Interiér

Na minichalupě u Dany a Jana Fischerových

Zda bude Jan Fischer od příštího roku českým prezidentem, by v tuto chvíli mohl vědět jenom jasnovidec. Jednu věc však lze říci s naprostou jistotou už nyní: Pokud by se tím prezidentem skutečně stal, okamžitě by mezi hlavami států celého světa získal bezkonkurenční prvenství – vlastnil by vůbec nejmenší chalupu ze všech! Odhaduji to na zhruba padesát metrů čtverečních…

Připravila: Ivana Hudcová, foto: Štěpán Luťanský

A u chalupy, která se nachází nějakých pětatřicet kilometrů za Prahou, pak mají Fischerovi navrch ještě i jednu z nejmenších zahrad světa! Tedy dá-li se vůbec použít termín zahrada… Vždyť na domeček, vtisknutý mezi další domky na nevelkých pozemcích, navazuje z boku jen cosi jako dvorek, obložený především květinami v nádobách. Anebo je to spíš jenom terasa? Dostanete se na ni po zápraží, zbudovaném mezi stěnou domku a plotem, jež zároveň vymezují jeho nevelikou šířku. Je natolik úzký, že rozložitější tlouštík by mohl mít problém tudy projít.

Český příběh

Zastihli jsme Fischerovi v okamžiku v jistém smyslu přelomovém. „Zítra se sejdeme se synem Honzou v Londýně a ve středu v sedm vracíme klíče,“ narážejí mimoděk hned na dva důležité momenty. Jednak na fakt, že jejich třiadvacetiletý syn Jan studuje ve Velké Británii, přesněji na St. Andrews ve Skotsku. Hlavně však na to, že kvůli své prezidentské kandidatuře skončil Jan Fischer s prací na postu viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, jež sídlí právě v Londýně.

Dohromady mají ovšem Fischerovi dětí celkem šest včetně těch, které si do společného vztahu přivedli z předchozích manželství. V jistém smyslu jsou vlastně typickým českým párem současnosti, protože naplňují tuzemský průměr dvou manželství za život. Skutečnost, že se seznámili, když paní Dana dělala svému nynějšímu muži sekretářku, je pak už hotové klišé. Není divu, že když to paní Fischerová poprvé prozradila v televizní talkshow Karla Šípa, propukl v sále veselý hlahol.

Chalupa jako útočiště

Vztah Fischerových stál i na počátku jejich spojení s touto chalupou. Pronajali si ji v sedmaosmdesátém po roce chození a před svatbou „i s nábytkem a haldou uhlí v garáži“