Interiér

Jak si vyrobit jednoduché závěsné aerárium se sukulentem

Pokojové rostliny mohou mít mnoho podob. Pěstování v květináči vyzkoušel už úplně každý, ale co tentokrát rostlinu vysadit do designové skleněné nádoby?

aerárium se sukulentem
Zdroj: redakce

Podstatou aerárií je specifická výsadba rostliny ve vhodné skleněné nádobě, ta může mít libovolnou podobu i velikost. Zajímavé budou varianty s větším objemem, které postavíte na stůl nebo k oknu nebo můžete zvolit minimalistické řešení s malou hmotností v podobě závěsné baňky.

My vám ukážeme postup výroby jednoduchého závěsného aerária s výsadbou sukulentu. Skleněnou baňku seženete v internetových obchodech nebo v zahradnictví. Péče o sukulent je jednoduchá a spočívá pouze v občasné zálivce. Pozor si dávejte pouze na přelití.

Hnojit nutně nemusíte, ale v případě dlouhodobého pěstování je určitě dobré hnojivo rostlině dopřát. Životnost aerária je závislá na péči a dlouhověkosti rostliny. Volte ideálně málo náročné a méně vzrůstné druhy, které i v tak malé baňce vydrží několik let.

Ve větších nádobách, které umožňují umístění většího množství substrátu i drenáže, můžete ale pěstovat i mnohem náročnější rostliny jako orchideje, masožravky i kapradiny.

Vyrábíme závěsné aerárium

Na dno baňky nasypte vrstvu písčitého substrátu pro sukulenty. Pro výsadbu jsme zvolili pokojový starček.

Baňka se substrátem a starček
Zdroj: redakce

Rostlinu vyjměte z květináče a lehce jí narušte bal.

Starček bez květináče
Zdroj: redakce

Opatrně ji vysaďte do substrátu tak, aby její výhony rostly směrem ven z nádoby. Substrát lehce stlačte prsty.

Výsadba starčeku do baňky
Zdroj: redakce

Na povrch nasypte drobný štěrk, který zamezí vyplavování substrátu. Rostlinu zalijte. V případě větší nádoby se dává vrstva štěrku i na dno jako drenáž.

Nasypání štěrku do baňky
Zdroj: redakce

Další sukulenty vhodné pro výsadbu: dužnatka (Echeveria), živé kameny (Lithops), svícník (Ceropegia woodii).

Text, foto, realizace: redakce
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů