Dům a stavba

I vám zůstaly po olištování podlahy velké mezery mezi lištou a stěnou? Petr problém vyřešil raz dva pomocí silikonu a polystyrenu

Každý už měl možnost přesvědčit se, že ideálně rovná stěna neexistuje. Montujete-li okrasné krycí lišty, po položení například plovoucí podlahy či koberce zjistíte, že mezi relativně rovnou dřevěnou lištou a přilehlou stěnou jsou nerovnoměrné mezery. Dá se s tím něco dělat?

Mezera mezi stěnou a lištou před a po úpravě
Zdroj: Peter Danko

Jak mezeru upravit

Běžné milimetrové mezery můžeme vyplnit sanitárním silikonem v barvě lišty – v našem případě posloužil bílý CERESIT CS 25. Extrémně široké mezery (5 mm a více) je nutno vyplnit nízkoexpanzní PUR pěnou. Při práci s pěnou postupujeme citlivě a dávkujeme jen minimální množství, aby pěna „nevylezla“ ven.

pohled na mezery mezi stěnou a podlahovými lištami
Před úpravou s viditelnými mezerami mezi stěnou a lištou | Zdroj: Peter Danko

Extra pozor si dáváme právě u olištovaných koberců, abychom je pěnou nezničili. Já jsem se proto raději rozhodl vyplnit tyto mezery pásky polystyrenu. Ty si hravě nařežeme na míru sami.

Řezání polystyrenu
Zdroj: Peter Danko

Před nanášením silikonu musíme vršek lišty a přilehlou stěnu olepit krycí papírovou páskou.

Oblepení stěny a lišty krycí páskou
Zdroj: Peter Danko
Vyplnění mezery polystyrenem
Vyplnění mezery polystyrenem | Zdroj: Peter Danko

Nyní můžeme přistoupit k samotnému nanášení silikonu. Pomocí pistole vytlačujeme silikon z kartuše pomalu, trpělivě a dbáme na to, aby byl nanesen rovnoměrně a nevznikaly mezery.

V místech s extrémně širokými mezerami nanášíme silikon „vlnkovitě“ od stěny k liště a zpět, aby silikon „nevpadl“ do mezery, a aplikujeme jej raději ve větším množství. Silikon vyhladíme prstem po celé délce lišty.

Nanesení silikonu
Nanesení silikonu | Zdroj: Peter Danko

Prst si namáčíme do saponátu – tak se silikon vyhlazuje a tvaruje nejlépe. K odstraňování přebytečného tmelu nejsou potřeba žádné speciální stěrky.

Krycí pásku musíme odstranit ještě před ztuhnutím silikonu, třeba i bezprostředně po estetickém vyhlazení.

Odstranění krycí pásky
Zdroj: Peter Danko

„Vyrovnání“ stěn je hotové. Porovnejte:

Mezera medzi stěnou a lištou před a po
Mezera medzi stěnou a lištou před a po | Zdroj: Peter Danko

Text, foto, realizace: Peter Danko