Atlas

Fytoftóra/plíseň rajčat (skvrny na listech rajčat, usychání listů rajčat)

Nejčastějším onemocněním, které postihuje rajčata je fytoftóra/plíseň. Hnědnoucí listy a skvrny na plodech jsou prvním příznakem. Jak zasáhnout?

plíseň rajčat
Plíseň rajčat (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění vyvolává houba Phytophthora infestans, rozšíření podporují vydatné srážky nebo zavlažování na listy a stonky. Projevy jsou na nadzemních částech rajčat, na listech se objevují hnědavé skvrny, později vznikají šedohnědé rozsáhlé skvrny na povrchu plodů. Postižené plody jsou znehodnocené. Pokud není problém řešený, rostlina může uhynout.

Chemická ochrana

S postřiky je třeba začít preventivně už v červnu, následně v dvoutýdenních intervalech. Během deštivějšího počasí je třeba rajčata stříkat jednou za týden. Použít je možné přípravky Champion 50 WG, Polyram WG, Kuprikol 50.

Ekologická ochrana

Biologický ochranný přípravek proti houbovým chorobám Polyversum. Zvyšování odolnosti rostlin prostřednictvím přípravků CuproTonic, Imunofol, Alginure. Všechny tyto přípravky aplikujeme preventivně podle pokynů výrobců.

Prevence

Pěstování rajčat na slunečných a vzdušných místech, ideálně v řidším sponu. Zalévání podmokem, nejlépe v ranních hodinách, přiměřená výživa, odstraňování listů s prvními příznaky choroby.

fytoftóra rajčat; hnědé plody; rajčata; odumírání plodů; skvrny na listech; choroby rajčat; plíseň rajčat