Dům a stavba

Jezdit doma výtahem

Kdo má už nějaký ten křížek na krku, ten si občas postěžuje na schody. Kdyby stavěl domek dnes, určitě by byl jen přízemní! A přitom určitě nevíte, že už se na obzoru rýsuje možnost postavit si v domku osobní výtah, který může obsluhovat i předškolní dítě, je zcela bezpečný a ani by moc nestál.

Poznali jsme jeho autora, který si ovšem nepřeje zveřejnit své jméno, ani se zatím nechystá prodat svůj nápad žádnému výrobci. Nás pozval, abychom se svezli. U výtahu nás očekávala designérka paní Renáta, ovšem konstruktér se nechtěl nechat ani vyfotografovat. Paní Renáta nám vysvětlila, že výtah může mít celou řadu podob. Pokud bychom chtěli jezdit vsedě, byla by v něm židle, pokud vestoje a třeba s košem nakropeného prádla, pak se snadno a rychle vymění židle za ochrannou klec. A určitě i vás by napadly další možnosti…

Když se židlí nebo klecí otočí o devadesát stupňů, výtah se zapne. Pak jen stiskem tlačítka vyjedete do patra. Když se vydáte výtahem dolů a bude pod ním nějaká překážka, výtah se nerozjede. Žádné nebezpečí tedy nehrozí ani dítěti, které by pod výtahem zůstalo stát. V místnosti není žádná šachta, jaké z provozu výtahů známe, kabely jsou ukryté pod podlahou a za stěnou pokoje. A když výtah vyjede nahoru, de facto zmizí. Jen ve stropě zůstanou svítit jeho tlumená světla. Proto ho také konstruktér nazval „neviditelný“ výtah.

Mnohé z toho, jak neviditelný výtah funguje, si zatím nechává autor nápadu pro sebe, pořád ještě na jeho zdokonalení pracuje. Proto zůstává naše informace zatím neúplná. Až bude dílo zcela dokončeno, určitě se výrobci jen pohrnou. – Řekněte sami, nechtěli byste svůj patrový domek dodatečně vybavit snadno a levně osobním výtahem?

Text k foto

Obdivovali jsme s paní designérkou Renatou neviditelný výtah a můžeme potvrdit, že jezdí bezpečně a ovládá se jediným tlačítkem.

Článek z RPN č. 12/2011