Interiér

Jak si vybrat správné interiérové dveře

Dveře do domu nebo bytu nevybíráme každý den, proto může být někdy celý proces matoucí. Podívejte se, o čem byste měli mít alespoň přibližnou představu předtím, než zamíříte do prodejny nebo vzorkovny.

Předsín s dveřmi se skrytou zárubní
Zdroj: Shutterstock

Rozměry a orientace

Pokud se vám nějaké dveře v prodejně zalíbí, abyste mohli udělat ihned konkrétní objednávku, a neprodlužoval se tak čas dodání a montáže (výroba a dodání dveří muže trvat i více než měsíc), budete muset ve většině případů znát rozměry dveří.

Pokud budete měření provádět na svých starých dveřích, tak se nelekejte, když vám bude vycházet, že dveře jsou na jedné straně (ve falci) užší než na druhé. Ve skutečnosti jsou všechny klasické dveře užší na jedné straně a o málo širší na druhé.

Čísla navíc můžou mást ještě jednou – rozměr a označení na dveřích nejsou stejné, liší se opět o málo centimetrů. Pro příklad – dveře standardních rozměrů s označením 80/197 mají ve skutečnosti cca o 2 centimetry více, stejně je to i se šířkou dveří, která je přibližně o 5 centimetrů větší.

Další informací, se kterou byste měli být obeznámeni, je, jestli sháníte dveře levé nebo pravé. Pokud jsou panty vlevo z pohledové strany, jedná se o levé dveře a naopak.

Chodba v bytě s bílými dveřmi
Zdroj: iStock

Materiál a povrchová úprava

Při výběru materiálu, dekoru a barvy dveří mějte na zřeteli to, aby dveře zapadly do stylu a barevného schématu jednotlivých místností.

Výběr materiálu ovlivňuje vlastnosti dveří, jako je jejich odolnost, životnost a zvukověizolační vlastnosti, proto si dopředu promyslete, jaké nároky by měly dveře mezi jednotlivými místnostmi splňovat a taktéž jak často je budete zatěžovat.

Obecně se nejčastěji můžete v souvislosti s materiálem setkat se dřevem a sklem, popřípadě jejich kombinací ve formě dřevěných dveří s částečným prosklením. Velmi důležitý je ale z hlediska životnosti dveří a vlastností i výběr materiálu výplně.

Materiály jako např. voština, které jsou méně odolné a mají menší zvukověizolační schopnosti, jsou vhodnější do méně namáhaných dveří. Doporučovanější variantou jsou proto dveře s výplní z dřevotřísky (ať už děrovaná, nebo plná), které jsou o něco těžší, ale zároveň odolnější.

Co se týče povrchové úpravy, nejčastěji je na výběr fólie, laminát, dýha a lakování. Tyto materiály se opět liší odolností (fólie je nejméně odolná, nejvíce naopak vydrží dveře z dýhy) a s tím související životností.

Interiérové dveře s výplní ze skla
Zdroj: Shutterstock

Rozpočet

Málo oblíbené kritérium, které často brzdí naše představy – přesto si však dopředu promyslete alespoň přibližnou cenovou relaci. Od toho se pak bude odvíjet jak materiál, tak povrchová úprava, ale i doplňky jako zárubně, kliky a podobně.

To je důležité zejména při pořizování nebo výměně vícera dveří najednou, kdy se cena může vyšplhat do vyšších částek. Při určování rozpočtu mějte na paměti, jestli je pro vás aktuální bydlení dočasnou, nebo finální záležitostí.

Právě v případě, že se jedná o bydlení, ve kterém se chystáte zůstat i několik desítek let, do kvalitních dveří (stejně jako do ostatních prvků) se opravdu vyplatí investovat. Přece jen – každé dveře jsou vstupem do malého světa jeho obyvatelů, proto by měly splňovat jejich představy a přání.

Odborníci vám s výběrem konkrétních dveří poradí nejlépe. Jaké funkční a designové představy by měly vaše nové dveře splňovat, si ale promyslete ještě před návštěvou
prodejny či vzorkovny.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů