Zdraví

Terapie růží: Vyrobte si z okvětných lístků pleťovou vodu, sirup nebo lahodný čaj

Růže je symbolem králů. Její okouzlující vůně a vznešený vzhled z ní dělá květ květů. Zpříjemňuje-li vám právě růže chvíle pobytu v zahradě a máte-li jí dost, určitě se pusťte do malého experimentu; vyrobte si vlastní růžovou pleťovou vodu.

Růžový čaj
Zdroj: Shutterstock

Pleťová voda z lupenů růží

Budeme potřebovat:

  • 1 díl růžových lístků
  • 1 díl převařené a vychladnuté vody
  • sáček s ledem nebo mraženou zeleninou
  • hrnec s poklicí
  • malá miska odolná teplu jako podstavec
  • malá miska odolná teplu pro sběr růžové vody

Jak vodu připravit

Pustíme se do toho. Růžové okvětné lístky nejdříve důkladně zbavíme nečistot a případného hmyzu. Důležité je, abychom si natrhali růžové lístky ze zahrady – růže z obchodní sítě nepoužíváme, protože obsahují množství chemických prvků, kterými jsou ošetřeny. Lístky propláchneme pod tekoucí vodou a jemně osušíme.

Na dno hrnce položíme do středu misku odolnou vysoké teplotě, která nám poslouží jako podstavec. Na ni položíme druhou misku, která poslouží jako nádoba, do níž se bude sbírat destilovaná voda z růžových lístků.

Růžové lístky nasypeme do hrnce a zalejeme je stejným dílem převařené a zchlazené vody. Hrnec zakryjeme pokličkou, kterou položíme opačně. Když se voda v hrnci začne vařit, začne se vypařovat a stoupat vzhůru. Na pokličku položíme sáček s čímkoliv mraženým. Pára se tak na povrchu obrácené pokličky vysráží, promění se v kapalinu a steče přes úchytku pokličky přímo do misky v hrnci.

Proces výroby růžové pleťové vody je na konci. Získanou růžovou vodu necháme zcela vychladnout a následně ji přelejeme do připravené čisté nádoby.

Pleťová voda z růží
Zdroj: Shutterstock

Jak můžeme domácí pleťovou vodu použít?

Růžová voda je výborným kosmetickým přípravkem k osvěžení pleti během letních horkých dní nebo ji můžeme využít k čištění pleti. V této domácí bio kvalitě bez konzervačních látek vydrží určitě kratší dobu než ta kupovaná. Proto si vyrobte raději menší množství, ale častěji. Růžová pleťová voda se dá vyrobit stejným způsobem i ze sušených listů, proto si jich určitě nasbírejte více a uchovejte si je sušené.

Čaj ze sušených růžových lístků

Sušené růžové lístky využijete nejen v kosmetice, ale můžete z nich připravit i čaj. Pokud nabídnete návštěvě čaj z růžových lístků, vysloužíte si obdiv. Sušené růžové lístky nechte ve vroucí vodě vyluhovat přibližně 10 až 15 minut. Čaj má příjemnou květinovou vůni a uklidňující a antioxidační účinky.

Sirup z růžových lístků

Dalším „růžovým“ experimentem může být výroba růžového sirupu, jejíž postup je podobný jako při výrobě smrkového sirupu. Základem je vrstvení růžových lístků spolu s cukrem a nakrájeným citronem do sklenice, kterou uzavřeme a umístíme na okno po dobu přibližně jednoho měsíce. Každý den sklenicí jemně potřeseme.

Postupně se cukr začne rozpouštět a spolu s výluhem z lístků vytvoří růžový sirup. Směs po měsíci přecedíme přes gázu do čisté lahve. Takto připravená růžová medicína se užívá po lžičkách 2- až 3krát denně jako antioxidační, protizápalová a antibakteriální pomoc.

Limonáda s růžovým sirupem
Zdroj: Shutterstock

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: zahrada.sk