Dům a stavba

Lepší bydlení znamená větší pohodu, pomohou dotace

Chystáte se letos na rekonstrukci svého bydlení? Pokud ano, tak myslete na to, aby ve vaší domácnosti bylo dostatek přirozeného světla a čerstvého vzduchu. Právě denní světlo a čerstvý vzduch totiž výrazně napomáhají k naší psychické pohodě.

Střešní okna dotace
Zdroj: VELUX

Průzkumy ukazují, že velmi důležitými faktory pro životní pohodu jsou dostatek přirozeného světla, čerstvý vzduch a pravidelný pobyt v přírodě. Plných 93 % lidí říká, že pro jejich zdraví je důležité denní světlo. A dvě třetiny přiznávají, že pozorují rozdíl ve své náladě, pokud tráví čas v místnosti s dostatečným denním světlem oproti místnosti, kde je světla málo.

„Už v pohádkách se často mluvilo o tom, že pro zdraví je důležitý čerstvý vzduch a denní světlo. V dnešní době to platí dvojnásob. Jednoduchou radou pro zachování duševního zdraví je tak mimo jiné pravidelný pohyb, pobyt v přírodě, dostatek přirozeného světla doma i v práci a čerstvý vzduch,“ vysvětluje psycholožka Nikola Brandová.

Tři čtvrtiny lidí si také všímají, že se jejich duševní rozpoložení negativně mění v okamžiku, kdy tráví čas v prostředí bez denního světla a čerstvého vzduchu. A dokonce 84 % připouští, že množství denního světla v jejich domově zlepšuje jejich náladu.

„Dostatek denního světla a příliv čerstvého vzduchu přispívají nejen k duševnímu, ale i k fyzickému zdraví. Přitom právě málo denního světla a nedostatečná ventilace patří mezi hlavní neduhy bydlení,“ vysvětluje architekt společnosti VELUX Marek Petrík.

Výrobce střešních oken VELUX patří mezi světové lídry v oblasti zdravého bydlení, prostřednictvím svých střešních oken a dalších produktů už 80 let napomáhá zlepšovat vnitřní klima domácností i veřejných budov především tím, že jsou vnitřní prostory dostatečně prosvětleny a mají stálý příliv čerstvého vzduchu.

Střešní okna dotace
Zdroj: VELUX

„Přístup k dennímu světlu doma nebo na pracovišti zajišťuje lepší náladu, snižuje sklony k depresím, vylepšuje náš spánek, pomáhá s vytvářením dostatečného množství vitamínu D. I proto prakticky všechny naše inovace míří směrem k dostatku denního světla a čerstvého vzduchu a odstraňování všech rizik vnitřního klimatu,“ dodal marketingový manažer společnosti VELUX Zdeněk Okáč.

Střešní okna VELUX vyhovují aktuálně nastaveným podmínkám dotačních programů Nová zelená úsporám i jeho nové verze určené pro nízkopříjmové domácnosti. V rámci odlehčeného dotačního programu Light navíc není nutné předkládat projekt, stačí jen fotodokumentace stávajícího stavu, experti VELUX s vyřízením dotace pravidelně pomáhají. Maximální výše dotace je určena ve výši 150 tisíc korun, např. v případě výměny oken je dotace stanovena maximálně na 12 tisíc korun za jedno okno.

ZDROJ: PR článek společnosti VELUX