Atlas

Stolbur (stočené listy na rajčatech, zakrslé listy rajčat)

Zakrslé, stáčející se a deformované listy na rajčatech, bramborách a paprice způsobuje stolbur. Stolbur přenášejí cikády a nejčastějším zdrojem nákazy bývá běžný zahradní plevel – svlačec rolní a jetel.

stolbur
Stolbur (Foto: Shutterstock)

Projevy

Choroba se projevuje nejdříve jemně zkadeřenými listy s typickým zbarvením, později je zkadeření ještě intenzivnější. Nadzemní část má metlovitější vzhled a rostlina postupně odumírá. Choroba se projevuje nejčastěji na rajčatech, ale postihuje i papriky a brambory. Hlízy napadených brambor jsou gumovité.

Onemocnění se dá splést s poškozením rostlin herbicidem.

Chemická ochrana

Důležité je monitorovat výskyt některých cikád, které toto virové onemocnění mohou přenášet. Při jejich výskytu je třeba hned aplikovat přípravek Karate ZEON 5 CS. Pokud se už nemoc projeví, dokáže zničit všechny rostliny na řádce a prakticky se napadené rostlině nedá pomoct.

Ekologická ochrana

Preventivní důsledná likvidace veškerého plevele v porostu plodové zeleniny i brambor, a to i v těsné blízkosti.

Prevence

Pěstování brambor a plodové zeleniny v ideálních podmínkách, optimální výživový a závlahový režim, likvidace plevele a škůdců. Střídání pěstitelských ploch. Použití zdravé sadby.

stolbur; stolbur paprik; stolbur rajčat; kadeření listů; deformace listů; metlovitější vzhled; stočené listy rajčat; kroutící se listy na rajčatech; rajčata; choroby rajčat; brambory; choroby brambor; papriky; choroby papriky