Chovatelství

Zajímavosti psího světa

Spoustu věcí kolem sebe vnímáme jako samozřejmost. Pokud bychom však měli vysvětlit, proč se to či ono vlastně děje, upadneme do rozpaků. Týká se to i psího světa…

Připravila: -ih-, foto: archiv

Zježená srst

Nejen psům, ale i nám lidem se zježí chlupy, když je nám zima. Může se tak ovšem projevit i nelibost či dokonce strach. Pes se v takovém případě naježí proto, aby působil větší a odradil nepřítele. Umožňují mu to jemné svaly tzv. vzpřimovače chlupů, které se upínají k většině vlasových kořínků.

Zvířecí řeč

Vychovat poslušného psa znamená nejprve pochopit, jak psi vnímají lidskou řeč. Proč jednou poslechnou a jindy nikoli? Příčina tkví v zabarvení hlasu, frekvenci a tónu. Pes nerozlišuje význam slov, důležité pro něho je, jak povel vyslovíte. Proto by měl majitel říci povel vždy stejně. Pro jistotu se často ke slovu přidává i povel ruky, který je nezaměnitelný. Pes je přitom schopen zapamatovat si a rozlišit až 5000 pachů a stejné množství povelů.

Plemena s „dredy“

Plstnatá srst je typická pro srst některých pasteveckých plemen (třeba komondoři). V minulosti často střežili stáda a chránli je před vlky, liškami apod. Museli se s těmito šelmami rvát, a tak jim provázková srst sloužila jako ochrana před pokousáním.

Dobří hlídači

Pro hlídání se hodí zejména plemena, úmyslně šlechtěná k přirozené bázlivosti. Neuplatíte je ani piškotem, natož vlídným slovem. Mezi nejlepší hlídače patří kavkazský pastevecký pes, který vše živé včetně psů či lidí bez výjimky třeba i sežere. Často se tak stává tvrdým oříškem i pro zkušené chovatele.

Bojovná plemena

Mají potlačenou tzv. signalizaci, kterou psi dávají najevo podřízenost. Pokud ztropí rvačku pes jiného plemene, dříve nebo později ji také skončí – a to v okamžiku, kdy poražený začne signalizovat ústup. To bojové plemeno neučiní, rve se až do úplného konce. V drtivé většině nelze u těchto psů instinkt ovlivnit výchovou, vždy si ponechají vlastnost rvát se bez varovaní a bez signalizace.

Citlivá povaha

Chystáte se cvičit svého psa? Pak mějte na paměti, že se rozlišují plemena „ostrá“ (německý ovčák, dobrman, rotvajler…) a „křehká“ (sibiřský husky, basenji…). Psi ostrých plemen mají odolnou povahu a jen tak je něco nerozhodí. Jinak je to u křehkých plemen (jde zpravidla o primitivní plemena). Pokud fyzicky ztrestáte dobrmana, otřepe se a zanedlouho cvičí dál často i s větším nasazením. Pokud stejně ztrestáte huskyho, uzavře se, zhroutí a cvičit nadobro přestane. S křehkými psy je proto nutné pracovat velmi opatrně a obezřetně s důrazem na jejich citlivou povahu.

Psí modlitba

Jednej se mnou laskavě, můj milovaný pane,

žádné srdce na světě není vděčnější za laskavost,

než moje milující srdce.

Nesnaž se zlomit mou duši násilím,

já bych mezi ranami lízal tvé ruce.

Tvá trpělivost a porozumění mne rychleji

naučí dělat věci, které si přeješ.

Mluv se mnou často.

Tvůj hlas je pro mne nejsladší hudba na světě,

jak musíš vědět z divokého mávání mého ocasu,

když zaslechnu tvoje kroky.

Když je chladno a mokro,

prosím nech mne uvnitř,

protože já jsem zdomácnělé zvíře,

které už není zvyklé na drsné podmínky.

A já nežádám větší výsadu,

než čest sedět u tvých nohou u rodinného krbu.

I kdybys neměl žádny domov,

raději bych tě následoval přes led a sníh,

než odpočívat na nejměkčím polštáři

v nejteplejším domově na světě,

protože jsi můj Bůh a já tě oddaně miluji.

Udržuj mou misku stále plnou čerstvé vody,

protože já ti nemohu říct, že trpím žízní.

Krm mne kvalitním jídlem, abych byl pořád zdravý,

abych mohl dovádět, hrát si a plnit tvé příkazy,

chodit vedle tebe a být připravený a schopný

chránit tě svým životem, kdybys byl v ohrožení.

A milovaný pane, až přijde čas, kdy už nebudu zdravý

a nebudu mít radost ze života, nedávej mne od sebe pryč.

Raději mne drž jemně ve svých rukou

a dopřej mi milosrdný věčný odpočinek

a já odejdu s myšlenkou, že můj osud byl

nejbezpečnější ve tvých rukou.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů 11/2011.