Dílna a hobby

Slepit za pár sekund?

Co si myslíte, že dokážete přilepit sekundovým lepidlem? Určitě prasklé ouško oblíbeného hrnečku, nebo odštípnutý kousek porcelánové sošky, či odpadlý ozdobný kamínek na kabelce. Co ale něco většího, například odpadlý podpatek vašich lodiček nebo prasklý kryt sprchy? Myslíte si, že to už je na sekundové lepidlo moc? Ukážeme Vám ještě víc.

Ještě než začnete lepit

Než se vůbec pustíte do lepení, je potřeba lepené plochy pečlivě očistit. I když se to zdá jako samozřejmé, většina lidí před lepením plochy příliš neočistí. Očištění je alfou a omegou úspěšného lepení. Nejdříve zbavte plochy přebytečného prachu, nečistot a mastnoty. Nejčastěji vám bude stačit hadřík a lihový čistič. Po očištění je nechte odvětrat a pak již nic nebrání úspěšnému lepení.

„Vteřiňáky“

Určitě znáte tekutá sekundová lepidla. Všichni je používáme. Jedním z představitelů je například Loctite Super Attak Precision nebo Loctite Super Attak Bruh On. Tato lepidla mají tekutý charakter, dodávají se se speciálním aplikátorem, který zajistí lepení i na hůře přístupných místech a pomůže pokrýt i větší lepenou plochu. Taková lepidla se proto hodí i na lepení větších věcí.

Známá jsou i sekundová lepidla s gelovou konzistencí, jako je například Loctite Super Attak Power Flex Gel. Jejich obrovskou výhodou je, že při lepení nestékají a tak můžete lepit snadněji a lepené místo zůstává čisté bez stékajících kapek. Taková lepidla se hodí například pro opravu prasklého ouška hrnečku, kdy lepená plocha je svislá a lepidlo díky gelové konzistenci nestéká po hrnku dolů.

Kromě klasických sekundových lepidel, která mají široké použití, je možné vybrat si i specialisty.  Taková sekundová lepidla jsou určena pro konkrétní materiál jako je například sklou – Loctite Super Attak Glass nebo plasty – Loctite Super Attak All Plastic. Některá sekundová lepidla mají dokonce ve svém portfoliu šikovného pomocníka pro méně zdatné lepiče. Jedná se o speciální odstraňovač lepidla. Hodí se v případě, že se netrefíte a slepíte opravovanou věc křivě, nebo se lepidlem potřísníte.

Sekundové lepidlo, které dokonce odolává myčce

Loctite Super Attak Universal kombinuje rychlost, sílu a odolnost vůči vlhkosti. Speciální receptura obsahuje SilicoTec s hydrofobní technologií, která umožňuje vytvořit lepený spoj tak odolný vodě, že jej můžeme mýt v myčce na nádobí.

Tato vlastnost předurčuje používat slepené věci i na místech, kde to dříve nebylo možné, jako je kuchyně, koupelna, či venkovní prostředí. Díky voděodolné receptuře je Loctite Super Attak Universal mnohem výkonnější než jiná sekundová lepidla.

Lepí okamžitě, spoj je extrémně pevný a vydrží i velké namáhání. Lepidlo je transparentní, což je vhodné zejména tam, kde chceme, aby byl spoj neviditelný. Dá se použít na nepřeberné množství oprav jako je například oprava prasklé sprchy, ulomeného ouška hrnečku, který poté můžete mýt bez problémů v myčce, oprava potápěčských brýlí nebo ulomeného podpatku. Dokáže spravit i poškozenou trysku k zahradní hadici nebo odlomený kousek střechy poštovní schránky či dokonce funkční model lodi.

Sekundové lepidlo, které na vás počká

Loctite Super Attak POWER EASY je sekundové lepidlo nové generace, které se vyznačuje vynikající pevností. Oproti jiným sekundovým lepidlům s ním ovšem neriskujete okamžité slepení prstů, protože poskytuje dvakrát více času na lepení a korigování než ostatní sekundová lepidla. Speciální receptura Loctite Power Easy je vyvinuta tak, že lepidlo nevytvrdne okamžitě, ale dává vám čas na krátké korigování lepených ploch. To znamená, že si neslepíte prsty a navíc můžete lehce lepený spoj ještě posunout tak, aby přesně seděl. Lepidlo nestéká ani nekape díky gelové konzistenci. Lepidlo je navíc průhledné, a proto je spoj u průhledných materiálů, jakým je například sklo téměř neviditelný.

S Loctite Super Attak POWER EASY slepíte různé materiály od keramiky a porcelánu, skla, přes gumu až po dřevo, kůži nebo kov. S tímto lepidlem slepíte opravdu jen to, co potřebujete.

Sekundové lepidlo s neuvěřitelnou silou

Extrémní spolehlivost, rychlost a síla, to jsou vlastnosti sekundového lepidla Loctite Super Attak Power Flex Gel. Lepí za pár sekund a k tomu obrovskou silou. Toto sekundové lepidlo ovšem není jen rychlé a silné, obsahuje gumu, která vytváří gelovou konzistenci lepidla, a proto nestéká ani na svislém povrchu. Kapka lepidla se vždy udrží na místě, kam ji nanesete. Příměs gumy také zajišťuje vysokou odolnost proti otřesům a nárazům, ideální tedy pro opravy obuvi.

Slepíte s ním porcelán, keramiku, dřevo, plast, pevnější kůži i korek. Lepený spoj je voděodolný a navíc můžete slepenou věc mýt i v myčce, což oceníte zejména při opravách věcí do kuchyně nebo na stolování.

Pár extrémů

O sekundových lepidlech se celkově říká, že nic nevydrží, Loctite je ovšem pravým opakem. Sekundová lepidla Loctite drží hned několik českých rekordů zanesených v knize rekordů. Například Loctite dokázal udržet 10 dospělých mužů přilepených jen za podrážky bot hlavou dolů. Nedoporučujeme vám to doma zkoušet, ale zde je vidět, že i sekundové lepidlo dokáže hodně udržet.

To ale není vše

Lepidla Loctite dokázala uspět i v tak náročných podmínkách, jakými jsou technologie Formule 1.  Automobily F1 zrychlí z 0 na 160 km/h a zpět zpomalí na 0 za méně než 5 sekund. Asi těžko si dokážete představit náročnější podmínky pro kvalitu lepidla. Právě Loctite se používá ve formulích F1. Lepidla Loctite také naleznete ve výpočetní technice, kde jsou pomocí Loctitu slepeny menší části počítače a dokonce i komponenty, které se nachází pod dotykovými obrazovkami elektronických zařízení.

Tuto kvalitu přenesl Loctite i do domácností. Současná široká řada sekundových lepidel Loctite uspokojí i náročné spotřebitele.

Více informací o nových lepidlech Loctite naleznete na www.loctite.com

Loctite 403 se používá ve formulích F1. Loctite UVCA 4305 a 4307 se používá k lepení vnitřních součástí elektronických zařízení.