Interiér

Víte, co byste neměli vylévat do kuchyňského dřezu či toalety?

Do výlevky kuchyňského dřezu nepatří veškerý kuchyňský odpad, i když nás může lákat vylít do ní zbytky polévky či přepálený olej z pánve. Existuje celý seznam potravin, které se do kuchyňského dřezu vylévat nevyplatí, nechceme-li každou chvíli zápasit s jeho ucpáním nebo dokonce se zničeným potrubím. Zajímá vás, které jsou to?

Cezení těstovin
Zdroj: Shutterstock

Použitý olej

Všimli jste si někdy, co se stane s přepáleným olejem, když vychladne? Změní se na hustý, lepkavý maz s usazeninou nahoře. Teď si jen představte, co se stane, když horký olej nebo tuk vychladne v potrubí vašeho kuchyňského dřezu. Zejména poté, co ho tam budete vylévat opakovaně.

Mastnota je jednou z nejčastějších příčin ucpaného odtoku a jeho pročištění v takovém případě není moc příjemné ani snadné. Chcete-li správně zlikvidovat zbytky použitého oleje, nainstalujte si pod kuchyňský dřez lapač tuků. Ten zachytí veškerou mastnotu, která stéká do odtoku, a ochrání kuchyňské potrubí i kanalizaci před ucpáním.

Toto řešení však není nejlevnější, a proto je finančně mnohem výhodnější postupně použitý olej sbírat do zavařeninové sklenice nebo skleněné láhve. Po naplnění můžete takto posbíraný olej odnést do specializovaných prodejen, jejichž součástí jsou také sběrny použitého kuchyňského oleje.

Kávová sedlina

Hrnek čerstvé, voňavé kávy je ve většině domácností naprostou ranní nezbytností. Co však uděláte s kávovou sedlinou z vašeho stroje na espresso či kávovaru? V žádném případě ji nevysypte do kuchyňského dřezu a nespláchněte vodou do odtoku.

Usazenina z mletých kávových zrn se ve vašem potrubí může slepit a způsobit velké problémy s ucpáváním potrubí, na které bude tekoucí voda příliš krátká. Nezoufejte. Máme pro vás skvělý tip.

šálek s kávovou usazeninou
Zdroj: Shutterstock

Kávová sedlina je oblíbenou potravou pro kompostér. Ať jste již majiteli domu a pořídili jste si zahradní kompostér, nebo bydlíte v bytě a biologický odpad ukládáte do mini kompostéru a ten následně odnášíte na zahradu nebo vysypete do komunitních kompostérů, máte od nás zlatou medaili. Nejen za tento ekologický krok, ale také za to, že kompost, který se později přemění na drahocenné hnojivo, ocení i vaše zahrada nebo vaše pokojové rostliny.

Pokud nejste fanoušky zakládání kompostu, kávovou sedlinu můžete po celý den shromažďovat v jedné nádobě a večer, poté, co bude důkladně suchá, ji jen vysypete do komunálního odpadu.

Mouka

Chystáte pro nedělní návštěvu svůj slavný jablečný koláč nebo si plánujete upéct jen tak, pro sebe a svou rodinu, várku famózních čokoládových muffinů?

Místo toho, abyste vysypanou mouku smetli do dřezu, vysajte ji nebo ji zameťte na lopatku a vyhoďte do odpadkového koše. Mouka po nasátí vody zvětší svůj objem, změní se na lepidlo a může nadělat v kuchyňském potrubí pořádnou neplechu.

Mléko

Věřili byste tomu, že ani mléko není vhodnou potravinou pro vylévání do dřezu, přestože je tekuté a bez malých částeček? Důvod je prozaický: mléko a mléčné výrobky mají totiž neblahý dopad na životní prostředí. Je to proto, že mléko ke svému rozkladu potřebuje velké množství kyslíku a ten krade jiným živočichům a mikroorganismům, které následně nemají šanci přežít.

Když si budete příště kupovat mléko a mléčné výrobky, zkontrolujte datum spotřeby uvedené na obalu a dopřejte si dostatek času na jejich konzumaci. Uděláte tím své domácnosti i životnímu prostředí opravdu laskavost.

Lití mléka do kuchyňského dřezu
Zdroj: Shutterstock

Nálepky z ovoce

Pokud byste někdy byli v pokušení uplácat z nálepky z jablka nebo banánů téměř neviditelnou kuličku a tu vhodit do kuchyňského dřezu, prosím, nedělejte to. Tyto malé, na první pohled neškodné papírky jsou ve skutečnosti z plastu a bude trvat několik let, než se rozloží.

Kromě toho se také mohou přilepit k vnitřním stěnám potrubí a vadit plynulému odtékání vody z vaší domácnosti do odtoku. Zahoďte je raději do koše určeného na plastový odpad.

Semínka a různá zrníčka

Když už mluvíme o malých kuličkách, tak pořádné problémy mohou v potrubí nadělat také semínka, kousky ořechů a různé obiloviny. Představte si například taková chia či lněná semínka, která se po nasáknutí vodou mění na hustou, rosolovitou hmotu a představují tak doslova noční můru pro vaše potrubí.

A proto nevyhazujte do dřezu žádná semínka ale ani pecičky a ořechy, které by se mohly v odtoku zpříčit a ucpat ho. I tento kuchyňský odpad vyhoďte raději do kompostu.

Těstoviny a rýže

Vyhazovat do výlevky zbytky těstovin, což i těch nejmenších kolínek či písmenek nebo zrnek rýže také není dobrý nápad. Těstoviny a rýže budou i po uvaření nadále absorbovat tekutinu, čímž se změní na neforemnou, lepkavou hmotu, která se jen těžko rozkládá a voda v potrubí s ní bude pořádně zápasit. Pokud jste přesvědčeni o tom, že je už určitě nebudete jíst, odneste je v malém kbelíku do nádoby určené na kuchyňský odpad.

Těstoviny
Zdroj: Shutterstock

Léky

Léky do dřezu, ale ani do toalety, v žádném případě neházíme! Nepatří ani do komunálního odpadu či do kompostu. To by byla přímo ekologická katastrofa. Všechny léky s uplynulým datem expirace odneseme do lékárny, kde je znehodnotí odborným způsobem.

Barva

Rozhodli jste se dát vašemu obývacímu pokoji nový nátěr? Fandíme vám, ale ať vás ani nenapadne vylít zbylou barvu do výlevky. Kuchyňský odtok není odpadkový koš. Je důležité mít na paměti, že cokoli tam vylijete, může později skončit v oceánu nebo v moři, do kterého se pojedete v létě s dětmi vykoupat.

Zatímco čističky vody odvádějí dobrou práci při odstraňování mnoha škodlivých chemikálií, nedokážou odstranit všechno. Barva je vysoce toxická a aby se zabránilo kontaminaci prostředí, nikdy by se neměla vylévat do dřezu, toalety či jiné výlevky v domácnosti.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Doma.sk