Interiér

Svůj byt si zrekonstruovala sama a spojila industriální styl s romantickými prvky v dokonalé bydlení

Některá místa opravdu mají neuvěřitelné kouzlo a setkávají se na nich lidé, kteří mají mnoho společného a tak nějak spolu souznějí. Romana Andělová se do Zahrady růží zamilovala na první pohled a našla tu nenahraditelné zázemí.

kuchyně v kombinaci rustikalního a industriálního stylu, s ostrůvkem z černé pracovní desky

Jak už to u lidí s výtvarným talentem, estetickým cítěním a vysokou empatií bývá, i Romana hledala místo, které ji osloví pozitivní energií. Když se musela v životní situaci, na kterou velmi nerada vzpomíná, rozloučit s domem v Kladně a najít pro sebe a své dvě děti nový domov, hledala nejprve v Lidicích, protože miluje tamní park. Z internetového vyhledávače na ni vykoukl mezonetový byt ve Středoklukách. Dala mu šanci a dodnes nelituje. Sluncem celoročně zalitý prostor jí poskytl domov i ateliér v jednom a prostředí rezidence v Zahradě růží pak sousedy, které člověku přiřkne jen hodná sudička. Vztahy, které mezi sebou obyvatelé mají, jsou opravdu nadstandardní a přerůstají v trvalá přátelství.

malý dívčí pokoj v podkroví zařízený bílým nábytkem
Dívčí pokoj je zařízený bílým nábytkem. Místnost je malá, ale Sáře poskytuje potřebné zázemí.

Středokluky se staly Romaninou trvalou adresou, ale aby to byl opravdový domov, vyhrnula si Romana obrazně řečeno rukávy a pustila se do zařizování. Pracovala nejen s přírodními materiály, jako jsou dřevo a kámen, ale i vrtačkou a kladivem jako zkušený řemeslník. Na první pohled v bytě zaujmou krásné masivní trámy, z nichž ne všechny jsou původní. I ty nové však Romana obrousila a ošetřila tak, aby získaly patinu. Stěnu za kuchyňskou linkou obložila kamenem a k zařízení interiéru přistoupila ve stylu svého oblíbeného industriálu s „vlídnou tváří“, tedy tak, aby interiér nepůsobil chladně a příliš mužsky, ale aby z něj dýchala ženská energie a vřelost.


Otevřený prostor

Z otevřeného dolního podlaží vede kovové schodiště do patra, které využívá Romana jako svou ložnici a pracovnu. Proutěný koš nemá jen praktickou funkci, ale vytváří i příjemné zákoutí v prostoru pod schody, který by zůstal nevyužit. Řadu zařizovacích předmětů včetně industriálních lamp vybrala u značky Snel.

Článek pro další inspiraci: V klášteře ze 17. století – bydlení mezi dvěma dimenzemi

Obývací pokoj ve venkovském stylu. Do patra vede kovové schodiště, pokoj je zařízený masivním dřevěným nábytkem, součástí pokoje jsou dřevěné trámy

Barvy, textúry, materiály

Výrazným prvkem v interiéru je kamenem obložená stěna v prostoru kuchyně, která koresponduje s původními stoletými trámy. Dřevo je nosným materiálem a světlá prkenná podlaha se opakuje napříč místnostmi. Tento přirozeně útulně působící základ doplňuje studený kov, který vnáší do prostoru ostřejší industriální nádech vyvažující romantické dekorace a doplňky.

Galerie k článku

Kdo tu žije

Romana Andělová se věnuje výtvarné tvorbě pro děti, a to hned na několika úrovních. Spolupracuje se zdravotními zařízeními a vytváří pro malé onkologické pacienty pohádkové prostředí. Její planeta Bambulí a Krkouni, postavičky, které se rozrůstají a jejichž příběhy s Romanou rozvíjejí samy děti, dostaly i knižní podobu. A aby toho nebylo málo, Romana stojí i za podobou řady krásných dětských koutků. Více na www.angelart.cz.

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů