Zahrada

Jak ochránit zahrádku před krty a hlodavci? Díky těmto rostlinám se budou od vašeho pozemku držet dál

Jestli hledáte způsob, jak ochránit zahrádku před krtky a hlodavci, máme pro vás levný a ekologický tip – vysaďte rostliny, které jim „nevoní“.

Zdroj: Shutterstock

I když jsou krtci hmyzožraví a rostliny nejedí, budováním tunelů v půdě dokážou způsobit pořádnou smršť. Pokud byste jejich přítomnost neřešili, vytvoří dlouhé tunely prakticky pod celou zahradou. Tyto tunely však nepoužívají jen krtci, ale i hlodavci, kteří si pochutnají na vašich rostlinách. Jestli hledáte způsob, jak ochránit zahrádku před krtky a hlodavci, máme pro vás levný a ekologický tip – vysaďte rostliny, které jim „nevoní“. Tyto rostliny fungují jako domácí repelenty, a navíc jsou i dekorativní.

Čemeřice východní

Kromě toho, že je jednou z prvních rostlin, které na jaře rozkvetou, krtci ji nemají v lásce. Snadno se udržuje, nevyžaduje žádnou zvláštní péči, květy vydrží dlouho.

Narcis

Je skvělým pomocníkem proti hlodavcům a krtkům. Snadno se pěstuje, potřebuje jen základní péči. Výborným trikem, jak udržet celou zahradu bez hlodavců, je vysadit celé série narcisů okolo vaší zahrady.

Měsíček lékařský

Sázejte ho však s mírou a trošku dále od ostatních rostlin, protože v některých případech může oslabit růst jiných rostlin v okolí. Avšak krtky a jiné hlodavce spolehlivě odpudí.

Měsíček lékařský
Zdroj: Pixabay

Skočec obecný

Když ho zasadíte na vícero místech v zahradě, je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak odehnat krtky. Rostlina je mírně jedovatá kvůli šťávě, kterou produkuje (pozor, pokud máte malé děti a domácí zvířata).

Aksamitník

Je výborný nejen na odpuzení hlodavců, ale i nepříjemného hmyzu, zejména komárů. Ven se vysévá nebo vysazuje od poloviny dubna. Vyžaduje slunečné místo a přežije i chvilkové sucho, či naopak dočasně zvýšené množství srážek.

Řebčík královský

Velmi atraktivní rostlina se širokými zvonkovitými květy. Má různé barvy, velikosti, některé druhy dosahují výšky až 150 cm. Patří k jarním cibulovinám, ocení výživnou a mírně vlhkou půdu.

Galerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Pixabay, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů