Interiér

Staré dveře v novém kabátu. Může z nich být i čelo postele

Pro někoho kus odpadu bez možnosti dalšího použití, pro jiného komodita, ze které se dá vyrobit opravdu cokoli – od police přes paraván, stůl, věšákovou stěnu až po čelo postele či rám na zrcadlo nebo rodinné fotografie. Fantazii se meze nekladou.

Renovace dveří
Zdroj: iStock

Můžete na ně narazit na chalupě, u popelnic či na burze starých věcí. Staré dveře s rukopisem ruční výroby a patinou času lze využít na mnoho způsobů.

Inspirace, co se starými dveřmi

Vintage galerie. Opřít o zeď, navrtat háčky, přidělat poličku či dvě a vystavit srdci blízké předměty. I taková domácí minigalerie či nástěnka může vzejít ze starých omšelých dveří. Patina je v tomto případě více než žádaná. Dokáže podpořit efekt něčeho zašlého a v kombinaci s nostalgickými předměty upoutá všechny pohledy.

Dveře jako nástěnka
Staré dveře mohou posloužit jako orginální nástěnka. | Zdroj: Archiv firem

Čelo postele. Když tyto dveře dosloužily v interiéru staršího domu, majitelé je ještě využili při rekonstrukci jako chodník na staveništi. Ležící v zablácené louži je však objevil chytrý a šikovný soused, který přesně věděl, k čemu budou ještě dobré. Vyčistil je, obrousil a vyrobil z nich takovéto originální čelo postele.

Dveře jako čelo postele
I v ložnici mohou staré dveře ještě dobře posloužit. | Zdroj: Miro Pochyba

Staré dveře můžete využít také v exteriéru, kde vám po přimontování pracovní desky a věšáků poslouží jako zahradní pultík na sázení nebo i jako lavička s opěrkou.

Stůl. Staré dveře perfektně poslouží jako deska stolu. Ať už psacího, nebo i konferenčního. V případě nerovného povrchu položte navrch sklo. A co se týče nohou, můžete na ně přimontovat nejen čtyři stejné kusy z kovu nebo dřeva, ale hezky vyniknou i takovéto „áčkové“ konzoly, které připomínají žebřík.

Úprava starých dveří
Ze starých dveří se dá poměrně jednoduše vyrobit deska stolu. | Zdroj: iStock

Zrcadlo. Ať už je výplň starých dveří z jednoho kusu, nebo ji tvoří více „okének“, po nalepení zrcadla z nich vznikne absolutně stylová dekorace interiéru, kterou jednoduše zavěsíte nebo opřete o stěnu v obýváku, chodbě či šatníku. Viděli jsme i řešení, kde jednotlivá okénka zdobily černobílé rodinné fotografie a ze dveří se stál fotografický rám.

Dveře jako zrcadlo
Do jakéhokoli interiéru se hodí dát staré dveře, které poslouží jako zrcadlo. | Zdroj: Archiv firem

Text: Katarína Barošová
Foto: Archiv firem, Miro Pochyba, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů