Interiér Zahrada

I bramboříky se podílejí na vánoční výzdobě bytu. Jak je správně pěstovat

Brambořík u nás již tradičně patří ke květinám, které se podílejí na vánoční výzdobě bytu. Ve skleníku je sice možné je vypěstovat kdykoliv v roce, ale období jejich hlavního prodeje spadá právě do předvánočního období.

bramboříky

Bramboříky, které se dnes pěstují, jsou vyšlechtěné hybridy původního druhu, kterým je brambořík perský (Cyclamen pesicum), pocházející z Východního Středomoří.

Hybridy se pěstují v mnoha krásných barvách, od čistě bílé, přes růžovou, lososovou, červenou, karmínovou až po fialovou. Běžné jsou i vícebarevné varianty. Vedle květů se mohou nové odrůdy též pochlubit zajímavou stříbrnou kresbou listů. V nabídce jsou velkokvěté kompaktní formy i jemné zakrslé typy. Ve skleníku se pěstují i odrůdy s delší stopkou pro řez květů. Brambořík je aranžérsky zajímavá rostlina, vypadá nádherně ve všech typech kytic, včetně svatebních.

bramboříky
Zdroj: Pixabay

Bramboříky lépe kvetou, když se pěstují ve stísněných podmínkách, tedy v menších květináčích.

Pěstování v bytě

V bytě se bramboříky hezky hodí na okna, do sesazovaných misek i jako dekorace vánočního stolu. Aby se jim dobře dařilo, je třeba pochopit a dodržovat specifika jejich pěstování. Brambořík se tradičně pěstuje pro kvetení od podzimu do předjaří, protože pro pěkné, dlouhé kvetení vyžaduje nižší teploty. Pokud je tepleji než 19 °C, velmi rychle odkvétá.

V podstatě je vhodné jimi dekorovat takové prostory, kde se tolik netopí, ideální jsou např. do ložnice, výborně se jim bude dařit mezi dvojitými okny, nebo na chatě. Doporučovaná teplota pro pěstování je 12 až 15 °C, ale pokud udržujete denní teplotu do 18 °C a noční o dva až tři stupně méně, bude se jim dařit kdekoliv v bytě.

Jestliže se nechcete bramboříku vzdát a podmínky vašeho bytu pro pěstování nevyhovují, kupte jej až těsně před svátky nebo zvolte zakrslou formu, která je tolerantnější.

Bramboříky hnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny jednou za 14 dnů.

bramboříky

Co bramboříky potřebují

Podobně jako většina kvetoucích rostlin potřebují v zimě dostatek světla. Určitě je tedy nestavíme do tmavého rohu. Pro krátkodobé dekorování stolu nebo jiného místa je můžeme nechat i v horších světelných podmínkách, pro dlouhodobé úspěšné pěstování je později umístíme k oknu na světlo. Bramboříky také nemají rády přeschnutí substrátu, proto pravidelně zaléváme – vždy do podmisky, ne na hlízu, mohla by uhnít. Po přeschnutí rostliny často uschnou a opadají i poupata a právě tomu je potřeba předejít. Zasychající poupata často signalizují i příliš horký vzduch, který na rostlinu stoupá například z topných těles. Rostliny mají rády vlhko, proto můžeme občas svlažit i postřikovačem na list. Pro pěkný vzhled rostliny odstraňujeme odkvetlé květy a žloutnoucí listy.

Pro pěstování v bytech se hodí i tzv. minibramboříky, které snesou i o něco vyšší teplotu a krásně kvetou. Pozor, mají ale dost malý květináček a přeschnou velmi snadno, pravidelná a častá zálivka je nutností.

Brambořík můžeme i přesadit, vždy používáme vododržnou zeminu s přídavkem rašeliny. Hlízu nezahrneme zeminou úplně, vršek necháme koukat nad povrchem. Po celou dobu květu dodržujeme nižší zimní teploty a dostatečnou pravidelnou zálivku.

bramboříky
Zdroj: Pixabay

Péče po odkvětu

Pokud je rostlina v dobré kondici, určitě ji zbytečně nevyhazujeme. Bramboříky mají podobně jako jiné hlíznaté rostliny specifický životní cyklus, kdy musí projít obdobím klidu a stavem, kdy shodí listy a odpočívají.

Jakmile bramboříky odkvetou, přestaneme postupně zalévat, listy začínají žloutnout a zasychat. Postupně všechny opadají a hlíza zatáhne. Zaléváme jen občas a velmi mírně.

Přes léto můžeme i s květináčem vynést ven a založit na záhonek do polostínu, občas zalijeme.

Koncem léta, kdy se začne brambořík probouzet a rašit, začneme zalévat více.

Na podzim, kdy již má rostlinka pěkně vyrašené mladé lístky, přeneseme zpět do bytu.

Text: Daniela Dušková
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay