Interiér

Chystáte rekonstrukci kuchyně? Architekt radí nač určitě nezapomenout

Rekonstrukce kuchyně – rozsáhlejší i menší – představuje množství činností. Nestačí jen umět si vybrat barvy a materiály. Už při plánování vám přijde pár dobrých rad určitě vhod.

rekonstrukce kuchyně

Uspořádání kuchyně by mělo respektovat pohyb osoby v pomyslném trojúhelníku. V každém rohu takového trojúhelníku najdeme základní zónu.

Mezi tyto zóny řadíme:

  • Skladování potravin spolu s ledničkou a mrazákem.
  • Úprava potravin a mytí, kam patří dřez s myčkou nádobí.
  • Tepelná úprava potravin zahrnuje vaření a pečení.

V dobře navržené kuchyni postupujeme od skladu potravin, respektive potravinové skříňky přes chladničku s mrazničkou ke dřezu a manipulační ploše. Ta musí být široká minimálně 70 cm.

Tip: Pokud si nejste jistí, jak vámi vymyšlené uspořádání kuchyně bude vypadat, nechte si udělat 3D návrh v kuchyňském studiu Gorenje.

rekonstrukce kuchyně

Výška osazení pracovní desky
Standardně je rozměr stanoven na 86 cm. Ten je vhodný pro lidi, kteří mají výšku 170, maximálně 175 cm. Při kuchyni na míru a stanovení správné výšky osazení pracovní desky postupujeme následovně: ruce pokrčíme tak, aby lokty svíraly pravý úhel, vzdálenost ruky od pracovní desky by měla být 10 cm. Při rozdílných výškách partnerů se výška pracovní desky upravuje, ale dovolit si to můžeme jen u prostornějších kuchyní.

Kuchyňská zástěna

z obkladaček se spárami je klasika a také věčný problém při čištění. Naštěstí jsou již na trhu materiály, které se čistí snadněji. Čím tedy lze nahradit tradiční obklady? Při nahrazování u nás oblíbené keramiky na kuchyňskou zástěnu se nabízejí různé alternativy: Dřevěné zástěny jsou oblíbené zejména pro svou cenu. Výhodou je, že spolu s pracovní deskou mohou vytvářet jednotný barevný celek.

Samozřejmě na zástěnu není nutné použít stejnou tloušťku, jako má pracovní deska. Používá se standardní rozměr 18 mm. Jako materiál je vhodná i obyčejná dřevotřísková deska s laminovaným povrchem či MDF deska. Nevýhodou je však nižší odolnost proti teplotám, nedoporučuje se umisťovat ji za plynovou varnou desku!

rekonstrukce kuchyně

Zástěna ze skla je zajímavé řešení na míru, čemuž odpovídá i vyšší cena. Díky celistvému povrchu se sklo jednoduše udržuje. Pro bezpečnost a hlavně použitelnost skla i za plynovou varnou deskou je nutné ho zakalit. Nevýhodou je, že po kalení již nejsou možné změny v rámci plochy skla, například změna polohy vypínače. Všechny otvory se musí do skla vyřezat ještě před kalením.

Triky pro malou kuchyni

Moderním, i když nepříliš praktickým řešením je protáhnout horní skříňky až ke stropu. Tak získáme celou horní řadu skříněk navíc, ale přístup k nim je možný pouze po žebříku. Na běžný život v kuchyni jsou takové skříňky nevyužitelné, ale jsou ideální na sezonní odkládání věcí. To má význam, pokud potřebujeme úložný prostor v rámci bytu. Ušetřit co nejvíce prostoru na pracovní desce můžeme zabudováním spotřebičů (mikrovlnka, varná deska nemusí být v kombinaci s troubou) a také zvolením úspornějších rozměrů dřezu. Běžné rozměry jsou 70 až 80 cm. Pokud sáhneme po úspornější variantě, dokážeme se dostat na rozměr 60 cm.

rekonstrukce kuchyně

Nenáročné změny

Omezený rozpočet nemusí omezovat fantazii. Pokud jste spokojeni s dispozičním řešením své kuchyně, ale vzhled volá po změně, nemusíte investovat do rekonstrukce velké peníze. Nezbytné je, aby nosná konstrukce kuchyňské linky byla v dobrém stavu.

Levným způsobem je výměna úchytek

Je to možná malý detail, ale výrazně pomůže ke změně vzhledu. Nevýhodou je, že původní úchytka v místě uchycení zanechala stopu, proto je třeba hledat nové úchytky se stejným rozestupem kotvení, jako měly ty původní.

Dražším řešením je výměna celých dvířek

Základním materiálem bývá laminovaná dřevotřísková deska, která je po obvodu obložena ABS hranami (jsou odolnější než laminátové, zachovávají si svůj tvar i barevnost po celou dobu, jsou voděodolné, neodlupují se). K dispozici jsou i fóliová dvířka – MDF (dřevovláknitá deska lisovaná za tepla) s PVC fólií.

rekonstrukce kuchyně

Skrytou, ale podstatnou částí jsou kování

Zde je lepší připlatit si za kvalitu. Obyčejné závěsy stojí sice pár korun, ale komfort (zejména při zavírání) je nízký – dvířka bouchají a chybí jim dorazová funkce.

Relativně malá je i investice do výměny pracovní desky

Je to však podstatná změna. Svou velikostí totiž patří k pohledově a funkčně nejdůležitějším prvkům kuchyňské linky. S cenovou dostupností samozřejmě vyhrává dřevovláknitá deska s povrchovou laminovanou úpravou.

Text: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto: Ikea, isifa/Shutterstock