Chovatelství

Tipy na vybavení pro psy, které vám i vašemu psovi zpříjemní život

Plánujete si pořídit pejska? Pak vám jistě přijdou vhod následující řádky o nezbytném vybavení pro vašeho čtyřnohého kamaráda.

Pes v pelíšku s mužem
Zdroj: Hornbach

Všichni známe psy, kteří preferují odpočinek na gauči, v posteli nebo na křesle. Shodneme se ale na tom, že každý pes by měl mít své místo. Pelíšky pro psy se prodávají v mnoha provedeních a často jsou i designovým doplňkem bytu.

Před výběrem pelechu si položte pár otázek. Jak je váš pes velký? Bude hodně línat? Pohybuje se víc doma nebo na zahradě? A co když bude pelech potřeba častěji prát? Do oka vám pak mohou padnout obyčejné nebo ortopedické matrace. Ty ortopedické se vyznačují vysokou výhřevností a jsou skvělou prevencí proti otlakům.

Ležící pes
Zdroj: Hornbach

Klasikou jsou látkové pelíšky pro psy se zvýšenými okraji, proutěné pelechy s vyměnitelným polštářem, plastové pelechy s vloženým polštářem, vyvýšené dřevěné konstrukce nebo protiskluzové deky a podložky.

Pokud vaši psi žijí převážně na zahradě, pořiďte jim pevnou a zateplenou boudu. Psí bouda poskytuje útulné a suché útočiště. V dnešní době se pro mazlíčky vyrábí spíš malé domky s ohrádkou a terasou.

Miska je pro psa nepostradatelným společníkem. Umístěte ji, pokud možno na klidné místo a nechte ji tam natrvalo. Proč? Váš pes se naučí, že během dne tam najde vodu a při jídle ocení soukromí.

Pes
Zdroj: Hornbach

Jak misku pro psy správně vybrat? Sáhněte raději po nerezové nebo hliněné. Velkým psům pořiďte misku s nastavitelným stojanem. Nebudou se muset při jídle ohýbat a nedojde u nich k torzi žaludku. Snadné čištění vám zaručí keramická miska.

Na procházkách jistě oceníte kvalitní vodítko a obojek. Můžete si vybrat samonavíjecí vodítko, ale počítejte s tím, že pes sice může odejít o pár metrů dál, ale nebudete ho mít vždy pod dokonalou kontrolou. Vodítko s pevnou délkou je ideálním řešením pro všechny typy procházek.

Psi
Zdroj: Hornbach

Výcvikové a stopovací vodítko je vhodné pro psy trénované na závody a k lovu. Obojky pro psy vybírejte se stejnou pečlivostí, jako vodítko. Musí být pevné, nesmí psa škrtit. Za tmy se vám budou hodit reflexní prvky jak na obojku, tak na vodítku.

Kdo si hraje, nezlobí

Toto pořekadlo platí u lidí i zvířat. Pořiďte proto svému pejskovi dostatek hraček pro psy vhodných pro zábavu i pro výcvik. Váš kamarád ocení přetahovací lana, frisbee, míčky i gumové hračky na kousání. Radost mu uděláte i motivační nebo plyšovou hračkou.

Pes ve sněhu s lidmi
Zdroj: Hornbach

Hygiena je půl zdraví

Hygiena představuje pro psy stejně důležitou součást života, jako pro nás lidi. Pravidelná péče o srst, drápy, zuby a uši je nezbytná. Komplexní hygienická péče obsahuje péči o srst, kontrolu zubů, čištění uší a očí, péče o tlapky a zastřihávání drápků, antiparazitní doplňky a preventivní prohlídky u zvěrolékaře.

Nepromokavé a hřejivé oblečky pro psy mohou vašemu pejskovi v chladných dnech zachránit zdraví. Pokud doma máte plemeno náchylné k nastydnutí, poohlédněte se po nepromokavých vestách do deště, teplých oblečcích do chladných dnů a návlecích na tlapky.

Pes v přírodě
Zdroj: Hornbach

Pes s vámi tráví velkou část vašeho života. Bude vaším společníkem nejen doma, ale také na cestách. Připravte se na to, aby vaše společné cesty proběhly vždy bez problémů. Pořiďte svému pejskovi přepravku nebo tašku dle jeho velikosti, deku, přenosné misky na jídlo a vodu.

Ve veřejné dopravě je nasazený náhubek nutností. V rámci bezpečného cestování autem jsou je potřeba mít v autě pásy nebo v kufru ochranné mříže nebo celou klec.

Jídlo a pamlsky

Správná výživa může vašemu kamarádovi prodloužit život až o několik let. Nepodceňujte proto výběr krmiva pro psy a zvolte tu nejvyšší možnou kvalitu. Váš pejsek určitě ocení kvalitní granule pro psy, drobné a zdravé pamlsky pro psy a šťavnaté konzervy pro psy s vysokým obsahem masa.

Pes a granule
Zdroj: Hornbach

Dbejte, aby obsahovaly všechny potřebné živiny a vitamíny a byly bez umělých barviv, dochucovadel a konzervantů. Svému psovi můžete po konzultaci s odborníkem dopřávat také doplňky stravy, jako je lososový olej nebo kloubní výživu pro psy.

Pokud se po přečtení předchozích řádků přikloníte spíše k tomu pořídit si kočku, pak vězte, že i pro ni budete muset pořídit pár doplňků. Tak třeba bytelné škrabadlo pro kočky, všelijaké cinkací míčky, plyšové myšky a další hračky pro kočky, k tomu omyvatelné misky pro kočky na její oblíbené konzervy a pochoutky.

Kočka na škrabadle
Zdroj: Hornbach

Budete-li mít možnost pouštět kočku ven, vyplatí se investovat do kvalitních dvířek pro kočky, ať nemusíte pořád dokola otevírat a zavírat. Nemůžete-li si z nějakého pádného důvodu psího nebo kočičího parťáka přivést domů, pořád to můžete zkusit s akvaristikou.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH