Dům a stavba

Víte, jak důkladně vyčistit krb, aby vypadal a fungoval jako nový? Naučíme vás to

Jelikož krb bývá dost často ústředním bodem místnosti, není žádným překvapením, že také vyžaduje pravidelné čištění jak z hlediska vzhledu, tak i bezpečnosti. Naučíte-li se krb čistit správným způsobem, snížíte tak množství prachu a vypálených částic ve vzduchu, zmírníte kouřový zápach a také zabráníte možnosti případného vzniku požárů kvůli zanesení.

Čistění krbu
Zdroj: Shutterstock

Věci, které budete potřebovat:

 • plastové fólie
 • odpadkové koše a pytle
 • pracovní oděv a rukavice (může být i staré oblečení, které můžete zničit)
 • prostředek na mytí nádobí
 • teplou vodu
 • čisté ručníky a hadry (pozor: vzhledem k tomu, že budou velmi špinavé a potřísněné, tak použijte nějaké starší kusy)
 • ruční smeták a lopatka na smetí
 • kartáče s tuhými štětinami
 • vysavač (volitelně)
 • ocet
 • kbelík
 • lahvička s rozprašovačem
 • prostředek na čistění skla

Jak vyčistit krb

Krok 1: Nepodceňte přípravu

Jelikož je čištění krbu špinavá práce, první věc, kterou musíte udělat, je, že zakryjete vše, co se nachází v jeho bezprostřední blízkosti. Než se tedy pustíte do jeho důkladného drhnutí a čistění, ujistěte se, že jste schovali všechny drobné předměty, které jsou obzvláště náchylné k poškození prachem a nečistotami.

Pokud se v blízkosti krbu nachází nějaký nábytek, přesuňte ho (čím dále, tím lépe). Pokud nábytek nelze přemístit, zakryjte jej plastovou fólií. Plastovou fólií přikryjte také podlahu (případně koberce). Věřte, že odstraňovat saze z koberců či dřevěných podlah není zrovna legrace.

Nezapomeňte si také umístit do blízkosti krbu několik odpadkových košů pro snadné odstranění popela a sazí, abyste během úklidu nemuseli odbíhat, a roznášet tak špínu po celém domě. A co se týče vás: ujistěte se, že jste si oblékli takové oblečení a obuv, které se mohou ušpinit. V tuto chvíli si vezměte také rukavice.

Nábytek zakrytý plastovou fólií
Zdroj: Shutterstock

Krok 2: Vyjmutí a vyčištění roštů

Nyní, když je místnost připravena, je čas začít. Než začnete s čištěním vnitřku krbu, musíte nejprve vyjmout rošt nebo andiron (kovovou konstrukci, na které jsou polena). Ty přeneste ven na zahradu, tam vám půjde čištění mnohem lépe.

Chcete-li vyčistit krbový rošt, vykartáčujte nejprve přebytečné saze nebo popel. K tomu vám může pomoci ruční vysavač, jelikož má tah, a tak vysaje i ta místa, kam kartáč nedosáhne. Poté smíchejte několik kapek čisticího prostředku na nádobí s trochou vody a směsí rošt vydrhněte pomocí kartáče. Nakonec ho opláchněte a otřete do sucha. Odložte stranou, dokud nebude vyčištěn celý krb.

Krok 3: Zametení popela

Pomocí malého koštěte a lopatky nebo kvalitní prachovky (počítejte s tím, že ji pak možná budete muset vyhodit) vymeťte přebytečný popel, který se nahromadil na dně krbu. Nemusíte zametat úplně všechno, jen přebytečné nečistoty, které by později překážely při čištění.

Tip: Popelu se zbavíte rychleji pomocí ručního vysavače. Jen nezapomeňte záchytnou nádobu vyčistit, až skončíte.

Čistění krbu
Zdroj: Shutterstock

Krok 4: Dejte se do drhnutí

Pomocí suchého nylonového kartáče nebo podobného kartáče s tuhými štětinami začněte drhnout horní část vnitřku krbu a postupujte směrem dolů. Je to dobré proto, že saze a kreozot (zbytky, které zůstávají po spalování materiálů na bázi uhlíku) budou padat dolů, takže si tím nepřiděláváte zbytečnou práci.

Tento krok vyžaduje trochu píle, ale je pro správné fungování krbu důležitý. Po vydrhnutí vnitřního prostoru znovu vymeťte nebo povysávejte dno krbu a nečistoty vyhoďte do připraveného koše.

Krok 5: Vytvoření čisticího roztoku

Nyní, když je vnitřek krbu zbaven povrchových nečistot, je čas na další krok. Namíchejte si čisticí roztok, který následně aplikujete na povrch krbu a který ho zbaví starších, odolnějších skvrn. Směs připravíte jednoduše tak, že ve velkém kbelíku smícháte stejné díly octa a teplé vody spolu s několika lžícemi prostředku na nádobí. Vzniklý roztok nalijte do prázdné lahvičky s rozprašovačem.

Čistění krbu
Zdroj: Shutterstock

Krok 6: Postřik a drhnutí

Poté nastříkejte čisticí roztok na podlahu a stěny krbu a nechte několik minut působit. Jakmile cihly roztok důkladně nasáknou, vezměte další suchý kartáč s tuhými štětinami a navlhčete ho tímto čisticím roztokem.

Začněte krb kartáčem intenzivně drhnout a opět postupujte směrem shora dolů. Pomocí rozprašovače znovu navlhčete suchá či stále znečištěná místa. Jakmile skončíte s drhnutím, setřete přebytečnou tekutinu a nečistoty čistými ručníky.

Jakmile je celý krb vydrhnutý, nezapomeňte setřít také přebytečný čisticí roztok, který se nahromadil na dně krbu.

Krok 7: Čištění dvířek a obkladů

Pokud máte krb s dvířky, nastal čas je vyčistit. Použijte k tomu roztok na čištění skla, který vám vyhovuje. Pokud se vám nedaří zbavit se odolné špíny, jež na dvířkách ulpěla, otřete je roztokem z jednoho dílu vody a jednoho dílu bílého octa.

Nezapomeňte pořádně vydrhnout také krbovou obezdívku (cihlové zdivo, které obklopuje krb). I na to můžete použít stejný čisticí roztok. Jen dávejte pozor, aby byla obezdívka v dobrém stavu. Pokud  je vydrolená nebo má jiný defekt či hrozí její rozpadnutí, bude stačit, když nečistoty pouze vykartáčujete a vysajete. Pokud nemáte cihlový obklad, použijte směs teplé vody s trochou prostředku na nádobí.

Čistění dvířek krbu
Zdroj: Shutterstock

Jakmile je vše vyčištěno a vysušeno, vraťte rošt na původní místo. Nyní už zbývá jen to, abyste se těšili ze svého dokonale čistého krbu!

Text: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje: How to Clean a Fireplace (realsimple.com)
How To Clean A Fireplace | Merry Maids
How to Clean and Maintain a Wood-Burning Fireplace (bhg.com)
Údržba krbu a jeho čištění | Český Kutil.cz (ceskykutil.cz)
Jak správně čistit a udržovat krbová kamna či krb? (chytre-bydleni.cz)
Jak vyčistit krb? Jde to zvládnout za pár minut • Dům a zahrada / inStory.cz
Jak vyčistit krbové sklo, vložku a vnitřek krbu? Pomůže i Kominíček! | VeseleBydleni.cz