Interiér

Jak efektně upravit stěny

Nemusíte být profesionálem, abyste mohli zkrášlit svůj domov. Zajímavý vzhled v interiéru vytvoříte pomocí některých technik malování stěn. Nechte se inspirovat praktickými tipy a triky odborníků z Hornbachu a dodejte svým stěnám originální podobu.

Mezi kreativní techniky úpravy stěn patří nanášení lazury na stěny pomocí stírací metody, vytvoření mramorového efektu anebo výrazného kovového akcentu pomocí speciální metalické barvy. Všechny potřebné barvy a laky včetně příslušenství naleznete v projektových marketech Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen.

Než se pustíte do práce, zkontrolujte stav stěn a odstraňte všechna poškození. Podklad musí být bez prasklin, rovný, čistý, nosný a suchý. Poškozená místa opravte vhodným tmelem. Před malováním natřete stěny základním akrylátovým nátěrem a dodržujte dobu schnutí minimálně 12 hodin. Tento proces úpravy včetně akrylátového nátěru je žádoucí u všech použitých technik. Jako podklad pro dekorační omítku doporučujeme ještě základní adhezní nátěr s obsahem jemného písku. Díky němu omítka lépe drží a zrnitá hmota se lépe roztírá. Příprava zdi před jakýmkoliv malování je velmi důležitá, proto se podívejte na podrobný návod, jak připravit stěnu na malování.

LAZURA NA STĚNY STÍRACÍ TECHNIKOU

Barevnou lazuru na stěny nalijte do ploché nádoby a nanášejte ji na stěnu pomocí malířského válečku. Barevná vrstva musí rovnoměrně krýt. Konečného efektu na stěně docílíte pomocí stírací rukavice nebo přírodní houby.

Navlhčenou stírací rukavicí naberte trochu tónované lazury, kterou pak kývavými pohyby rozetřete na stěnu. U voskové lazury je důležité, abyste pracovali způsobem „mokrý do mokrého“ a každou započatou stěnu dokončili. Jestliže lazura zaschne, můžete navlhčením odstranit viditelná napojení a okraje.

lazura lazura

MRAMOROVÝ EFEKT

Tohoto efektu dosáhnete například s barvou Hornbach Marmor Style Color v odstínu bílého mramoru. Aby se výsledný efekt podařil, musíte mít perfektně připravený podklad a plocha stěny musí být absolutně hladká. Stěnu obruste plochou škrabkou, čímž odstraníte všechna zrnka z omítky. Pak ji natřete základním akrylátovým nátěrem a nechte alespoň 12 hodin vyschnout.

Hmota Marmor Style Color je hotová, natónovaná, strukturální barva s omítkovým vzhledem. Doporučuje se nanášet v jednom nátěru, rovnoměrně pomocí válečku. Barva vytvoří na stěně design mramoru s velmi dobrým krytím. Nátěr je odolný proti namáhání, prodyšný a bez obsahu škodlivých rozpouštědel.

hornabch

METALICKÁ BARVA S KOVOVÝM EFEKTEM

S barvou Metal Gold od Hornbachu vytvoříte na stěnách metalický lesklý nátěr v zlatavém nebo stříbrném odstínu. Barva s kovovým efektem je vhodná pro vytvoření zajímavých akcentů v místnosti a velmi dobře se kombinuje s barvami v odstínu Peach. Optimální harmonii barev získáte prvním nátěrem stěny barvou Style Color Peach, kterou následně doplníte akcentem Metal Gold.

Primárně se jedná o materiál pro vytvoření originálního efektu na menší ploše. U větších ploch nelze s ohledem na charakter produktu garantovat rovnoměrný nátěr, neboť obsahuje pouze minimum krycího pigmentu, za to mnoho lesklých částic. Velmi efektivní je aplikace prostřednictvím štětce „křížem-krážem“, kdy vzniká na stěně jemná struktura s odlesky, které se liší podle dopadu světla.

gold

Klasické barvy nejsou nic pro vás? Proto jsme si v Hornbachu připravili nejen rozsáhlou nabídku standardní barev, ale také službu míchání barev. Můžeme vám tak nabídnout barvy na stěnu, laky, lazury a mnoho dalšího v namíchaných odstínech.

ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach