Dům a stavba

Rozlučte se s vetřelci pod střechou. Legálně a humánně

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti zvířecím vetřelcům. Postup, který si zvolíte, závisí na konkrétním druhu zvířete, které najdete ve svém podkroví či na střeše. Podívejme se, jaké máte možnosti.

Kuna na střeše
Zdroj: Shutterstock

Kuny

Kuny se vyskytují zejména na místech v blízkosti lesa. Jejich pohyb v podkroví můžete slyšet hlavně v nočních hodinách nebo brzy ráno. Tato zvířata jsou sice velmi plachá, dokážou však nadělat na střeše vážné škody. Svými malými zoubky umí rozhryzat vše, co jim přijde do cesty. Jsou též nositeli parazitů, vztekliny a svoje teritoria si značkují močí či trusem. Za stálé sousedy je rozhodně mít nechcete. Zbavte se jich co nejrychleji.

Kuna si dokáže vytvořit v tepelné izolaci obydlí s množstvím chodbiček.

Tato na pohled milá zvířata všeobecně nemají rádi hluk. Na trhu jsou k dispozici mnohé elektronické odpuzovače vydávající nepříjemné zvuky s určitými frekvencemi, které uslyší jen kuny a jsou pro ně tak nepříjemné, že když je zaslechnou, raději odejdou dobrovolně. Pokud s frekvenčními plašiči neuspějete, můžete vyzkoušet past v podobě klece, do které se kuna bezbolestně chytí. Z pasti ji můžete vypustit zpět do přírody. Po vypuštění však existuje riziko, že se kuna do svého starého příbytku pokusí vrátit.

Jedním z humánních způsobů, jak se kuny nebo hrabošů zbavit, je jejich odchyt do pasti. Z pasti můžete potom živého vetřelce vypustit na vhodném místě v lese nebo na louce. Ideálně co nejdále od domu. | Zdroj: Shutterstock

Použití vysokofrekvenčních plašičů doporučuje i Tímea Peterková. Podle jejích slov je investice do plašiče kun, bohužel, jen úvodní a v podstatě velmi symbolickou záležitostí. Téměř určitě se nevyhnete rekonstrukci střechy. Kuny totiž dokážou vrstvy střešního pláště za poměrně krátkou dobu poškodit tak, že se stane nefunkčním. Nejenže v něm vzniknou tepelné mosty, ale nebude vyhovovat ani z hygienického hlediska.

Kuny jsou nosiči prašiviny, vztekliny, vnějších i vnitřních parazitů. Svoje teritorium si, podobně jako jiná zvířata, pravidelně značkují močí a trusem. K šíření zápachu přispívá i snášení zdechlin hlodavců a ptáků.

Nutné úpravy

Zhodnotit stav střechy by měl odborník, který navrhne vhodný způsob rekonstrukce. Při rekonstrukci z vnitřní strany bude potřeba rozebrat a znovu namontovat podhledy. Tento způsob renovace se dotkne i interiéru, nevyhnete se větší prašnosti a znečištění vnitřních místností.

Kuna
Abyste se vyhnuli nevítaným nájemníkům, střechu pravidelně kontrolujte, a hned jak zjistíte, že se v ní usídlila například kuna, okamžitě ji vyžeňte. Dokáže totiž za poměrně krátký čas střešní plášť výrazně poškodit. | Zdroj: Shutterstock

Rekonstrukce z venkovní strany se obytných prostor nedotkne, bude však potřeba věnovat pozornost ochraně před srážkami. Při tomto způsobu se rozebere krytina, určitě bude potřeba výměna tepelné izolace i poškozených střešních fólií. Na střechu se instaluje nová tepelná izolace, překryje se fólií pojistné hydroizolace, a ta se na krokve upevní pomocí kontralatí.

Potom už stačí instalovat vhodný typ střešní krytiny. Při rekonstrukci je třeba na střeše udělat také úpravy, aby se kuna pod ni nedostala. Dbejte především na detaily, jako jsou dokonalá utěsnění otvorů a montáž kovových pásů proti ptákům.

Myši, hraboši a potkani

Dalším velkým postrachem střech jsou hlodavci čili myši, hraboši a potkani. Nenechte se zmást jejich velikostí. Tito tvorové mohou v domě způsobit velké škody, kontaminovat potraviny, a dokonce šířit choroby. K oblíbeným způsobům boje s myšmi patří návnady na lepidle. Nejde však o humánní způsob odchytu hlodavců, protože na lepidle mohou umírat i několik dnů.

Myš
Myš se díky své velikosti dostane téměř všude. | Zdroj: Shutterstock

Účinný způsob představuje zabíjení hlodavců jedem, který však opět není příliš humánní. Zvíře umírá několik dnů a otrava může být nebezpečná i pro domácí mazlíčky, či dokonce děti. Ke klasickému způsobu účinného zneškodnění hlodavců patří pasti, které zvíře usmrtí okamžitě. Pokud jim nechcete způsobovat zbytečnou bolest, můžete vyzkoušet některé přírodní odpuzovače. Pamatujte však, že s domácím receptem neuděláte zázraky, když jde už o rozsáhlé zamoření hlodavci.

Kočka na střeše
Kočka je pro některé nevítané obyvatele střechy postrachem. | Zdroj: Shutterstock

Spolehnout se, i když ne stoprocentně, můžete na přirozeného nepřítele hlodavců – kočku. Tito chlupatí predátoři nejsou jen skvělými společníky, ale ochrání váš domov před myšmi a potkany. Hlodavce budou lovit, a když se jim dostanou do cesty, zneškodní je. Jednou z možností, jak zabránit vniknutí hlodavců pod střechu, jsou též elektronické odpuzovače.

Proti hlodavcům je nejlepší prevence, která spočívá v precizně zvládnutých detailech při realizaci střechy, aby se tato zvířata nedostala do podstřešních prostor. Zapomínat se nesmí na pravidelnou kontrolu a utěsnění i těch nejmenších mezer.

Různé druhy ptáků

I když se zpočátku nemusí ptáci jevit jako velký problém, stavební konstrukce poškozují svým trusem, vytrhávají části zateplení či trhají střešní fólie. I když může být řádění ptáků nepříjemné, zvažte, zda je opravdu potřeba podniknout kroky k jejich odpuzení. Mnohé druhy jsou totiž na našem území chráněné. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je zakázané odstraňovat nebo úmyslně poškozovat či ničit hnízda chráněného živočicha v jeho přirozeném areálu.

Účinnou ochranou je důkladné utěsnění vstupních prostor do podstřeší a použití systémových doplňků, jako jsou větrací hřebeny, větrací mřížka nebo ochranný pás proti ptákům. Tyto pásy zabrání vniknutí ptáků, hlodavců či hmyzu do větracích otvorů.

Pták na střeše
Ze střešních okapových žlabů nezapomínejte odstraňovat nahromaděné listí a nečistoty. Jinak je budou ptáci považovat za vhodná místa ke hnízdění. | Zdroj: Shutterstock

V boji proti ptákům můžete využít různé třpytivé předměty volně zavěšené v prostoru, jako jsou CD, zrcadla či alobal. K mechanickým zábranám patří i hrotový systém tvořený ocelovými dráty, které se instalují na okrajové části domu, římsy nebo desky parapetů. Efektivní jsou i na místech, kde si stavějí hnízda vlaštovky.

Další možnosti

Lankový systém se používá jako alternativa k hrotovým či trnovým pásům. Jde o soustavu mimořádně tenkých lanek, na které si ptáci nedokážou sednout. Tento systém je oblíbený nejen pro ochranu domů, ale i mostů či billboardů. Existují i sítě proti ptákům, které jsou tkané z velmi jemného a lehkého materiálu, který dokonale splývá s prostředím. Používají se všude tam, kde není možné použít hroty ani lanka. Jejich výhodou je, že kromě ptáků ochrání i před větším hmyzem.

Oblíbené jsou ultrazvukové odpuzovače, které plaší ptactvo ultrazvukem s neměnným kmitočtem. Světelné odpuzovače se osvědčily zejména při nočním plašení, ideální je proto kombinovat je s ultrazvukovým zařízením. Jejich účinnost během dne totiž klesá.

Ptáci na střeše
Elektrické odpuzovače mohou pomoci, aby si ptáci udělali ze střechy své útočiště. | Zdroj: Shutterstock

Elektrická zařízení způsobují sedajícímu ptactvu slabý elektrický šok. Systémy jsou však schválené a tolerované i ochránci přírody. Protože jsou to elektrická zařízení, je třeba je chránit před vlhkostí. Plašit zahnízděné ptáky je však zakázané. Díky jednoduchému použití jsou oblíbené chemické prostředky ve formě gelů a sprejů. Můžete je nanést na jakýkoliv povrch a obvykle postačí jedna aplikace za rok.

Tyto produkty obsahují mix éterických olejů, které ptáky přirozeně odpuzují. Jde o mimořádně oblíbenou humánní formu ochrany domu, protože tyto prostředky ptáky neohrožují a nezpůsobují ani škody na budově. Nanášejí se na venkovní desky parapetů, římsy, výklenky, zábradlí, sochy, obklady, tašky a další ohrožená místa.

Včely, vosy a sršni

Bodavý hmyz miluje střešní konstrukce, protože jde o teplé a suché útočiště. Každý rok se kolonie včel zmenšují, a proto je nutné hledat způsoby, jak zabránit jejich usídlení na půdě, a ne jak je zlikvidovat. Jestli se vám pod střechou usídlí velká kolonie včel, kontaktujte včelaře z blízkého okolí, který vám ochotně pomůže přemístit včely na vhodnější místo.

Vosí hnízdo
Vosy, podobně jako ostatní bodavý hmyz, mají rády suché prostory střech. Po podzimu vosí kolonie uhyne, a tak můžete hnízdo bez větších problémů odstranit. | Zdroj: Shutterstock

Vosy a sršně jsou problémem jedné sezóny. Vosí kolonie po podzimu uhynou, a tak můžete hnízdo bez problémů zlikvidovat. Sršni se do starého hnízda nikdy nevracejí, ale každý rok vybudují nové. Abyste předešli uhnízdění bodavého hmyzu ve vašem podkroví, můžete si obstarat falešné hnízdo. Teritorium pak obvykle jiná kolonie považuje za obsazené a místo pro svůj příbytek bude hledat jinde.

Léty prověřené rady

Kromě takovýchto atrap můžete zkusit i „babské“ recepty. Osvědčené jsou citrónové vonné svíčky či směs citrónové kůry, čili a hřebíčku. Někdo nedá dopustit na rozetřený česnek s čili, do kterého namočí paličky a rozvěsí je v okolí. Pomáhá prý i potřít octem zárubně oken a dveří. Pokud je kolonie na půdě mimořádně velká a ohrožuje bezpečnost obyvatel domu, kontaktujte deratizátora.

Roj
Větší roje včel jsou viditelné na jaře. Pokud se náhodou usídlí na střeše, ohlaste jejich výskyt místnímu zkušenému včelaři, který si s jejich odstraněním dokáže odborně poradit. | Zdroj: Shutterstock

Škody na střešní konstrukci může způsobit i dřevokazný hmyz – červotoči, kůrovec či mravenec. I v tomto případě je nejlepší prevence. Na výstavbu podkroví je třeba použít suché dřevo. Když sáhnete po dřevě s vyšší vlhkostí, ošetřete ho vhodným průmyslovým prostředkem.

Nátěr ochrání dřevěné konstrukce před dřevokazi i plísní. Nezapomeňte ho pravidelně obnovovat. Pokud se k vám červotoč dostane, napadené dřevo je třeba ošetřit vhodným nátěrem, který dostanete v kterékoliv prodejně stavebnin. Když je napadení příliš velké, pomůže už jen krovař, který zničené prvky odstraní, případně navrhne vhodný postup opravy krovu.

Kolonie netopýrů

Netopýři sehrávají v ekosystémech velmi důležitou úlohu, protože se živí hmyzem a kontrolují jeho populaci. Jejich počet v posledních letech rapidně klesá, za což může především masivní výstavba a ztráta jejich přirozeného obydlí. Když se netopýr usídlí pod střechou, dříve či později budete mít problém s jejich zapáchajícím trusem, který ničí trámy.

Netopýři
Netopýři patří mezi zákonem chráněné živočichy, proto pokud vaši střechu poctí svou návštěvou, ohlaste to státním orgánům, které se netopýry zaobírají. S netopýry raději nemanipulujte. | Zdroj: Shutterstock

Netopýři jsou na našem území chránění, a proto je nezákonné jejich kolonie ze střechy vyhánět, nebo dokonce zneškodnit. Jestli je ve vašem podkroví objevíte, je třeba takové zjištění nahlásit Státní ochraně přírody ČR, nebo na odbor životního prostředí příslušného krajského úřadu nebo Společnosti pro ochranu netopýrů, kde vás budou informovat o dalším postupu. S netopýry podle možností vůbec nemanipulujte.

Hnízdící čápi

Dalším zákonem chráněným obyvatelem střechy nebo komínu je čáp. Na jaře na naše území přilétají z Afriky a vracejí se do svých starých hnízd, které ihned po příletu začnou opravovat. Jen nové páry stavějí nová hnízda. Čápi není možné vyrušovat a zasahovat do jejich hnízdění. Je na to potřeba souhlas příslušného okresního úřadu životního prostředí.

Čáp na střeše
I hnízdící čápi dokážou majitelům rodinných domů znepříjemnit život. Především, když si na hnízdění vyhlédnou komín. Podobně jako jiné druhy ptáků či netopýrů patří k chráněným druhům a během hnízdění je není možné vyrušovat. | Zdroj: Shutterstock

Pokud hnízdo vaši nemovitost ohrožuje, je potřeba konzultovat přemístění hnízda s příslušnými orgány. Můžete požádat o náhradu škody, kterou vám tento chráněný živočich způsobí.

Text: Andrea Dingová s firmou TONDACH, BMI, TERRAN SLOVAKIA, s.r.o.
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů