Zdraví

LÉČITEL RADÍ: Nastartujte svůj organizmus po zimě

Začátek roku bývá z pohledu únavy, stresu a celkového vyčerpání problematický – málo slunce, krátký den a dlouhá tma, sychravé počasí a k tomu zvýšená kalorická potřeba a málo pohybu. Zima nikdy nikomu moc nepřidá a dobře se nastartovat na jaře znamená mimořádnou výhodu po zbytek roku.

Většinu lidí v této době trápí splín, deprese, neurózy, stres. Mnohdy se projevuje oxidační stres, kdy vyčerpané tělo není schopno zvládat spoustu úkonů z důvodu nedostatku vitamínů, konkrétně vitamínu C a synergicky působících látek. Zimní strava je obecně na vitamíny chudá – málo čerstvé zeleniny a ovoce dělá své. Většina lidí se domnívá, a to zcela mylně, že je možno adekvátní dávky doplnit z ovoce a zeleniny hypermarketového typu. Tam se však tyto látky téměř nevyskytují. Zahraniční ovoce se trhá nedozrálé a dozrává uměle v dozrávárnách za pomoci prapodivných chemických procesů, nebo lépe řečeno kouzel obchodníků. Pro mnoho druhů zeleniny platí totéž, zvláště pak pro rajčata, ta zrají vyloženě na povel. Je proto potřeba obrátit se zpátky k přírodě nebo k doplňkům a snažit se dlouhodobý nedostatek vykompenzovat.

JARNÍ VITAMÍNOVÁ BOMBA

  • Vitamín C je neodmyslitelnou součástí šípků, ale tyto plody jsou důležité i pro vysoký obsah organických kyselin, tříslovin, hojivých slizových látek, hořčíku, draslíku a dalších stopových prvků. Odvar z šípkové růže snižuje krevní tlak, zmenšuje otoky, pomáhá při čištění ledvin a močových cest, působí však močopudně, proto je nutné při jeho konzumaci dostatečně doplňovat tekutiny. Šípková růže má zklidňující účinek, zlepšuje soustředění, bojuje proti jarní únavě a napomáhá proti zažívacím obtížím, užívá se také při zlomeninách a k podpoře hojení.

 

VITAMÍN C

  • Patří mezi antioxidanty, pomáhá z těla odstraňovat volné radikály a těžké kovy.
  • Řadí se mezi obránce imunitního systému.
  • Tlumí příznaky nachlazení.
  • Má významný vliv na tvorbu kolagenu.
  • Působí preventivně proti srdečním a cévním chorobám.
  • Jeho nedostatek může způsobit krvácení do kůže, kloubů nebo může dojít ke ztrátě pružnosti cév či k vypadávání zubů.
  • Spolehlivými zdroji vitamínu C jsou citrusy, černý rybíz, jeřabiny, šípek, jahody atd.

Po ztrátě krve či při menstruaci je vhodné zvýšit denní dávku, stejně tak by se měli zachovat i kuřáci.

 

PROJEVY NEDOSTATKU VITAMÍNU C

Mezi nejzákladnější patří pocit únavy a celkového vyčerpání, jak duševního, tak fyzického. Mnohdy se jeho nedostatek projeví i na fyziologické úrovni, například krvácením dásní a dalšími komplikacemi. Pokud člověk zjistí, že mu není dobře, měl by se pokusit tělo nastartovat pomocí vysoké dodávky této látky – jde vyloženě o životabudič a imunitní stimulant, tedy o látku, která nám zase dodá energii a jiskru, ale ideální je dodat ho pokud možno v přírodní podobě.

SYNTETICKÁ PODOBA VITAMÍNU C

  • Syntetický vitamín C (kyselina L-askorbová) má některé vlastnosti negativní. Je proto potřeba se jich vyvarovat, neboť mohou způsobovat i docela fatální problémy. V organismu vydrží jen krátkou dobu a tělo se ho bohužel poměrně rychle zbavuje. Masivní nárazové dávkování, tedy velké dávky najednou nemají v zásadě žádný význam, působí chvilku a dále již opět tělo trpí nedostatkem této látky.  Připusťme, že jedna dávka je schopna v těle pracovat cca dvě, maximálně čtyři hodiny. Je tedy nutné používat v průběhu dne menší dávky.
  • Další významné negativum, které není obecně známé a je potřeba si na něj dávat pozor i přes obecně vyhlášenou vysokou bezpečnost užívání vitamínu C v doplňcích. Je fakt, že vitamín C je schopen při podávání vysokých pravidelných dávek potlačovat měď v organismu! Konkrétně může zhoršit hladiny ceruloplasminu a následně i schopnosti těla navázat měď do séra. Tímto se dají z dlouhodobého pohledu vyvolat nepříjemné problémy, které nemusejí být snadno a rychle řešitelné, zvednout hladinu ceruloplasminu není zase tak jednoduché.
  • Vždy tedy doporučuji navázat syntetický vitamín C minimálně na bioflavonoidy, tedy smixovat s nějakou barevnou potravinou, například rajčetem, borůvkami, červenou řepou, a užívat v takovémto komplexu. Tím se výrazně zvedne doba, po kterou organismus syntetický vitamín C udrží a je tedy schopen ho lépe využít, doba nutná k vyloučení z organismu se takto prodlouží minimálně na dvojnásobek a mnohdy i více.

ČERPEJTE Z PŘÍRODY

Mnohem lepší a využitelnější pro organismus jsou přírodní zdroje, ať už místní, či zahraniční. Zimní měsíce nám bohužel v místních podmínkách nedávají mnoho možností dostat se k čerstvě utrženému zralému ovoci nebo si sklidit čerstvou zeleninu.

Zaměříme se zde tedy na tři v zimních měsících použitelné zdroje, které jsou objektivně nejsilnější a nejvhodnější k použití pro jarní start vyjma čerstvého ovoce a zeleniny. Jedná se o camu camu, třešeň acerolu a naše šípky. Uvádím je záměrně v pořadí od nejsilnějšího zdroje k nejslabšímu, což ovšem neznamená, že každý z těchto zdrojů bude každému stejně vyhovovat. Mnoho lidí, předpokládám, nejlépe akceptuje právě šípky, které jsou v místních podmínkách velice snadno dostupné a dají se směle nazvat pomeranči severu.

ZDROJE PRO JARNÍ START

  • CAMU CAMU

Camu camu

Ve většině případů se užívá bez přípravy. Jde o poměrně dobře rozpustný prášek, který ovšem nemusí každému chutnat. Je vhodné denně užít zhruba 5–10 gramů, přičemž je ideální dávku rozdělit na dvě, například jednu dopoledne a druhou odpoledne. Camu berry prospívá nervům, zejména při depresích a neklidu. Velmi účinně bojuje proti stárnutí, snižuje krevní tlak, pečuje o cévy, srdce i krevní oběh, zlepšuje paměť a její podávání se doporučuje při Alzheimerově chorobě. Tato rostlina je považována za antivirový přípravek, je vhodná pro lidi trpící na opary či vředy a díky obsaženému železu působí blahodárně na oslabenou imunitu.

  • ACEROLA

Acerola

Denně je doporučeno užít zhruba 10–20 g a opět ideálně rozdělit do dvou dílčích dávek. Jedná se o dobře zpracovatelný prášek nebo se dá koupit v podobě tobolek. Její využití je obdobné jako u camu camu.

Kromě vitamínu C, kterého má acerola v sobě asi 40× víc než citrony, obsahuje i vitamíny A, A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, E, mnoho minerálů a důležité flavonoidy.

  • ŠÍPEK

Je trochu specifický, ale asi nejpřirozenější a nejlevnější zdroj pro naše podmínky. Denně se dá po krátkém návyku dodávat 20–30 g, opět ideálně rozděleno do dvou nebo více dílčích dávek. Šípek se vnitřně neužívá celý, protože drobné chloupky a semínka obsažená uvnitř plodu mohou velmi intenzivně dráždit střevní sliznici. Kupujte proto přímo produkt šípek slupky, kde jsou tyto vnitřní části odstraněny a stačí pouze vytřídit drobné nečistoty a kousky větviček. Po vytřídění si šípkové slupky v tříštivém kávomlýnku rozmixujeme na jemný prášek a ten pak používáme k dalšímu zpracování. Kdo chce prášek hodně jemný, může použít na prosetí sítko a větší kousky pomlít opakovaně, tak se dá docílit opravdu téměř kvalita prachu. Opět jej lze pouze zamíchat do vody a vypít, případně macerovat nebo konzumovat ve formě čaje.

Jak připravit vitamínovou bombu?

Jde o smoothie z grepu nebo červené řepy, která velmi dobře restartují organismus. Takto aplikovaný vitamín C v přírodní podobě se uvolňuje do organismu prakticky po dobu celého dne.

Grep – snažíme se plod oloupat pouze z tvrdé slupky, aby nám zůstalo co nejvíce bílého albeda, které obsahuje poměrně velké množství citrinu, mimořádně užitečné látky pro stav našich cév. Grep nahrubo nakrájíme, vložíme do vysokoobrátkového mixéru a přisypeme pro jednu dávku cca 10–15 gramů šípkovému prášku. Můžeme přidat 2–5 g camu camu, případně přiměřené množství aceroly. Není nutno dávat vše naráz, ale je to možné. Záleží na individuální snášenlivosti. Poté rozmixováním homogenizujeme na jemnou pastu, kterou lze bez problémů vypít, například jako chutnou přesnídávku.

Červená řepa – pracujeme s ní obdobně jako s grepem, s množstvím řepy to ale nepřehánějte. Pro člověka, který začíná, stačí 50–100 g, následně je možno množství navýšit, ale není to nutné. Další postup je stejný jako u smoothie z grepu. Chuťové vlastnosti se zásadně liší a někomu smoothie z červené řepy nemusí vyhovovat.

Text: Jaroslav Zajíček :: Foto: isifa/Shutterstock