Zdraví

Chcete udělat něco pro své zdraví? Pořiďte si houpací síť! Má tyto zdravotní benefity

Myslíte si, že houpací síť je jen zbytečný doplněk na zahradu? Nenechte se zmást. Díky spaní a houpání v hamace například můžete dokonale uvolnit své svaly, podpoříte psychickou pohodu a předejdete stresu.

Žena čte na houpací síti
Zdroj: Shutterstock

Toužíte si doma vytvořit místo, kde byste mohli dokonale odpočívat a nerušeně relaxovat? Možná byste měli v takovém případě zvážit koupi houpací sítě či hamaky. Nejenže si díky ní dopřejete tolik vytoužený relax, ale můžete tak prospět i svému zdraví. Proč jsou houpací sítě a hamaky mezi lidmi čím dál tím více populárnější?

Odpočinek v houpací síti
Houpání a odpočinek v houpacích síti má blahodárný vliv na zdraví. | Zdroj: Shutterstock

Jak už bylo řečeno, houpací sítě a hamaky se těší čím dál tím větší oblibě. A není divu, v poslední době se totiž stále častěji mluví o tom, že má houpání a odpočinek v houpacích síti blahodárný vliv na zdraví. Mnoho lidí má houpací sítě spojené s létem a časem stráveným na zahradě, pokud však zahradu nemáte, nemusíte vůbec zoufat. Hamaku si klidně můžete pořídit i do bytu a dodat tak vašemu interiéru zcela nový šmrnc.

Houpáním k větší pohodě

Podle některých lékařů a fyzioterapeutů má houpání a lenošení v houpací síti či hamace pozitivní a uklidňující vliv především na lidskou psychiku. Podle webu lenosime.cz je houpání v sítí prospěšné už pro malé děti. Houpání totiž stimuluje centrum rovnováhy, působí na správný vývoj mozku a rozvíjí motoriku. Pokud se navíc po celém dni stráveném v práci už těšíte domů, tak už jen samotná představa relaxu v houpací síti ve vás vyvolá blažený pocit klidu.

Bavlněné hamaky pak prý mají vliv i na kvalitu spánku, který mají prodlužovat a prohlubovat. Díky příjemnému pohupování pak rychleji a snáz usnete. Tuto teorii také v minulosti podpořil časopis Current Biology, který uveřejnil článek, podle kterého vědci zjistili, že pohupování má skutečně vliv na zdraví prospěšný spánek. Houpání v síti by také mělo zlepšovat koncentraci, paměť a schopnost učit se nové věci.

Stop bolavým zádům?

Podle portálu gleid.cz doporučuje spaní v hamace řada ortopedů a chiropraktiků. Odpočinek v houpací síti by tak měli ocenit především ti, kteří trpí bolestí zad či šíje. Nicméně měli byste pamatovat na to, že pokud vás trápí jakékoli zdravotní problémy, svůj zdravotní stav a houpání v síti byste měli konzultovat s lékařem či zkušeným fyzioterapeutem. Pohupování v síti nebo hamace navíc uvolňuje celkové napětí a napětí ve svalech.

Zapojíte svaly

Ačkoli má řada lidí houpání v síti spojeno s pocitem relaxace a pohody, pravdou je, že člověk musí vyvinout určitou aktivitu a sílu, aby se v síti pohoupal. Díky tomu tak zapojuje svalstvo břicha, páteře a pánve. A přestože se při houpání v síti asi nezapotíte tolik, jako kdybyste běhali nebo cvičili ve fitness centru, každý pohyb se přece počítá, ne?

Náš tip: Na světě je mnoho lidí, kteří v hamace usínají a dokonce v ní spí každou noc. Pokud ale víte, že by to nebylo nic pro vás, jděte na to pozvolna, abyste zjistili, zdali vám lenošení v síti vůbec vyhovuje. Postačí už jen to, když si například v létě lehnete na zahradě do sítě a přečtete si kus vaší oblíbené knihy. Postupně tak přijdete na to, jak moc vám je houpání příjemné.

Muž odpočívá na houpací síti
Houpací sítě a hamaky mají lidé spojené především s lenošením na zahradě. | Zdroj: Shutterstock

Relaxujte na zahradě

Houpací sítě a hamaky mají lidé spojené především s lenošením na zahradě v letních měsících. Není nic lepšího, než když si po náročné práci kolem domu nebo po celém dni v zaměstnání odpočinete v houpací síti a necháte na sebe dopadat sluneční paprsky. Zahrada také nabízí více možností, kde se dá síť zavěsit. Umístit ji můžete například mezi stromy nebo i na trámy pergoly.

Houpat se můžete i v bytě

Nemáte zahradu, ale přesto byste si houpací síť rádi domů pořídili? Není to nemožné. V obchodě či na internetu jsou k dostání speciální stojany, na které síť jednoduše upevníte. Umístit ji pak můžete třeba na terasu, balkon či přímo do bytu, pokud na to máte místo. Skvělou alternativou jsou také houpací křesla na zavěšení.

Mladá žena na houpací síti
Meditace v hamace může pomoci uvolnit nervový systém. | Zdroj: Shutterstock

Meditace v síti

Podle webu hamakastore.cz je hamaka také ideálním místem, kde můžete provozovat meditaci, která je mezi lidmi čím dál více populárnější a díky které dosáhnete ještě větší psychické pohody. Meditace v hamace tak prý může pomoci uvolnit nervový systém a zvýšit koncentraci. Pravdou je, že velké oblibě se mezi lidmi těší například i aerojóga. Nutnou pomůckou k praktikování této jógy je právě závěsná hamaka, do které se pod vedením zkušeného instruktora zavěšujete a cvičíte.

Text: Michaela Míčová
Zdroj: nasezahrada.com, lenosime.cz, gleid.cz, mexickehamaky.cz, hamakastore.cz