Atlas

Tobomavirus (ToBRFV) na rajčatech a paprice (skvrny na listech, nerovnoměrné dozrávání plodů)

Nové choroby se nevyhýbají ani rostlinné říši. Mezi nové viry napadající papriku a rajčata patří tobomavirus – ToBRFV (Tomato brown rugose fruit virus). Vzhledem k množství symptomů je třeba dát pozor na záměnu s jinými chorobami.

Chlorotický list rajčat
Chlorotický vzor na listu rajčat.

Projevy

Příznaky zahrnují poměrně širokou škálu symptomů. Na listech paprik a rajčat se objevuje mozaikový chlorotický vzor, vrcholky listů a boční výhonky se mohou deformovat. Mladší listy mohou být též pokrčené, zvrásněné nebo zdeformované. Plody nerovnoměrně dozrávají, objevuje se mramorování, deformace, na zelených plodech jsou tmavé skvrny. Počet plodů na větvi se může snížit. Na stopkách plodů a listových stopkách se objevují hnědé nekrotické skvrny (tento symptom se objevuje i u plísně rajčat).

Chemická ochrana

Na léčbu napadených rostlin momentálně neexistuje žádné chemické ošetření.

Ekologická ochrana

Ekologická ochrana není známa. Protože se jedná o virové onemocnění, napadené rostliny odstraníme a spálíme. Semínka z plodů napadených rostlin neodkládáme.

Prevence

Použití zdravé certifikované sadby, pravidelná kontrola rostlin. Vir přežívá i na površích, dbáme na důkladnou dezinfekci zahradního nářadí a půdy, semínka z plodů napadených rostlin neodkládáme.

ToBRFV; tobomavirus; mozaika na listech; nerovnoměrné dozrávání; deformace listů; skvrny na stopkách; hnědé skvrny; rajčata; choroby rajčat; paprika; choroby papriky