Interiér

STAVÍME NOVOU PODLAHU

Pro STAVBU nové podlahy i její REKONSTRUKCI platí dvě hlavní zásady. Vzhled podlahy závisí v prvé řadě na výběru vhodného druhu krytiny, její FUNKCI pak významně ovlivňuje kvalita přípravy podkladu a pokládka.

Výběr podlahy je určen zejména způsobem využitím místností a vzhledem interiéru. Při plánování stavby či rekonstrukce je třeba zohlednit zatížení nosné konstrukce. Například těžká dlažba není příliš vhodná na méně únosnou podlahu v podkroví.

PŘÍPRAVA PODKLADU

První částí stavby podlahy je příprava podkladu pod podlahovou krytinu. Musí být především rovný a suchý. Používají se dvě technologie – suchá podlaha z podlahových desek a litá z betonu.

Suchý podklad je ze sádrovláknitých či sádrokartonových desek, které jsou lehké a přitom pevné. Hmotnost kolem 25 kg/m2 jen málo zatěžuje nosnou konstrukci a plošné zatížení podlahy pak může být až 350 kg/m2. Podlahové desky dobře izolují teplo, ke zlepšení zvukové (kročejové) izolace se používají desky v kombinaci s tlumicí vrstvou.
Při použití mokré technologie se na stavební podklad vylije samonivelační anhydritová betonová směs. Po zatvrdnutí je vodorovná, hladká a připravená k pokládce jakékoliv krytiny.

Podklad pro podlahovou krytinu je možno připravit i zbroušením stávající krytiny a její úpravou stěrkou, nebo položením speciálních, tzv. konstrukčních desek.

POKLÁDKA KRYTINY

Výběr podlahové krytiny je určen hlavně způsobem využití místností a nárokem na vzhled. Na krytině pak záleží i způsob pokládky.

Dřevo: Masivní prkna a desky se přibíjí na sraz na rošt, nebo se lepí na rovný podklad, palubky se spojují na pero a drážku. Vícevrstvé dřevěné lamely se pokládají jako plovoucí. Parkety, kazetové a mozaikové podlahy, bambusové dílce a korkové dlaždice se lepí na rovný podklad. Dřevěné podlahy můžeme renovovat broušením.

Laminát: Podlahový dílec má spodní vrstvu z dřevité hmoty a nášlapnou vrstvu z laminátu: Pro menší zátěž stačí levnější nízkotlaký laminát (DPL), pro více namáhanou podlahu je třeba dražší vysokotlaký laminát (HPL). Pokládá se obvykle jako podlaha plovoucí.

Vinyl: Přírodní vinyl (linoleum) je trvanlivý a má antiseptické vlastnosti, levnější PVC lépe odolává vlhkosti. Pokládají se lepením a svařováním, ale prodávají se i lamely se suchým zámkem.

Dlažba: Dlaždice z různých materiálů se lepí k podkladu tenkou vrstvou lepidla a spárují. Dlažbu vybíráme nejen podle vzhledu a rozměru, ale i podle nasákavosti, pevnosti, tvrdosti a dalších parametrů kvality.

Dřevoplast: Zejména pro podlahy na terasu jsou praktické dlaždice, tvořené kombinací dřeva a plastu. Vizuálně i pocitově připomínají dřevo, ale nelámou se, neštěpí a jsou odolné vůči vnějším vlivům.

Koberec: Koberec ze syntetických či přírodních materiálů, celistvý nebo ve formě dlaždic, volně položíme nebo přilepíme na podklad. Nejodolnější jsou zátěžové koberce z hrubých vláken.

TEPELNÁ IZOLACE

Podlaha by měla zajistit teplo od nohou. To u některých typů nejlépe zvládne podlahové topení. Obvykle je ale nutná tepelná izolace, a to zejména v podkroví nebo naopak v přízemí. V podkroví bývá tepelná izolace umístěna buď pod záklopem mezi trámy, nebo položena přímo na podlahu (resp. na strop spodní místnosti). Používají se zejména rohože z minerální vlny a rostlinných materiálů, protože v budoucnu se mohou použít také k izolaci střechy mezi krokve. Když potřebujeme strop odlehčit, zakryjeme tepelnou izolaci suchou podlahou z desek. Chceme-li na dostatečně únosný strop položit betonovou vrstvu, je třeba izolaci oddělit separační vrstvou.

Podlahu nad sklepem nebo nevytápěným suterénem lze zateplit pod podlahovou krytinou, nebo tak, že se izolační desky nalepí na strop sklepa. U klenutých stropů se používají i tepelně izolační zásypy. U podlahy přímo nad terénem uniká část tepla z místnosti podlahou do terénu, ale také do styku stěny se základem. Správná izolace tak musí zabránit i prochlazování obvodové stěny. Doporučuje se postupovat podle pokynů výrobců izolací.  Při stavbě, ale zejména při rekonstrukci, se méně přístupné podlahy zateplují sypanou nebo foukanou izolací z keramického granulátu, minerální vlny či papírové vlákniny.

TIPY PRO STAVEBNÍKY

Někteří prodejci podlah nabízejí zákazníkům počítačový výběr podlahy i způsob pokládky. Zákazník zvolí typ krytiny a vybere si z fotografií interiérů. Do nich pak podlahu na zkoušku virtuálně pokládá.

Pokládku vinylové krytiny obvykle svěříme odborníkům, neboť zahrnuje přesné lepení a svařování. Svépomocnou pokládku usnadní vinylová krytina se zámkovým spojem.

Třívrstvé dřevěné lamely jsou běžně pokládány jako plovoucí a spojovány zámkem. Některé typy však lze přilepit celoplošně pomocí samolepicího systému. A to již zvládnou i méně zkušení stavebníci.

Dřevěné podlahy i korkové dlaždice můžeme několikrát renovovat broušením. Počet renovací záleží na tloušťce nášlapné vrstvy.

Při výběru koberce nezapomínejme, že barevný odstín se jeví jinak na denním světle a jinak při umělém osvětlení. Pokud se při rekonstrukci podlahy výrazně mění zatížení nosné konstrukce, je třeba mít stavební povolení.

Připravil: Radek Sýkora

Foto: archiv autora a firem