Dílna a hobby Interiér

Proměňte své suvenýry z dovolené v designové doplňky do domácnosti

Kdo by si nechtěl pohodové chvíle strávené na dovolené připomínat po celý rok. Proto si ze zahraničí vozíme nejrůznější drobnosti, upomínkové předměty, kamínky, mušličky a spoustu dalšího. V našem článku jsme si pro vás připravili hned několik nápadů, jak ze svých suvenýrů vyrobit skvělé doplňky do domácnosti.

Zdroj: Shutterstock

Co si přivézt z dovolené

Než se podíváme na naše inspirace, máme pro vás pár tipů, co si ze svých cest přivézt místo magnetů, sošek a „sněhových koulí“, které najdete všude. V každé zemi totiž najdete tradiční a jedinečné výrobky, které stojí za to ochutnat, vyzkoušet nebo obdivovat.

 • Řecko – olivový olej, víno, vlněné koberce a další výrobky, horský čaj, bylinky a koření, olivy, sýry, místní keramiku, výrobky z olivového dřeva, šperky.
 • Egypt – výrobky z alabastru, papyrusové svitky, kožené pantofle, čaje, parfémy, vodní dýmku.
 • Turecko – hliněnou keramiku, koberce, kávu, lucerny, turecký med.
 • Portugalsko – portské i klasické víno, olivový olej, místní keramika, korkové výrobky, dlaždičky Azujelos.
 • Slovinsko, Chorvatsko – výrobky z levandule, víno, dřevěné výrobky, sůl s místními bylinkami, olivový olej, marmelády.
 • Španělsko – šperky, kožené výrobky, tradiční krajky, keramiku, kastaněty, hudební nástroje, víno, šunku, sýry.

Co si vyrobit z „dovolenkových úlovků“

Vyplavené mořské dřevo

Na pláži najdete nejen krásné oblázky a mušličky, ale také dřevo s krásnou patinou a barvou. Díky tomu z něj můžete vytvořit celou řadu dekoračních prvků do vaší domácnosti. Například:

Mořské dřevo ve skleněné váze

Vyberte si větší skleněnou nádobu, do které umístíte menší kousky mořského dřeva. Ty můžete doplnit o oblázky, mušličky, ptačí pera a pomyslnou třešničkou na dortu jsou LED světýlka obtočená kolem jutového provozu, která po setmění vaší dekoraci dodají nový nádech.

Dekorace z mořského dřeva ve skleněné váze
Zdroj: Pexels

Dřevo také stačí pouze rozložit a doplnit o svícny nebo květináče s oblíbenými rostlinami.

Mořské dřevo a macramé

Další možností je použít větší větev dřeva jako základ pro drhanou macramé ozdobu. Na internetu najdete celou řadu inspirací pro vytvoření lístků, jednoduchých motivů i složitějších vzorů.

Mořské dřevo v závěsu

Pro zavěšení dřeva použijte klasické tenčí provazy. Co potom dál? Vzniklou „houpačku“ můžete využít jak sedátko pro plyšáky v dětském pokoji nebo pro odložení šál a lehčích kousků oblečení.

Mušle a oblázky

Svíčky se vzpomínkami na moře

Mušle i oblázky můžete použít pro výrobu vzpomínkových svíček. Uvidíte, že je zvládnete raz dva.

Svíčka v kokosu s mušlemi
Zdroj: Shutterstock

Co budete potřebovat:

 • Skleničky nebo jinou nádobu – počítejte s tím, že čím větší nádoba, tím více knotů budete potřebovat. Případně sáhněte po knotech širších, například z „praskajícího dřeva“, které svíčce po zapálení dodají také zvukový efekt připomínající hořící dřevo v krbu.
 • Knoty
 • Sójový nebo jiný měkký vosk – klidně do něj přidejte i voskové zbytky, které máte doma.
 • Hrnec s dvojitým dnem nebo dva hrnce, ze kterých vytvoříte vodní lázeň na rozpuštění vosku.
 • Dřevěnou tyčinku – čínskou hůlku nebo obyčejnou tužku.
 • Mušle a oblázky
 • Volitelné – esenciální oleje (rozmarýn s levandulí, citrusové zkrátka vaše oblíbené), sušené bylinky nebo květy.

Postup:

 1. Na dno nádobek připevněte knot s pomocí tavné pistole nebo trošky rozpuštěného vosku.
 2. Klasický bavlněný knot upevněte v horní části nádobky dřevěnou tyčinkou, aby vám při nalévání vosku stál hezky rovně.
 3. Rozpusťte ve vodní lázni pomalu vosk a naplňte jím nádobky. Pozor! Nelijte do plna, ale cca do ¾ výšky tak, abyste do horní části svíčky mohli umístit oblázky nebo mušličky.
 4. Nakapejte do vosku v nádobce esenciální oleje. Čím více kapek, tím intenzivnější vůně (počítejte přibližně 15 až 25 kapek).
 5. Nechejte svíčku 24 hodin tuhnout.
 6. Další den rozmístěte do horní části svíčky mušle, oblázky, sušené bylinky, tak, aby bylo kolem knotu dost místo a dekorační prvky nebránily jeho hoření.
 7. Zalijte dekorační prvky malou části vosku, opět nechejte svíčku ztuhnout a máte hotovo!

Dekorace s mušlemi a pískem

Přivezli jste si z pláže i písek? Vytvořte si doma vlastní malý kousek pláže. Písek s mušlemi jednoduše vložte do skleněných nádob – lahví se zátkou, obyčejných skleniček a skleněných dekoračních mís. Ozvláštnit je můžete obmotání motouzem, přidáním čajové svíčky nebo třeba sukulentu. Fantazii se meze nekladou.

Dovolenkové aranžmá, nádoba ze skla s pískem, oblázky, mušlemi a svíčkou
Zdroj: Shutterstock

Mince, vstupenky, mapy

Měla vaše dovolená spíše městský a poznávací charakter? I ze suvenýrů z těchto cest je možné ledacos vyrobit a vyzdobit si dům či byt.

Mincovní magnetky

Z drobných nebo upomínkových mincí, které nechcete skladovat v peněžence lze snadno vyrobit originální magnetky na lednici. Stačí do spod mince přilepit silný magnet a je to.

Bankovní rámečky

Drobné bankovky zase můžete dát do rámečků a vyzdobit si s nimi třeba pracovnu nebo knihovnu.

Cestovatelské polštáře i kuchyňské zástěry

Schováváte si rádi vstupenky nebo turistické mapy? Použijte je jako grafický vzor pro potisk povlaků na polštáře nebo třeba kuchyňskou zástěru. Případně si z různých suvenýrů tohoto typu můžete vytvořit koláž a dát potisku opravdový punc originality.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Pexels
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů