Zdraví

Jak na ucpanou toaletu, když nemáte při ruce zvon

Pokud zrovna nemáte doma pro ruce zvon a nevíte, jak toaletu vypustit, nezoufejte! S ucpanou či přetékající toaletou si můžete poradit během chvíle pomocí několika předmětů, které již pravděpodobně máte v koupelně nebo v kuchyňské skříňce. Nezapomeňte ale použít ochranné rukavice.

Ucpaná toaleta
Zdroj: Shutterstock

Nalijte horkou (ne vařící) vodu

Když zjistíte, že se vaše toaleta ucpala nebo nejde spláchnout, nejlépe uděláte, když do ní nalijete horkou vodu. Můžete buď zkusit otočit kohoutek v umyvadle, nebo ve vaně na nejteplejší stupeň. Poté ji jednoduše nalijte do odtoku a nechte několik minut odstát, abyste zjistili, zda se ucpaná část uvolnila. Zda bylo vaše úsilí úspěšné, poznáte podle odtékající vody. Poté toaletu jednou nebo dvakrát spláchněte. V mnoha případech horká voda postačí k tomu, aby rozpustila to, co způsobilo ucpání.

TIP: Horká voda v hrnku nepomůže ale větší množství ano. Proto horkou vodou naplňte rovnou celý džbán, malý kbelík nebo dokonce odpadkový koš v koupelně – pokud hladina vody v záchodě není už tak nebezpečně vysoko, vodu nalijte ve stoje. Opakujte, opakujte, opakujte, dokud záchod opět zcela neodtéká.

Použijte prostředek na nádobí

Pokud potřebujete proces odstraňování ucpání ještě více zintenzivnit, přineste si na pomoc z kuchyně prostředek na nádobí a vymačkejte do záchodové mísy velké množství (stačí asi 1/4 šálku). Poté nechte prostředek 5 až 10 minut působit, aby měl čas odtéct do odtoku a dostat se k ucpanému místu. Následně do mísy nalijte horkou vodu (ne vařící) a nechte mýdlovou směs odstát.

Ve většině případů bude prostředek na nádobí působit jako mazivo a ucpaný odtok v toaletě promaže natolik, že se dá vše opět do pohybu.

Prostředek na nádobí
Zdroj: Shutterstock

Smíchejte jedlou sodu a ocet

Kdo by tušil, že něco, co jste se naučili na základní škole, vám v budoucnu pomůže s ucpaným záchodem? Tento trik však nezkoušejte v záchodové míse, která je již naplněná až po okraj – nejprve z ní vypusťte část vody nebo počkejte, až hladina opadne.

Postup: Nalijte 1 šálek jedlé sody a 1 šálek octa do odtoku záchodu. Když se ocet a jedlá soda spojí, přirozená chemická reakce vytvoří bublinky a uvolní ucpaný odpad. Asi po 30 minutách pokračujte nalitím horké vody a sledujte, zda odtéká. Pokud ne, zopakujte postup ještě jednou.

Použijte štětku na záchod

Pokud jste opravdu v úzkých, po ruce nemáte ani sodu nebo ocet a v dohledu není žádný záchodový zvon, tak zkrátka a jednoduše vezměte záchodovou štětku, nakloňte její štětiny do odtoku a ucpaný odtok se snažte prošťouchnout. Několikeré pumpování nahoru a dolů by mělo k uvolnění bohatě stačit, takže by se měl ucpaný odpad v mžiku vyčistit.

štětka na záchod
Zdroj: Shutterstock

Rozvinutí drátěného věšáku

Pokud nemáte doma odtokového hada, můžete si vyrobit vlastní pomocné, prošťouchávací zařízení pomocí drátěného ramínka ze skříně. Jednoduše odviňte věšák tak, aby byl s výjimkou háčku zcela rovný. Poté omotejte kolem háčku malý hadřík, abyste zabránili poškrábání nebo poškození porcelánu. V gumových rukavicích opatrně umístěte ramínko směrem dolů do odtoku, dokud nenajdete ucpané místo.

Jakmile začne voda odtékat, několikrát toaletu spláchněte, aby se ucpávka zcela vyčistila.

Vyrobte si svůj vlastní odstraňovač na ucpaný odtok

Tableta na ucpaný záchod
Zdroj: Shutterstock

Nemusíte hned běžet do obchodu a kupovat komerční přípravek. Namísto toho si vyrobte vlastní přípravek na odstraňování ucpaného odtoku smícháním následujících ingrediencí: 2 šálky jedlé sody, 1/4 šálku Epsomské soli a 8 až 10 polévkových lžic prostředku na nádobí (přidávejte po 1 polévkové lžíci).

Tuto kombinaci nalijte do jednotlivých muffinových forem a nechte je přes noc ztuhnout. Druhý den ráno vhoďte jednu z nich do záchodové mísy, přidejte 4 šálky vody a nechte ji několik hodin působit.

Autor: Claudie Kornelová
Zdroj: Kniha – Clogged Toilet: The No Touch, No Yuck Method to Fix It – Joshua Hadley, Green Clean Your Home – Manfred Neuhold, How To Unclog a Toilet Without a Plunger – Michael Kane
How To Unclog Or Fix Slow Draining Toilet | Smiley Drain Cleaning
How to Unclog a Toilet: Step-by-Step Guide (puls.com)
Foto: Shutterstock