Dům a stavba

Vybíráme podlahy: Odolný vinyl nezruinuje váš rozpočet

Vinylové dílce se objevily na našem trhu už relativně dávno, rychle se však staly podlahovým hitem, který přetrvává dodnes. Jsou totiž mimořádně odolné, praktické, příjemné na dotek a nezruinují náš rodinný rozpočet.

Vybíráme podlahy: vinyl

Vinylové podlahy mohou mít podobně jako laminát jakýkoliv vzor, nejčastěji však imitují vzhled dřeva, kamene nebo dlažby. Typická je pro ně silná povrchová vrstva s plastickou strukturou, díky níž je napodobení dřeva či kamene skutečně věrné.

Lamely nebo čtverce

Pojmem vinylová podlaha se označují podlahové dílce, jejichž základem je neměkčené PVC, tedy syntetický materiál polyvinylchlorid. Tendencí výrobců je přitom zvyšovat podíl přírodních surovin (používají se například oleje), podlahy neobsahují chlór, změkčovadla ani rozpouštědla, jsou úplně bez zápachu či emisí a plně recyklovatelné.

Základní materiál je tedy stejný jako u starých známých PVC podlahovin, které se prodávaly a stále prodávají v kotoučích. Moderní vinylové podlahy však mají formu dílců, které se buď lepí na podklad, nebo ukládají plovoucím způsobem podobně jako laminátové parkety – výrobci chtěli na tuto modifikaci upozornit i novým názvem. Dílce mohou mít různé rozměry a tvary (lamely, dlaždice nebo čtverce) i tloušťku (2 až 2,5 mm u lepených dílců, 4,5 mm a více u dílců se zámkovým spojem). Mají vrstvenou strukturu, přičemž polyvinylchlorid (tedy vinyl) vždy tvoří vrchní nášlapnou vrstvu, která je chráněna odolnou PUR úpravou, může se však použít i na nosné jádro vinylové parkety (alternativou je například jádro z HDF).


I na podlahové vytápění

Vinylové podlahy mají nízký tepelný odpor (teplo tedy touto krytinou velmi dobře prostupuje), proto jsou ideální volbou u podlahového vytápění. Pro srovnání: zatímco tepelný odpor R vinylových dílců je kolem 0,01 m2 . K/W, u laminátových podlah je hodnota R přibližně 0,05 až 0,07 m2 . K/W a u dřevěných až kolem 0,125 m2 . K/W.

Elegantní okraje

Při uložení plovoucím způsobem, tedy bez lepení, je potřebné nechat mezi krajní lamelou a stěnou mezeru, která umožní dilataci podlahy, tedy její roztahování a smršťování při změnách teploty. Mezera se nakonec překryje lištou. Při výběru krytiny je přitom praktické prohlédnout si technické listy – lepší volbou je krytina s menší roztažností.

Složení vinylové podlahy Moduleo

Složení vinylové podlahy Moduleo

1 Ochranná polyuretanová (PUR) vrstva na povrchu chrání před oděrem, poškrábáním, skvrnami a vlhkostí.
2 Průhledná nášlapná vrstva chrání fólii se vzorem. Strukturovaný povrch zároveň dodává podlaze autentický a přirozený vzhled.
3 PVC fólie se vzorem vytvořeným moderním potiskem
4 Vinylová vrstva odolávající tlaku
5 První vrstva ze skelných vláken zajišťuje stabilitu.
6 Střední vrstva vinylu
7 Druhá vrstva ze skelných vláken – dvě stabilizační vrstvy brání rozpínání a smršťování podlahových dílců.
8 Zvukověizolační podklad a spodní vodotěsná vrstva vinylu. Díky vybroušenému povrchu spodní strany má zároveň dobrou přilnavost k podkladu.

K vinylovým podlahám bývají k dispozici lišty, sokly a vnější rohy v různých barvách a dezénech. Můžete je sladit se stěnou nebo s podlahou.

Přečtěte si také: Samonivelační stěrky – současný trend v podlahách

Podklad je důležitý

Instalaci vinylových dílců zvládnou mnozí i svépomocí. Důležitá je přitom příprava podkladu – musí být pevný, soudržný, rovný, hladký a úplně čistý. Při rekonstrukci můžete původní tvrdou podlahovinu ponechat, pokud splňuje tyto požadavky, měkké podlahy (PVC nebo koberce) se však musí odstranit i s vrstvami lepidla. Podklad je třeba potom ošetřit penetračním nátěrem a nanést na něj vyrovnávací hmotu, která se po zatvrdnutí vybrousí a vysaje.

Podkladové podložky pod vinylovou podlahu
Pro dokonalejší vyrovnání podkladu a lepší zvukovou izolaci se doporučuje použít pod plovoucí vinylové podlahy podkladové podložky.

Jaká je vinylová podlaha?

  • Mimořádně odolná a trvanlivá, proto je vhodná i do velmi zatěžovaných prostorů. Není však nepoškoditelná. Pozor si musíme dávat především na ostré předměty a extrémní teploty – vinylové podlahy jsou určeny do interiéru a mrazem se znehodnotí.
  • Na dotyk je teplá a díky elastickému povrchu příjemně měkká při chůzi. Navíc není kluzká, a protože je pružná, nehrozí její prasknutí či zlomení.
  • Výborně tlumí kročejový hluk a má dobré akustické vlastnosti.
  • Odolává UV záření, takže dezén nevybledne ani na slunci.
  • Vinyl je nenasákavý materiál, který odolává vlhkosti a vodě, proto se při správném položení může bez problémů použít i v koupelně.
  • Nenáročná na údržbu – většinou stačí smeták, vysavač a mop. Vinyl však zvládne všechny klasické čisticí i dezinfekční prostředky, takže bez problémů odstraníte většinu běžných i odolných skvrn (pero, víno).
  • Jednoduše se ukládá a lamely se dají snadno vyměnit. Díky malé konstrukční výšce je vhodná i na rekonstrukce.

Lepené i zacvakávací

Vinylové lamely se buď celoplošně lepí na podklad (těsně k sobě beze spár), nebo se ukládají plovoucím způsobem a spojují takzvaným zacvakávacím, tedy zámkovým spojem. Zámkové tvarování mají lamely na všech čtyřech stranách. U tohoto způsobu instalace se doporučuje použít protiskluzovou podložku, která poskytuje stabilitu, absorbuje hluk a odolává vlhkosti.

Text: Erika Kuhnová z podkladů firmy Koberce Breno
Foto: Koberce Breno, iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů