Interiér

Přestaňte šílet z vánočního úklidu

Vybírat špendlíkem i špínu z dírek po hřebíkách – tak charakterizovala americká spisovatelka Betty Macdonaldová své občasné záchvaty mimořádné důkladnosti při úklidu. Blížící se vánoční svátky přitom rok co rok učiní podobné šílence z nemalého procenta žen. Přitom právě konec roku pro mnohé z nich představuje zároveň i období vůbec největšího pracovního vytížení…

A tak řada lidí volí variantu přenést tuhle starost na bedra někoho jiného. Situace, kdy kdekdo nemůže sehnat práci, nahrává přijatelné ceně za takové služby. Není to ovšem jenom tak, pustit si do bytu cizího člověka. Optimální je varianta, kdy vám dotyčného pracovníka někdo doporučí na základě vlastní dobré a dlouhodobé zkušenosti. Pokud však o nikom takovém nevíte, je lepší objednat si někoho přes agenturu, kde máte přece jen větší jistotu, že neprohloupíte. Snáze se také dovoláte nápravy, nejste-li s výsledkem spokojeni.

Na co si dát pozor?

Standardní je uzavřít se zákazníkem předem smlouvu a důkladně projednat její jednotlivé body, aby zbytečně nedocházelo k nedorozuměním; z nich by pak snadno mohly vyplynout mrzutosti – a to pro obě strany. Součástí dohody může být i to, zda potřebnou „chemii“, mopy, vysavače apod. dá k dispozici zákazník nebo agentura.
Někde se s vámi rovnou domluví na konkrétních činnostech, které úklidový pracovník u vás doma provede. Jinde pracují s pojmy standardní úklid a nadstanard. Pak je potřeba si ujasnit, co konkrétně standard zahrnuje. Vy můžete považovat za samozřejmé, že vám utřou prach, vytřou, vyluxují, vydrbou koupelnu a WC – a umyjí okna. Přitom okna už můžou představovat nadstandard! Objednat si ovšem můžete i takové služby, zalévání květin a vyzvednutí či odnesení věcí do čistírny, venčení psa, vyčistění koberce a čalounění, voskování podlahy, čistění obkladů a dlažby párou, žehlení. Některé z bodů nadstandardu jsou právě u předvánočních úklidů obzvláště aktuální.

Teplo domova…

Přenechat úklid své domácnosti profesionálům – tak to čím dál častěji řeší i starší lidé. Zvláště osamělí muži pak mnohdy zas ještě víc než samotný úklid ocení, že jim obydlí zas jednou rozjasní vřelý dotek „ženské ruky“. Majitelka jedné úklidové agentury mi líčila takovou zkušenost: „Chci tu paní, co u mě uklízela vloni,“ dojal ji jeden osmdesátiletý vdovec, když u ní po roce znovu objednával úklid. Nejen že měl tehdy uklizeno s důkladností a pečlivostí, na které neměl sílu ani povahu, ale ještě mu s vůní čistoty na chvíli pronikla do domácnosti i lidská vřelost a cosi jako teplo domova… 

Připravila: Ivana Hudcová, foto: archiv; vydánov RPN 12/2013