Zahrada

ZAHRADNÍ PORADNA: PROČ IBIŠEK MÁLO KVETE

Dotaz od čtenáře: Máme doma již 3 roky starý ibišek. Přestože rostlina poměrně dobře roste, nemůžu se stále dočkat květů. Kamarádka, od které jsem ibišek dostala, jich má doma celou sbírku a kvetou jí stále. Mám nějak speciálně hnojit nebo rostlinu střihat?

Odborník radí:

Ibišek pochází z Indie a Číny. Přestože jsou vyšlechtěny odrůdy, které dobře snášejí podmínky našich domovů, je třeba akceptovat některé jeho zvláštnosti.

Pro dobrý růst a tvorbu květů potřebuje slunné a vzdušné místo. Pokud máte možnost, je dobré přes léto umístit ibišek na balkon nebo zahradu. Každý rok z jara (nejlépe v únoru) by se měl přesadit do výživné pařeništní země (u starších rostlin stačí vyměnit svrchní vrstvu). Teprve za měsíc po přesazení začneme přihnojovat, a to každý týden až do poloviny srpna, při teplém a světlém přezimování stačí 1x měsíčně. Nejvhodnější je silnější roztok tekutého hnojiva, případně tyčinkami. V létě potřebuje vydatnou zálivku a prospívá mu i časté rosení listů.

Tvorbu květů dobře ovlivňuje přezimování na světlém místě při teplotě kolem 12 °C a omezené zálivce.

  • V prosinci nebo začátkem ledna seřízneme větvičky ibišku až o polovinu. Lépe také pokvete, když ho nenecháte růst keřovitě, ale vytvarujete ho jako stromek. Květy pak nasazuje na každé větvičce od června až do podzimu.

ibišek před rězem

ibišek po rězu

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock

Mohlo by vás také zajímat:

ZAHRADNÍ PORADNA: JAK SE BĚHEM ZIMY STARAT O AFRICKÉ FIALKY

ZAHRADNÍ PORADNA: JAK PĚSTOVAT EUCALYPTUS