moukou, cereáliemi, krmivy pro domácí zvířata, ořechy a sušeným ovocem.

Ačkoli jsou vizuálně podobní molům šatním, mají potravinoví moli na vnější straně křídel výraznější červenohnědý odstín, díky němuž je lze snadno rozpoznat.

Příznaky napadení moly

Většina případů molů ve spíži nezačíná v domácnostech, ale už v komerčních zařízeních na zpracování a balení potravin. Dospělí moli nakladou v těchto zařízeních vajíčka na balené výrobky (nejčastěji to bývá mouka), které se pak dostanou do obchodu a následně do spíže.

Jakmile uvidíte ve své kuchyni poletovat již dospělé moly, je to varovné znamení, že domov je už poměrně hodně zamořen. Proto je nesmírně důležité dávat pozor na první příznaky toho, že vzniká velký problém.

Mol
Jakmile se v domácnosti objeví poletující mol, značí to větší problém. | Zdroj: Shutterstock

Časnými indikátory obvykle bývá, pokud na suchém zboží nebo v jeho okolí se nachází hedvábné pavučiny či malé otvory v obalech. V některých případech může jít i o zvláštní zápach v napadeném zboží, kde jsou přítomna vajíčka.

Larvy potravinových molů se jako velmi hladové housenky prokoušou do sušených potravin, než se usadí a vytvoří si zámotky. Kromě potravin kontrolujte také to, zda se kukly nevytvářejí ve škvírách a štěrbinách spíže.

Jak se molů zbavit

Ačkoli slovo „zamoření“ může působit vážně, je důležité si uvědomit, že moly nejsou pro člověka nijak nebezpečné ani škodlivé. I když zamoření není rozhodně nijak příjemné, nemusíte se bát. Pokud byste náhodou nevědomky požili larvu molů či jejich vajíčka, nemůže se vám nic stát.

Až se rozhodnete problém s larvami řešit, ujistěte se, že na to půjdete bezpečnou cestou. Především se vyvarujte používání jakýchkoli pesticidů nebo jedů. Potravinoví moli jsou škůdci, kteří úzce souvisí s potravinami. To znamená, že se zdržují v prostorách, kde se potraviny skladují. I proto není vhodné používání pesticidů a jedů, neboť by mohlo dojít ke kontaminaci ostatních potravin.

Chycení moli
Chytání dospělých molů na lapače je vedlejší řešení. | Zdroj: Shutterstock

My vám nyní poradíme ekologickou a šetrnou cestu, která vám v boji proti molům pomůže a díky které nebudete muset sahat po škodlivých chemikáliích.

Nástroje, které budete potřebovat:

  • vysavač
  • mop
  • lahvička s rozprašovačem (volitelně)
  • houba

Materiály:

  • papírové utěrky nebo omyvatelné čisticí hadry
  • prostředek na nádobí nebo jiné čisticí prostředky vhodné pro potraviny
  • bílý ocet

1. Odstraňte všechny věci ze spíže

Vyjměte vše ze spíže nebo skříně, ve které potraviny uchováváte. Pokud je to možné, odstraňte všechny police včetně podpěrných kolíčků, zásuvky, všechny nádoby a obaly na potraviny (včetně krmiva pro domácí zvířata). Cílem je, aby prostor byl co nejvíce prázdný.

2. Zkontrolujte své produkty a napadené obaly vyhoďte

Jakmile je vše venku, věnujte pozornost kontrole každého balení a nádoby, zda v nich nejsou vajíčka, pavučiny nebo malé otvory svědčící o proniknutí larev. Zkontrolujte, zda pod víčky sklenic nejsou vajíčka nebo kokony. Vše u čeho je podezření o napadení, okamžitě vyhoďte, nejlépe do venkovního odpadkového koše.

Prázdné police
Boj s moly je důležité nepodcenit a udělat revizi ve všech skříňkách s potravinami. | Zdroj: Shutterstock

3. Oblast vysajte

Vysajte každý povrch, včetně dveří a stěn skříní. Pokud máte zásuvky, věnujte zvláštní pozornost oblastem kolem pojezdů zásuvek nebo jiných podpěr, kde by se mohli moli ve spíži skrývat.

4. Omyjte každý povrch mýdlovou vodou

Začněte s horkou mýdlovou vodou a tou umyjte každý povrch, včetně dvířek a stěn. Zvláštní pozornost věnujte spodním částem zásuvek a polic, které jsou často zanedbávány.

5. Povrchy otřete roztokem octa a vody

Zde postupujte stejně jako u výše uvedeného kroku. Připravte si roztok octa a teplé vody v poměru 50/50, abyste zničili všechna zbývající vajíčka. Přimíchání několika kapek vonného esenciálního oleje, například máty peprné, také může pomoci odradit přetrvávající moly. Roztokem a vatovým tamponem vyčistěte všechny malé štěrbiny (například i otvory pro podpěrné kolíky na policích).

6. Důkladně vyčistěte vysavač a nářadí

Po dokončení úklidu vyjměte sáček z vysavače a okamžitě jej zlikvidujte. V případě bezsáčkového vysavače důkladně vyčistěte komoru vysavače. Pokud jste něco vyhodili do kuchyňského odpadkového koše, dejte předměty do dvojitého sáčku a odneste je do venkovního kontejneru. Poté vytřete odpadkový koš roztokem octa.

Napadené ořechy
Moli dokážou v potravinách napáchat velké škody. | Zdroj: iStock

7. Zásoby nedoplňujte ihned

Před doplněním zásob dejte čerstvě vyčištěné spíži několik dní, abyste se ujistili, že v ní nejsou žádní přetrvávající moli. Před opětovným uložením pečlivě umyjte všechny sklenice nebo jiné nádoby. Veškerá balení, která jste neotevřeli či která nebyla zamořena, by měla být umístěna na několik dní do mrazáku. Tím se zajistí, že všechna přetrvávající vajíčka na obalech budou zničena.

Opatření při větším napadení

Pokud po několika úklidech zjistíte, že problém s moly přetrvává, začněte s rozšiřováním úklidové plochy. Zkontrolujte mezery mezi skříňkami a stěnami, za spotřebiči, a dokonce i za kryty zásuvek nebo vypínačů. Pokud zjistíte, že právě tyto oblasti jsou problém, zvažte použití těsnění.

Nezapomeňte se také zbavit všech již dospělých molů, aby nemohli dále klást vajíčka a problém nezhoršovali. Můžete investovat do několika komerčních pastí, které k přilákání molů a jejich odchytu používají feromony. Funkční jsou také klasické lepicí pásky na mouchy, ale je třeba počítat s jejich menší účinností. Nemají totiž nic, co by na ně moly lákalo.

Jak zabránit budoucímu napadení

Vzhledem k tomu, že moli obvykle pocházejí z obalů, je nejdůležitějším krokem k předcházení jejich výskytu, kontrola obalů ještě v obchodě. Hledejte stopy po vajíčkách nebo malé otvory, které ukazují na larvy, jež se prokousaly dovnitř.

Zvažte trvalé uložení sušeného zboží v mrazáku. Pokud to není možné, zkuste alespoň nové potraviny před uložením na dva až tři dny zmrazit. Tím zahubíte vajíčka nebo larvy, které by se mohly vyskytovat na obalech.

Ukládání potravin do mrazáku
Mrazák může být účinným pomocníkem v boji proti molům. | Zdroj: Shutterstock

Přemístění sušeného zboží do skleněných, plechových nebo uzavřených plastových nádob je také skvělým způsobem, jak zamezit napadení nebo ho alespoň izolovat, pokud k němu dojde. Ujistěte se, že používáte vzduchotěsné nádoby. Vyhněte se sklenicím nebo jiným otočným víčkům, které by mohly sloužit jako ideální místo pro kladení vajíček molů.

Pomohou přírodní vůně

Mějte na paměti, že moli se také vyhýbají určitým vůním, takže je může odradit například umístění bobkového listu. Nejdůležitější je ostražitost a častá kontrola spíže. Dále uklid veškerých rozlitých tekutin a nepořádku, vyhazování všech starých otevřených výrobků a pravidelné používání octa k čištění v poměru 50/50 .

Jaké další přírodní prostředky můžete vyzkoušet:

  • Levandule: Můžete použít sušené květy levandule nebo levandulový olej, který rozmístíte po skříňkách a šuplících.
  • Cedrové dřevo: Moli nemají rádi vůni cedrového dřeva. Použijte cedrové koule, dřevěné bloky nebo špalky, které umístíte mezi oblečení nebo potraviny.
  • Eukalyptus: Můžete použít eukalyptový olej nebo eukalyptové listy umístěné ve skříňkách.
  • Citronela: Citronela je známá svou odpudivou vůní pro hmyz, včetně molů. Můžete použít citronelový olej nebo svíčky s vůní citronely.
  • Skořice: Použijte skořicové tyčinky nebo prášek a umístěte je do skříní a šuplíků.
  • Máta: Můžete použít sušenou mátu nebo mátový olej.
Levandule
Levandule rozmístěná v domácnosti odpudí nejen moly, ale zároveň domov hezky provoní. | Zdroj: Shutterstock

Je však důležité si uvědomit, že tyto přírodní vůně a prostředky sice mohou pomoci odpudit moly, avšak nejsou zárukou 100% ochrany. Kombinujte je proto s výše uvedenými tipy. Tímto způsobem je možné dosáhnout úspěchu.

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock, iStock