Dům a stavba

Suché podlahy vám usnadní rekonstrukci 

Rekonstrukce podlah vašeho domova může být náročným úkolem, proto je dobré hledat takové řešení, které vám výrazně usnadní práci. V tomto článku se zaměříme na pět klíčových výhod suchých podlah a ukážeme vám, jak mohou tuto obtížnou fázi rekonstrukce změnit v rychlý a bezproblémový proces.

úvodní foto
Zdroj: SGCP

Suché podlahy Rigips jsou vhodné pro různé typy staveb s běžným provozem. Pro jejich nízkou hmotnost jsou zejména oblíbené pro řešení střešních nástaveb či pro prostory v podkroví, protože nezatěžují stávající stropní konstrukci. V porovnání s tradičními mokrými podlahami (betonovými nebo anhydritovými) skrývají i mnoho dalších výhod.

1. Jsou hotové za dva dny

Oproti běžným masivním podlahám se suché podlahy obejdou bez dlouhých technologických přestávek. Kupříkladu doba zrání u betonových podlah je 28 dní a u anhydridových je to alespoň 60 dní. Obecně se u litých podlah setkáváme s problematikou, kdy se do konstrukce dostávají desítky až stovky litrů vody, které se musí ze stavby odvětrat. Suché podlahy Rigips lze používat ihned po vytvrzení lepidel, zpravidla jsou pochozí po cca 12-24 hodinách, kdy důležitým faktorem jsou konkrétní podmínky na stavbě.

Podkrovní prostor
Zdroj: SGCP

2. Pokládku zvládnete i v chladných měsících

Některé mokré podlahy nelze realizovat, když se teplota dostane pod nulu. Dokonce u cementu a sádry se chemické reakce zastavují už při 5 °C. Problém pak nastává ve chvíli, kdy je nutné nechat větrat přebytečnou vlhkost. „Pokud bychom mokrou podlahu nechali zrát při teplotě pod 5 °C, tak dochází k špatnému zrání a vnikají tzv. puchýře. Ty se potom musejí nákladně brousit. V případě, že by se nevětralo vůbec, tak stavba začne plesnivět. Oběma těmto problémům se vyhnete se systémem suchých podlah,“ říká Tomáš Korecký, produktový manažer Rigips.

Přestavba podkroví
Zdroj: SGCP

3. Odolávají vlhkosti

Podlahové desky a dílce Rigips jsou impregnované, tudíž je lze použít i do prostor s přerušovanou vzdušnou vlhkostí do 90 % (koupelny, toalety, kuchyně atd.). Na místech, kde přijdou desky do přímého kontaktu s odstřikující vodou (např. podlaha v koupelně, sprchový kout atd.), doporučujeme použít tekutou hydroizolaci.

Podkrovní koupelna
Zdroj: SGCP

4. Mají perfektní tepelný a akustický komfort

Skladby podlahy nohou být doplněny o dodatečnou izolační vrstvu (např. suchý vyrovnávací podsyp, dřevovláknité desky, stabilizované polystyreny či minerální izolace). Tato vrstva vytváří nejen lepší tepelnou izolaci, ale i lepší neprůzvučnost. Dbejte na to, že pro vytvoření dobré kročejové neprůzvučnosti je důležité věnovat pozornost detailům, tedy vhodného napojení stěn, stropů a příček tak aby se zamezilo šíření vibrací. Pružný okrajový pásek je u suchých podlah samozřejmostí.

Podlaha
Zdroj: SGCP

5. Lze je zkombinovat s podlahovým vytápěním

Při instalaci podlahového vytápění je důležité dbát na několik klíčových faktorů. Prvním z nich je tloušťka podlahy, která by měla být minimálně 25 mm. Topný systém teplovodního topení musí být výrobcem určen pro použití v kombinaci se suchou podlahou. Teplovodní trubky (vedení) musí být uloženy v prefabrikovaných deskových prvcích. Teplota na povrchu vedení i systémových desek ve styku s podlahovými dílci nesmí překročit 45 °C.

Elektrické topení může být použito jen za podmínky, že na podlahovém prvku nepřekročí teplotu 40 °C a dále v případě, že má v sobě zabudovanou tepelnou pojistku, která zabraňuje přehřátí. Elektrické topení se vkládá na hotovou suchou podlahu pod finální podlahovou krytinu.

Volbu vhodného podlahového vytápění vždy konzultujte s výrobcem podlahového vytápění, např. UNIVENTA a V-systém elektro.

Detail suché podlahy
Zdroj: SGCP

Montáž suchých podlah není technicky náročná, pokud víte jak na to. Hodit se vám bude technologický postup či videonávod od Rigipsu. A pro případ, že si chcete pokládku vyzkoušet nanečisto, je tu pro vás otevřená Škola suché výstavby. Ta pořádá kurzy plné teorie i praxe. Za jeden den se naučíte vše potřebné k pokládce suché podlahy i včetně doplnění dodatečné izolační vrstvy a řešení napojení na okolní konstrukce.

Suchá podloha
Zdroj: SGCP

S technickými dotazy ohledně skladby podlahy se můžete obracet na Centrum obchodní a technické podpory Rigips. Volejte na 226 292 224 nebo pište na ctp@rigips.cz. Zdarma vám připraví i orientační kalkulaci potřebného materiálu.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips