Dům a stavba

Jak zvládnout výměnu klasického a závěsného WC svépomocí

Ať už je vaše toaleta rozbitá, nebo jen chcete vyměnit starou záchodovou mísu za novou, zvládnete to i sami, pokud budete mít správné nářadí a budete postupovat podle návodu.

Výměna WC
Zdroj: Shutterstock

Toaletní systém má několik částí a komponentů. Prvním krokem při instalaci nové toalety je demontáž staré záchodové mísy. Postup při montáži bude záviset na tom, zda instalujete závěsné, nebo stojící WC.

Demontáž WC

Nejdříve uzavřete rohový ventil a vypusťte splachovací nádržku. Uvolněte šrouby a rozřízněte silikon. „U stojících WC odmontujte splachovací trubici a mísu odpojte od připojovacího hrdla. Závěsné WC stačí po uvolnění šroubů jen vytáhnout. Nezapomeňte na důkladné odstranění zbytků silikonu a odmaštění povrchů,“ radí Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen a sanity v projektových marketech Hornbach.

Montáž klasického stojícího WC

Stojící WC je nejběžnějším typem toalety. Montuje se na podlahu, a proto je důležité dbát na to, aby byly šrouby a těsnění během instalace správně dotažené. Chybné těsnění by mohlo způsobit únik vody. Stojící WC zvládnete vyměnit sami přibližně za tři hodiny.

Koupelna se stojícím WC
Zdroj: Shutterstock

Postupujte systematicky:

 1. Prvním krokem je zajištění protihlukové izolace na podlaze. Toho dosáhnete nalepením montážní pásky na spodní hranu záchodové mísy.
 2. Na zadní stranu mísy připevněte novou přípojku splachovací trubice. Splachovací trubku natřete na konci mazadlem a zasuňte ji až na doraz do spojky.
 3. Následuje změření výšky splachovací trubky. Výšku měřte od podlahy až po místo napojení na splachovací nádrž. Splachovací trubku zkraťte na požadovanou délku, ale jen do té míry, aby se dalo dobře otevírat sedátko WC.
 4. Splachovací trubku přišroubujte ke splachovací nádržce a napojte na ni WC.
 5. Vyměňte připojovací hrdlo odpadní trubky.
 6. WC mísu dobře vycentrujte a na podlaze udělejte tužkou vnější obrys. Jestli nové WC nezapadá do otvorů po předešlém WC, staré otvory zasádrujte a vyvrtejte nové. Do nových otvorů vložte hmoždinky a našroubujte upevňovací úhelníky.
 7. WC nasaďte na upevňovací úhelníky, připojovací hrdlo nasaďte na přípoj WC a znovu mísu vycentrujte.
 8. Toaletu přišroubujte na upevňovací úhelníky.
 9. Pokud vše sedí, otevřete ventil splachovací nádržky a spláchněte.
 10. Zkontrolujte, zda jsou spojení dobře utěsněná a nedochází k úniku vody.
 11. Posledním krokem montáže mísy je nanesení těsnicího silikonu na místo styku s podlahou.

Montáž závěsného WC

Závěsné toalety jsou elegantní a čím dál tím více oblíbenější. Je to i díky vizuálnímu skrytí vodovodních částí toalety. Když vyměníte stojící WC za závěsné, budete muset v první řadě vybudovat předstěnový prvek. Výhodou závěsného WC je možnost nastavit výšku mísy podle potřeby. Tuto možnost ocení především vyšší, ale i méně pohybliví lidé.

Koupelna se závěsným WC
Zdroj: Shutterstock

Při jeho montáži postupujte podle těchto kroků:

 1. U nového WC změřte nejprve zástrčnou hloubku závitových tyčí, které našroubujte podle stanovené velikosti.
 2. Dále změřte potřebnou délku připojovacího hrdla a splachovací trubky. Obě zkraťte na požadovanou délku a hrany obruste brusným papírem.
 3. Připravené trubky můžete nyní nasunout na WC.
 4. Před připevněním WC na stěnu se musí aplikovat protihluková izolace. Můžete použít protihlukovou desku (protihluková souprava) nebo zoubkovanou rychlomontážní pásku.
 5. WC nyní můžete nasadit na závitové tyče a přišroubovat.
 6. Splachovací nádržku můžete v této fázi opět napustit.
 7. Nakonec naneste těsnicí silikon na spáru mezi stěnou a WC.

Montáž WC desky

„WC deska se může výrobek od výrobku mírně lišit, a tím i její montáž. Nemusíte se však ničeho bát. Samotná montáž je velmi jednoduchá a zabere jen pár minut,“ vysvětluje odbornice z Hornbachu. Do předem určených otvorů nejdříve vložte hmoždinky a do nich zastrčte držáky.

Na držáky upevněte WC desku. Když bude WC deska přesně sedět, stlačte aretaci a sedadlo opět odstraňte. Držáky dobře dotáhněte a nasaďte na ně zakrývací rozety. V posledním kroku jen nasaďte WC desku tak, aby zapadla do držáků.

Text: zpracováno ve spolupráci s Hornbach
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů