Interiér Zdraví

Úklid bez chemie? Se sodou a octem bez problémů!

Zahoďte chemii a zkuste úklid pomocí sody a octu.

úklid bez chemie

Úklid domácnosti bez chemie? Jde to a dokonce s úspěchem. Už nebudete potřebovat velké množství speciálních přípravků na různe druhy povrchů. Vystačíte si s octem a sodou. Ušetříte nejen vaše peníze, ale také naši planetu.

Co čistit se sodou

Čistí litinu i nerez

Na litinové nádobí můžete použít hustší pastu z jedlé sody a třeba i jemný kartáček. Na nerez raději použijte čtyři lžičky jedlé sody rozpuštěné v litru vody.

Čistí pánve

Na těžší připáleniny na vaší oblíbené pánvi doporučujeme posypat celý povrch sodou a nechat několik minut působit. Nakonec opláchněte teplou vodou a očistěte houbičkou. Poté popřípadě opakujte.


Pomůže i s ucpaným dřezem

V hrnku horké vody rozpusťte alespoň lžíci jedlé sody a nalijte ji do sifonu. Hned na to pomalu přilévejte hrnek octa. Zhruba po pěti minutách propláchněte horkou vodou.

Čistí čmárance na stěnách

Občas není snadné vysvětlit rozdíl mezi zdí a papírem. Tedy převážně malým dětem. I tady pomůže jedlá soda. Nasypte sodu na vlhkou houbičku a opatrně čmárance předrhněte. Nakonec otřete houbičkou namočenou ve vlažné vodě.

Univerzální ocet

Pokud hledáme alternativu k běžným čisticím prostředkům, je ocet volbou číslo jedna. Je to univerzální čisticí prostředek, který nezatěžuje životní prostředí ani naši peněženku. Ocet lze používat v ředěné i koncentrované formě. Jedná se o levný, jednoznačně ekologický a zdravotně nezávadný prostředek, jehož čisticí účinky lze využít opravdu všestranně.

Na usazeniny ideální

Ocet vám pomůže se zbavit nepěkných usazenin a vodního kamene v koupelně či v kuchyni nebo ve sprchové hlavici. Například tu do něj stačí na pár hodin namočit a pak vydrbat a opláchnout. A pokud bojujete s vodním kamenem v záchodové míse, stačí dva až tři hrníčky octu nebo kyseliny citronové a nechat to celé působit přes noc. Ráno se nebudete stačit divit.

Účinný v boji proti plísním

Máte na sprchovém závěsu nebo v rohu sprchového koutu plíseň? I tentokrát vám bude stačit obyčejný ocet a kartáček. Stačí pak vše pěkně vydrbat, opláchnout a je po plísních.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů