Zahrada

VYBÍRAME VÁNOČNÍ STROMEK

Poradíme vám, jak si vybrat vánoční stromek a jak o něj pečovat.

Jaké typy živých (řezaných) vánočních stromků se u nás prodávají nejčastěji?

  • Jedle kavkazská

(Abies nordmanniana)

Nejdostupnějším živým vánočním stromkem na Slovensku je kavkazská jedle, také nazývaná normandská nebo dánská. Jde o stromek s pěkným zeleným chvojím, krásnou vánoční vůní a schopností vydržet po dlouhou dobu (v závislosti na péči).

  • Smrk ztepilý

(Picea abies)

Nabízí se ze dvou důvodů. Prvním je, že jde o nejčastěji pěstovaný slovenský jehličnan a lidé ho od nepaměti spojují s Vánocemi. Druhým důvodem je jeho nízká cena. Jeho největší nevýhodou je, že v případě umístění do teplé místnosti velmi rychle opadá. V případě, že plánujete smrk ztepilý umístit v chladných částech domu, do zádveří, haly nebo na chatě do chladnější místnosti, je tento typ stromku vhodnou volbou.

  • Borovice černá

(Pinus nigra)

Borovice černá se stala oblíbeným vánočním stromkem díky své krásné vůni, kterou provoní celý byt. Má krásné jehličí, které je lesklé a dlouhé a neopadává ani po vyschnutí stromku. Protože borovice má dlouhé jehličí, které vytváří velký objem a působí mohutně, je vhodné umístit tento typ stromku do většího volného prostoru. Musíme myslet i na rozměr ozdob, které by měly být velké, aby na stromku vynikly.

Péče o vánoční stromek

Když už máte vybraný svůj vánoční stromek, musíte o něj i správně pečovat. Následující tipy vám pomohou udržet krásný vzhled stromku co nejdéle.

  • V případě, že si donesete stromek domů dříve, než ho umístíte do příslušné místnosti, je třeba ho uchovávat v chladném, bezvětrném a ideálně neslunném místě.
  • Ruční nebo motorovou pilou zkraťte kmen o 1 až 2 cm (pokud vám to neodřezali už při nákupu) a stromek postavte do nádoby s vodou (např. do kbelíku). To zabezpečí otevření kmene a stromek je opět schopen nasávat vláhu. Nikdy nezřezávejte konec stromku šikmo nebo do tvaru „V“ ani neodstraňujte kůru z kmene, může to zapříčinit zastavení schopnosti absorbovat vodu a stromek rychleji vyschne. Proto je ideální, když se kmen vejde do stojanu bez povrchové úpravy.
  • V den, kdy stromek přenesete do interiéru, odřežte z kmene další kus (1 až 2 cm) a vsaďte stromek do stojanu, který je schopný poskytovat dostatečnou zásobu vody (2 až 4 litry).
  • Stromky jsou „žíznivé“ a dokážou vypít až 4 litry vody denně, takže myslete na jeho pravidelnou zálivku. V případě, že hladina klesne pod kmen, stromek uzavře póry jako řezané květiny. K zabezpečení opětovného zavlažování je nutné provést nový řez, což ale v případě už ozdobeného stromku není možné. Proto je třeba sledovat hladinu vody ve stojanu neustále.
  • Upozornění: Stromek nikdy neumísťujte ke zdroji tepla a už vůbec ne ke krbu, peci nebo k televizi. Také nezapomínejte vypínat světýlka na stromku v případě odchodu z domu nebo v noci, abyste předešli požáru.
  • Nikdy nezdobte stromek poškozenými elektrickými žárovkami nebo klasickými svíčkami s otevřeným plamenem. Doporučujeme používat LED-osvětlení, které má nízkou provozní teplotu.

Text: redakce :: Foto: Isifa/Shutterstock

Komentovat

Nepřehlédněte