Interiér

Svěží proměna kuchyně

Pro vzácné chvíle stačí i úplně malý prostor. S přiznanými nedokonalostmi, jakoby „mišmašem“ materiálů a tvarů je nová kuchyň zkrátka krásná. Hlavně pro její majitelku. Srší jejími nápady. Je přesně podle jejích představ a snů…

Kuchyň potřebovala změnu. Staré linoleum, z něhož se nakonec vyklubala dvě, tapeta pod bílým nátěrem, bílý obklad, šedá, na některých místech rozbitá dvířka na lince, stůl téměř ve dveřích div nenakukoval do obývacího pokoje, všechno nesourodé, smutné, bez života. Celou kuchyň bylo nutné rozveselit, zútulnit, zabydlet originálním nábytkem a poličkami, které tu chyběly. A hlavně jí nastolit hranice. Tady je tvůj prostor, do obývacího pokoje nesmíš!

 

 

Kombinaci barev a materiálů se neubráníte, pokud výsledkem vaší rekonstrukce má být útulnost.

Od začátku nebylo příliš jasné, jakým směrem se bude kuchyň ubírat. Od původního návrhu spojit ji s obývacím pokojem se ustoupilo, žlutá barva se nakonec též neprobojovala do finále. „Prošli jsme proto pár obchodů, nakoupili dost doplňků a dělali věci přesně naopak, než by se měly. A tak tempo celé proměny udávaly detaily. Aby se celý prostor doladil a barevně ‚nepřepískl‘, použili jsme bílé starožitné židle a původní starý stůl jsme natřeli na bílo.“

Výsledek má být útulnost

Chlad bílé kuchyňské linky, šedé loftové stěny a růžové mozaiky jsme zmírnili dřevem a textiliemi. Své místo si tu našly květiny, jimž se u okna daří prý nejlépe. A protože prioritou u této přeměny bylo šetření penězi, na kuchyňské lince, která už toho měla dost za sebou, jsme vyměnili jen dvířka (šedá za bílá) a posunuli je tak, aby byla v jedné rovině. Kuchyňský stůl jsme osmirkovali a namalovali na bílo. Lince jsme naložili na ramena novou pracovní desku, do níž jsme vsadili varnou dvojdesku. Na novou vestavěnou troubu si ještě Mata chvilku počká, to už potom bude tečka za skvělou proměnou.

Bílá barva kuchyňské linky sama o sobě působí chladně a neosobně. Teprve úchytky jí dodaly originální ráz.


Mozaika na svítidlech je nejkrásnější ráno. Slunce, které proniká do kuchyně, se od ní odráží a vrhá odrazy na protilehlou bílou stěnu a linku.

Vzhledu loftu docílíte pomocí neuhlazené speciální šedé omítky, na kterou po zaschnutí nanesete jemnou vrstvu bílé barvy. Barva na uhlazených místech zprůsvitní, na neuhlazených zůstane bílá.


Květy jsou sice na rostlinách nejkrásnější, ale když jim ve skleněných kalíšcích přiznáte stonek, stanou se z nich dokonalé dekorace.

Text a realizace: Lucia Pristachová Hô-Chí :: Foto: Dano Veselský :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová