Interiér

Majonéza prý vlasy zbaví vší a vyčistí i stříbro! Vyzkoušíte těchto 8 babských rad taky?

Majonéza, bílé dochucovadlo, které většina z nás zná a používá jako přílohu k dobrému jídlu a které – ve většině případů – nechybí v žádné spíži. Věděli jste ale, že majonéza neslouží pouze ke přípravě jídel? Je jakýmsi skrytým pokladem ve vaší lednici a dá se využít k mnoha dalším (a občas velmi neobvyklým) věcem v domácnosti. A nejen tam. Co vše dokáže a na co ji můžete použít?

Zdroj: Shutterstock

Jak a proč čištění majonézou funguje?

Majonéza obsahuje olej, což v kombinaci s vysokým podílem citronové šťávy a octa znamená, že je schopna účinně rozpustit veškeré zbytky, které mohly ulpět na jakémkoli povrchu, povrchy leštit a mnoho dalších věcí.

Ocet je sám o sobě účinným, přírodním čističem, který mnoho lidí, kteří nechtějí používat prostředky na chemické bázi, používá při čištění svých domovů a stejně tak je tomu s citronem a šťávou z něj.

Například na dřevě funguje majonéza tak, že kombinace mastných tuků, octa a dalších ingrediencí obsažených v ní pronikne do vrchní vrstvy dřeva, kde nahradí vodu výživným olejem, a proto se pak dřevo krásně leskne a vypadá jako nové. Podobně to funguje i u ostatních věcí, na které se majonéza použije.

1 Dodá ztracený lesk živým i umělým pokojovým rostlinám

Máte-li doma umělé rostliny, které jsou zahaleny lehkým povlakem prachu a které by akutně potřebovaly oživit, pak si na pomoc přizvěte majonézu a čistý hadřík. Zaprášené listy nejdříve oprašte a poté na hadřík naneste malé množství majonézy, kterým listy potřete.

Díky tomu se budou krásně lesknout a rostlina bude vypadat jako nová. Toto neplatí pouze pro umělé pokojové rostliny, ale i pro ty živé – na nich bude lesk ještě výraznější!

čištění listů pokojové rostliny
Zdroj: Shutterstock

2 Naleští nerezovou ocel

Máte doma nějaký spotřebič v nerezové oceli a všimli jste si, že se na něm čím dál častěji objevují otisky prstů a šmouh, které působí nevzhledně? Vezměte čistý hadřík spolu se spolehlivou sklenkou majonézy a vyřešte tento problém během okamžiku. Na hadřík naneste malé množství a spotřebič jím leštěte jemně tak dlouho, dokud všechny stopy nezmizí a neobnoví se lesk.

3 Odstraní skřípaní pantů

Vrzající panty dokážou lézt na nervy – na tom se jistě všichni shodneme. Není nic nepříjemnějšího, než když si v noci potichu potřebujete dojít do koupelny, otevřete dveře a díky skřípání je ve vteřině vzhůru celý dům.

To se už nikdy nestane, pokud při prvních známkách vrzání ošetříte pant malým množstvím majonézy. Jednoduše ji prstem naneste na pant a pak ho několikrát otřete a zavřete, aby se majonéza dostala na ta správná místa a zapracovala se. Nakonec místo dočistěte papírovou utěrkou či hadříkem, abyste se zbavili zbytků a mastnoty.

4 Zabije i dětské vši

Možná to zní zvláštně, ale majonéza dokáže zabít vši ve vlasech (ať už se jedná o děti či dospělé). Sice se vám následující postup nebude zdát nejpříjemnější a mnoho lidí se mu bude snažit vyhnout, ale věřte nám – skutečně pomáhá!

Stačí, abyste před spaním nanesli na pokožku hlavy vrstvu majonézy, zakryli ji sprchovou čepicí a uložili se ke spánku. Ráno vlasy pouze rozčešte a důkladně umyjte.

ženské ruce myjou dítěti vlasy
Zdroj: Shutterstock

5 Hydratuje pokožku

Nacházejí se na vaší pokožce místa, která jsou drsná? Lokty, kolena či paty dostávají v průběhu života zabrat, ať už vlivem počasí či naší životosprávy. Nyní nastal čas se pokožce odvděčit a dopřát jí pořádnou dávku péče!

Naneste si na všechna ztvrdlá místa trochu majonézy a následně ji nechte působit po dobu 10 minut. Po skončení doby místa důkladně opláchněte.

6 Nábytek zbaví zaschlých vodních stop

Zjistili jste, že se na vašem dřevěném nábytku objevily zaschlé skvrny od vody a vodní kruhy? Zbavte se jich pomocí majonézy. Jediné, co budete potřebovat je dostatek času.

Skvrnu pokryjte silnou vrstvou majonézy a nechte ji působit 48 hodin, u lehčích (menších) skvrn bude stačit méně. Po 48 hodinách majonézu setřete hadříkem.

7 Leští a vyčiští stříbro

Majonéza funguje při čištění stříbra stejně dobře jako běžné profesionální leštidlo k tomu určené, které se dá běžně zakoupit v obchodě. Citron a ocet v majonéze dokážou perfektně odstranit tmavý povlak ze šperků.

Stačí, abyste nalili majonézu do misky a stříbro do ní vložili (šperky důkladně pokryjte). Následně nechte účinkovat po dobu 15 minut. Vyjměte jej a vyleštěte měkkým hadříkem. Opláchněte vodou a osušte. Stříbro bude jako nové.

8 Poradí si i se žvýkačkou ve vlasech

Pokud se dostala vašemu dítěti do vlasů žvýkačka – a zvlášť pro malé slečny s dlouhými vlásky je to velice nepříjemné – nesahejte ihned po nůžkách. Místo toho zkuste majonézu. Žvýkačku a okolní vlasy s ní potřete a pak prsty jemně sjeďte po pramenech vlasů, žvýkačka by měla pustit.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj:

  • Clever Mayonnaise Uses | Genius Hacks & Tips – Shelf Cooking
  • Surprising Uses for Mayonnaise (allrecipes.com)
  • 17 Surprisingly Practical Uses For Mayonnaise (onegoodthingbyjillee.com)
  • Cleaning fanatics are using MAYO to clean everything from grubby walls to scuffed floor | The Sun
  • How to clean your home with food: Pantry staples like mayonnaise, vinegar and walnuts can be cleaning products (nine.com.au)