Interiér

Rostliny do interiéru patří! Známe 7 vědecky podložených výhod

Rostliny v interiéru – takzvaný biofilní design – výrazně zlepšují kvalitu života, zdraví, soustředěnosti a celkové harmonie. O to lépe, že se celosvětově těší nárůstu popularity. Interiérové ​​návrhy inspirované zelení totiž trhají rekordy. Zde je sedm výhod pokojových rostlin, které nelze zpochybnit.

Rostliny na stole
Zdroj: Shutterstock

Nejde jen o to, že rostliny díky tomu, že jsou pěkné, nás těší pohledem na ně. Skrývají v sobě toho mnohem víc. Mnoho lidí, i ti zapojení do výzkumu, potvrdilo, že si dlouhodobě užívají život a práci v „zelených“ prostorech. Cítí se méně vyčerpaní a jejich produktivita, kreativita a pohoda jsou výrazně vyšší. Čím to je? Tímto!

1. Rostliny snižují úroveň stresu

Studie publikovaná v časopise Journal of Physiological Anthropology zjistila, že rostliny v domácnosti nebo v kanceláři mohou způsobit, že se budete cítit klidněji v přirozeném spojení s přírodou.

Rostliny u pohovky
Zdroj: Shutterstock

 2. Zbystřená pozornost díky rostlinám

Obávám se, že umělé rostliny vám nepomohou dokončit projekt, ale živé by vám mohly být alespoň částečně nápomocné. Ve studii výzkumníci umístili studenty do tříd se skutečnými rostlinkami, s umělými, s fotografiemi rostlin a s žádnou rostlinou.

Skenování mozku účastníků ukázalo, že studenti, kteří studovali se skutečnými živými rostlinami ve třídě, byli pozornější a dokázali se lépe soustředit, oproti studentům v ostatních skupinách.

3. Práce s nimi je terapeutická

Pro lidi, kteří mají příznaky duševní nemoci, napětí, stresu a vyčerpání, může být přesazování rostlin v interiéru užitečné. Výzkumníci použili zahradnickou terapii pro zvýšení pocitu pohody u lidí s depresí, úzkostí, demencí a jinými psychickými stavy. A zjistili, že funguje! Lékařské kliniky v Anglii proto „předepisují“ přesazování rostlin jako součást terapie a léčby.

Práce s rostlinami
Zdroj: Shutterstock

4. Rostliny pomáhají se rychleji zotavit z nemoci

Možná to zní neuvěřitelně, ale už samotný pohled na rostliny a květy může urychlit zotavení z nemoci, zranění nebo operace. Už před více než dvaceti lety výzkum odhalil, že lidé zotavující se z několika druhů operací potřebovali méně léků proti bolesti a měli kratší pobyty v nemocnici než lidé, kteří se během období zotavování na zeleň nedívali.

5. Rostliny zvyšují produktivitu

Některé studie zjistily, že rostliny na pracovišti zvyšují produktivitu i kreativitu. Studie z roku 1996 zjistila, že studenti v počítačové laboratoři pracovali o dvanáct procent rychleji a byli méně stresovaní, když byly v místnosti živé rostliny.

Ve studii z roku 2004 zase výzkumníci vyzvali lidi, aby tvořili kreativní slovní asociace – jde o dynamickou slovní hru, která vám nedovolí ani na chvíli polevit v pozornosti a je často využívána jako výzkumná metoda. Lepší výkon měli lidé v době, kdy byla v místnosti rostlina. Další studie z toku 2007 prokázala, že lidé s větším počtem rostlin v pracovním prostoru měli méně dnů práceneschopnosti a v práci byli produktivnější.

6. Zlepšují přístup k práci

Výzkumníci vedli rozhovory s více než 440 zaměstnanci Amazonu v Indii a Spojených státech. Co zjistili? Ti, jejichž kancelářské prostředí obsahovalo pokojové rostliny, pociťovali větší spokojenost s prací a zároveň větší závazek vůči společnosti než ti, kdo zeleň v interiéru neměli. Vědci tedy přišli se závěrem, že živé zelené rostliny pomáhají tlumit účinky pracovního stresu a úzkosti.

Zelené pracovní prostředí
Zdroj: Shutterstock

7. Zlepšují kvalitu vzduchu v interiéru

Rostliny v podstatě fungují jako přírodní čističky, filtry vzduchu. Pomáhají v interiéru eliminovat zápach, některé pokojové rostliny zvyšují vlhkost vzduchu, jiné ji dokáží z místnosti odebrat, snižují hlučnost, množství toxinů ve vzduchu a též statické napětí.

Ale! Jestli máte doma čističku vzduchu, určitě ji nevyhazujte. Abyste dosáhli stejného efektu, jakého je schopná tato moderní technologie, potřebovali byste velmi velké množství rostlin.

Nevěříte? Vyzkoušejte doma tento test: Ve studii, jíž se zúčastnili mladí muži zvyklí na práci s počítačem, dostali dva úkoly: přesazení pokojové rostliny a dokončení krátké počítačové úlohy. Po každé úloze vědci změřili biologické faktory spojené se stresem, včetně srdeční frekvence a krevního tlaku.

Zjistili, že přesazování snížilo stresovou reakci, a počítačová úloha způsobila prudký nárůst srdeční frekvence a krevního tlaku. Vědci tedy dospěli k závěru, že práce s rostlinami může výrazně snížit fyziologický i psychický stres.

Fotogalerie

Text: Kristína Falťanová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů