Interiér Zahrada

Orchideje: Královny skleníků a parapetů

Poznejte spolu s námi jednotlivé krásky z druhů orchidejí a naučte se je správně pěstovat. Orchideje převyšují vzhledem květů a bohatostí kvetení mnoho jiných rostlin pěstovaných v podobných podmínkách.

UNIKÁTNÍ KATLEJA

Katleja (Cattleya) nejlépe roste ve skleníku, stejně tak se jí ale daří i na okenním parapetu východně orientovaného okna. Potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce. V létě teplotu od 18 do 22 °C, v zimě 16 až 18 °C. Pokud chcete, aby tato orchidej vytvořila nové květy, dopřejte jí období odpočinku přibližně 6 až 8 týdnů. V tomto období omezte zálivku na minimum a po čase začněte hnojit každé 3 až 4 týdny. Kvete od října do listopadu a z květů se budete radovat více než měsíc.

Věděli jste, že…

katleja patří mezi populární druhy orchidejí, které pocházejí z oblasti Jižní Ameriky, a zahrnuje přibližně 56 druhů s velkým množstvím odrůd?

TEPLOMILNÉ DENDROBIUM

Mezi pěstitelsky oblíbené druhy patří Dendrobium phalaenopsisDendrobium bigibbum. Nároky a období kvetení jednotlivých druhů se velmi liší. Rod Dendrobium potřebuje dostatečné množství rozptýleného světla a vysokou vzdušnou vlhkost. Proto je rostliny potřebné pravidelně rosit. Vhodná teplota pro chladnomilné druhy, jako je Dendrobium nobile, je v létě 20 až 25 °C a v zimě 10 až 15 °C. Teplomilné druhy, mezi něž patří i Dendrobium phalaenopsis, potřebují v zimním období teplotu od 15 do 18 °C.

Věděli jste, že…

… druhy pocházející z asijských zemí mají při nízkých teplotách dlouhé období odpočinku?

ZÁHADNÁ BRASIE

Brassia kvete od dubna do června a můžete ji pěstovat i na parapetu v bytě. Vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat kolem 65 %. Prospívá jí pravidelné větrání, ne však průvan. Načervenalé zbarvení listů je reakcí rostliny na intenzivní světlo. Tato orchidej upřednostňuje mírně zastíněné stanoviště s denní teplotou kolem 20 až 25 °C, v noci zase od 15 do 18 °C. Zalévejte ji, když substrát mírně oschne. Pozor, neměl by vyschnout úplně. Před kvetením zintenzivněte zálivku.

Věděli jste, že…

… brasii nazývají „pavoučí orchidejí“, protože její květy připomínají pavouky?

VOŇAVÁ VANDA

Pěstování orchidejí z rodu Vanda je náročnější mimo jejich přirozené stanoviště. Snáze se pěstují hybridy vytvořené křížením s rodem Ascocentrum, pojmenované „x Ascocenda“. Odrůdy rodu Vanda potřebují pravidelný čerstvý vzduch, aby jejich kořeny vždy po zalévání a rosení uschly. V létě jim vyhovují teploty 25 až 30 °C, v zimě 17 až 22 °C. Umisťujte je do místnosti se vzdušnou vlhkostí od 60 až 90 % s dostatečným množstvím světla. Zálivka postačí jednou za týden – kořeny ponořit na 30 minut do kbelíku s vodou a potom květináč vyndat a nechať stéct.

Věděli jste, že…

… hybridizací se vytvořilo množství barevně zajímavých kříženců, kteří při dobré péči mohou kvést i několikrát ročně?

UNIKÁTNÍ ONCIDIUM

Oncidia rostou jakoby šplhavě do výšky – nové výhonky rostou výlučně nad starými. Při jejich pěstování je vhodné zapíchnout do substrátu vedle rostliny vysoký svislý kus kůry a nové výhonky postupně s celou rostlinou, tak jako stoupají do výšky, k ní připevňovat. Orchidejím rodu Oncidium vyhovují v létě světlá až polostinná místa, bez přímého slunce. Kvetou od dubna do prosince. Optimální teplota pro růst je 18 až 24 °C. Některé druhy v noci vyžadují o několik stupňů nižší teplotu. Epifytické druhy vyžadují vysokou vlhkost vzduchu – zabezpečte jim ji od 60 do 70 %. Během letních měsíců zajistěte dostatečný přísun vody rosením během celého léta. Jelikož mají rády vápník, není nutné zalévání měkkou vodou, můžete používat běžnou vodu z vodovodu. Od listopadu do března je nutné je zalévat tak, aby listy nerostly moc rychle, a substrát je třeba nechat proschnout. Během vegetace je dobré je jednou za tři týdny přihnojit. Oncidium vysazujte do speciálního substrátu na orchideje, který nesmí být příliš vlhký, protože rostliny začínají při vysoké vlhkosti hnít. Přesazujte je každé 2 až 3 roky.

Věděli jste, že…

… oncidium bylo objevené na Karibských ostrovech v roce 1800? Květy této orchideje připomínají motýly, proto se dají snadno identifikovat.

NENÁROČNÝ ČLUNATEC

Člunatec (Cymbidium) není ideální rostlina do bytu, pokud mu nedokážete vytvořit vhodné podmínky na růst. Vyžaduje dostatečný prostor. Dospělá rostlina nejednou dosahuje výšky až 100 cm. V létě preferuje vnější stanoviště a v zimě chladné prostředí bez mrazu s teplotou kolem 15 °C. Pokles na 10 °C mu neuškodí. V ideálních podmínkách se vytvářejí květy, které se otevírají v období vánočních svátků. Květy jsou podle druhu a kultivaru žluté, bílé, zelené, růžové, starorůžové, nahnědlé či vínově červené a objevují se od zimy do začátku léta. Tato orchidej nesnáší přemokřený substrát, ale neměl by ani vyschnout. Při pěstování platí pravidlo: v létě letnění a v zimě umístění v chladu. Rostlinu chraňte před přímým sluncem, vyhovuje jí spíše polostín.

Věděli jste, že…

… velké květy člunatců se v květinářstvích prodávají řezané nebo zabalené v dárkových krabičkách? Často se využívají do kytic s ostatními řezanými květy.

Text: Lucia F. Valkovičová :: Foto: isifa/Shutterstock