Dům a stavba Interiér

Hledali byt v co nejhorším stavu. Podívejte se, co s ním udělali!

Vzdělaní a podnikaví mladí lidé potřebovali na určité životní období bydlení s dětmi v momentálně preferované lokalitě. Vhodný byt, jen několik desítek metrů od jejich každodenních cílů, se nacházel v klasickém panelovém domě s typizovanou dispozicí, která posléze prodělala celkovou proměnu.

kompletní rekonstrukce bytu

Na Prahu 13 se nastěhovali před několika lety, nejdřív do nájemního bytu. „Zalíbilo se nám tu, je to skvělá část Prahy, zejména pro bydlení s dětmi. Logicky jsme začali hledat vlastní bydlení. To trvalo poměrně dlouho, protože jsme věděli, že chceme byt v co nejhorším stavu, protože jsme si ho chtěli stejně celý postavit znovu. Zaprvé proto, že jsme měli poměrně specifické požadavky na pracovnu a dětský pokoj, a také proto, že většina bytů, které jsou proklamované jako rekonstruované, je ve skutečnosti hrozná,“ nastiňuje výchozí situaci mladý otec od rodiny.

Naslepo, a přesto se šťastnou rukou

Mladý podnikatel a jeho žena prakticky denně hlídali nové byty − na tento reagovali obratem a rezervovali ho, aniž by se v něm byli podívat, nebo z něj viděli fotky. „Popis paní makléřky, že je byt ve velmi špatném stavu a určitě bychom ho měli před rezervací vidět, nás přesvědčil, že je to správná volba,“ vysvětluje neobvyklý postup majitel. „Majitelé měli dva typy požadavků, provozní a pak atmosféru. Mile překvapující byla otevřenost majitelů vůči míře zásahů do dispozice, vycházejících vstříc jejich požadavkům. Výsledkem byla zásadní reorganizace provozu bytu a jí přizpůsobený interiér,“ popisuje architektka.

rekonstrukce kuchyně
Majitelé jsou spíše konzervativní, proto si představovali světlý byt, nenápadné barvy. „Když jsem poprvé viděl červený obklad v kuchyni, hned jsem ho chtěl sundat a koupit jiný. Připadal mi v kontrastu s kuchyní až moc výrazný. Nakonec jsem se nechal přesvědčit, ať chvíli počkám, ať nedám na první dojem. A teď jsem rád, červená tu místnost oživuje,“ vypráví majitel.

„Nechtěli jsme jít do kompromisů, což se nakonec podařilo − postavili jsme byt, ve kterém ani po několika letech nevidíme, že bychom se v něčem zásadně sekli,“ vypráví majitel. Velké pozitivum celé rekonstrukce bylo, že měli spolehlivou a šikovnou stavební firmu, která byla v přímém kontaktu s architekty. „Nechal jsem jim volnou ruku a důvěřoval, že to dokončí beze mne. Což také vyšlo. Od chvíle, kdy se začalo rekonstruovat, jsem se prakticky o nic nemusel starat,“ pochvaluje si majitel. „Překvapilo mě, jak šla celá rekonstrukce hladce. Drobné komplikace byly jen se sousedy, ale to se dá při rekonstrukci paneláku čekat.“


„Zajímavé jsou reakce lidí, kteří se u nás zastaví – vcházejí do paneláku a uvnitř najdou místo, které je svou kvalitou dál než mnohé novostavby.“

rekonstrukce bytu

Kompletní rekonstrukce

Byt až na nosnou stěnu kompletně zbourali a postavili znovu. Podlahy, stěny, podhledy, rozvody, dveře… Z původního bytu zůstala jen kvalitní plastová okna a nosná zeď. „Na začátku jsme s architekty věnovali hodně času definici našich potřeb. Chtěli jsme velký obývák s kuchyní, trávíme hodně času společně, celá rodina. Často se u nás schází víc lidí, takže druhý požadavek byl na větší kuchyň a velký jídelní stůl, který ale můžeme složit a jíst klasicky ve čtyřech nebo pěti lidech. Dalším požadavkem byla pracovna, kterou jsem chtěl mít přístupnou z obýváku a současně bych se v ní mohl zavřít a pracovat. Na druhou stranu jsme nepotřebovali moc místa v ložnici, ta je proto menší. Její prostor ukrojila šatna, která se v budoucnu dá přebudovat na spací ložnici, abychom měli k dispozici dva dětské pokoje.

kompletní rekonstrukce bytu
Od podlahy. Majitelé nechali byt postavit prakticky celý znova. Brali to jako pozitivum, protože jen díky tomu teď přesně odpovídá jejich potřebám.
MgA. Jakub Filip Novák, Mgr., MgA. Daniela Nováková Baráčková

…založili v roce 2009 No Architects jako spolupráci architekta a umělkyně. „Nezajímá nás architektura, zajímá nás autentická odpověď na individuální situaci našich klientů. Jako studio umíme vše a děláme vše. Naší prioritou je dotahovat záměry do realizace, kvůli čemuž se zaměřujeme na tři složky: provedení povolovacími procesy, náklady v mezích očekávání a radost z užívání výsledku. Architektura pak přichází sama.“

Text: Dominika Záveská ve spolupráci s No Architects
Foto: Tomáš Brabec
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů