Zahrada

Baobab: Vzácný strom, který vypěstujete od semínka

Nadchli jste se myšlenkou vypěstovat si na svém pozemku baobab nebo v květináči na parapetu baobabový bonsaj ze semínka? Vězte, že semínku stačí jen pět dní na to, aby se zazelenalo. A to už rozhodně stojí za pokus, co říkáte?

Stromy baobab
Zdroj: Shutterstock

Strom života

Baobab, známý také jako strom zázraků nebo léčivý strom, se vyskytuje v mírně vlhkých až polosuchých oblastech v Africe, Austrálii a na Madagaskarua díky jeho obřím rozměrům je možné zahlédnout ho v savaně už z dálky.

Nelze ho považovat za obyčejný strom. Je nejmasivnější ze všech dřevin a má přední místo v domorodých kulturách a jejich rituálech. Druh největšího a nejstaršího z baobabů, Adansonia digitata, se nachází v Africe a zjistilo se, že právě zde lze narazit i na jedince starší více než dva tisíce let. Každá část tohoto výjimečného stromu má jiné využití a u baobabu jich můžeme napočítat téměřtři sta!

V našich podmínkách se dá baobab pěstovat nejen jako strom venku, v zahradě, ale také jako bonsaj. Je nenáročný na údržbu, a proto je jeho pěstování vhodné i pro začátečníky.

Baobabům se daří iv suché půdě, tolerují vedra a díky unikátní schopnosti zadržet velké množství vody bez problémů přežijí i období sucha.

Jak vypěstovat baobab ze semínka?

Semínka baobab
Zdroj: Shutterstock

Pokud dodržíte několik doporučených kroků, vypěstovat si doma baobab ze semínka bude pro vás hračka.

  1. Semena mají tvrdou skořápku.Proto je důležité udělat ve skořápce otvor, ať už pilkou, hřebíkem a kladivem nebo vrtačkou.
  2. Další způsob je na 48 hodinhodit semena do horké vody. Již během nasákávání vodou se sazenice uvnitř skořepiny vyvíjí.
  3. Po dvou dnech ve voděskořápky semen změknou a lze je oloupat. Poté je umístíme do uzavíratelné nádobyna navlhčenou kuchyňskou utěrku. Nádobu uzavřeme víkem a umístíme na teplé místo.
  4. Po dalších dvou dnechjsou sazenice připraveny k výsadbě.
  5. Semena baobabu zasaďtedo hloubky 2,5 až 5 cm a udržujte teplotu půdy nad 15 °C. Je důležité udržovat půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne mokrou či podmáčenou.
  6. Když ze semínka vyraší kořínky, jednotlivé sazenice baobabů můžete přesadit do květináčů nebo ven, do zahrady. Zvolíte-li jejich přesun do květináče, měl by mít průměr alespoň sedm centimetrů.
  7. Máte-li vyhřívaný skleník, zasaďte svůj baobab do země. Přidejte lopatu kompostu, promíchejte ho s půdou a poté sazenici důkladně zalijte.

Pozn. Klíčení semen baobabu je poměrně nepředvídatelné. Může trvat pět dní až měsíc. Pěstování baobabu vás učí trpělivosti, protože v některých případech může klíčení trvat i několik měsíců.

Baobab jako bonsaj

Bonsaj baobab
Zdroj: Shutterstock

Naplňte květináč na bonsaj s drenážními otvory směsí ze 30% volné zeminy, 30% kompostu a 40% písku. Baobabový výhonek starý přibližně dva roky umístěte tak, aby polovina výšky kořenů byla volně vystavena proudění vzduchu.

Postavte květináč na světlé místo, ideálně k oknu orientovanému na jih. Potom pravidelně zalévejte (POZOR, nikdy baobabový bonsaj nepřelijte!), dokud se neobjeví listy.

Pěstování bonsaje z větvičky

V případě, že někdo z vašich známých už baobab pěstuje a podělí se s vámi o větvičku, jděte do toho a zasaďte si ji, avšak udělejte to na jaře. Větvička by měla mít alespoň tři lístky. Po odříznutí ji nechte několik dní schnout, abyste snížili pravděpodobnost napadení stonku houbami a hnilobou. Potom řízek zasaďte do půdní směsi písku a rašeliny.

Péče

Baobaby netolerují teploty pod 12 °C, zvláště když jsou mladé. Právě proto je vhodné pěstovat mladé baobaby ve skleníku nebo jako bonsaje. Velké, staré baobaby přežijí i chladnější dny. Naštěstí baobaby mají rozsáhlý kořenový systém.

Mladé baobaby tvoří hlavní kořen během prvních tří měsíců svého života. Shromažďují v něm živiny, aby se připravily na suchá období ve volné přírodě. Později, když jsou už větší, vytvářejí masivní plochý kořenový systém, díky kterému přežijí sucho.

Pěstování baobab
Zdroj: Shutterstock

Baobaby v květináči, podobně jako jejich velcí příbuzní ve volné přírodě, jsou nenáročné na pěstování a nepotřebují velkou péči. Během vegetačního období v létě potřebují vodu jen tehdy, když půda v květináči vyschne. Pokud mají kořeny vysloveně zalité vodou, nedělá jim to dobře.

Proto je důležité, aby byla půda v květináči před opětovným zaléváním opravdu suchá. Pozor také na nadměrné deště, které mohou baobaby úplně zničit. Venkovní baobab můžete na podzim již přestat zalévat a začít opět až na jaře.

Baobaby je třeba čas od času mírně pohnojit, ideálně v dubnu až květnu. Pokud je pěstujete v květináčích, tak jim každé dva roky vyměňte půdu.

Růst

Růst kmene je pomalý. Větve rostou rychleji a za jednu sezónu mohou vyrůst přibližně 20 až 30 cm. Můžete jej nechat růst touto rychlostí nebo mu můžete mírně oříznout větve, což urychlí růst kmene. Oříznutím špiček mladých výhonků se, pro změnu, váš baobab rychleji rozvětví.

Použití

Listy baobabu jsou mimořádně bohaté na obsah železa a lze je jíst jako špenát. Semena se mohou pražit k výrobě nápoje podobného kávě nebo lisovat, aby se z nich uvolnil olej, který se používá při vaření nebo pro kosmetické účely.

Dužina baobab
Zdroj: Shutterstock

Dužina ovoce má více vitamínu C než pomeranč a používá se k výrobě šťáv a džemů. Může se také fermentovat a použít při výrobě piva. A v neposlední řadě se z kůry dá uplést provaz. Nevěřili byste, ale na internetu k tomu najdete spoustu instruktážních videí.

Pozn. Baobaby jsou unikátní sukulenty s výjimečnými vlastnostmi, které se umí dokonale přizpůsobit prostředí, ve kterém rostou. Jejich plody jsou potravou pro zvířata i lidi a samotné stromy poskytují stín a přístřeší.

Jejich biotop je však pod tlakem, a tak se baobaby stávají ohroženým druhem z říše rostlin. Domorodci je stále více vytínají a proměňují půdu pod nimi na pole k pěstování bavlny či obilí a volně se pohybující krávy a kozy spásají mladé výhonky.

V Jižní Africe se již snaží tento proces zastavit, a to tak, že místní ženy začaly pěstovat baobaby ze semen. Vysazují je kolem svých usedlostí a představují jakési ochránkyně baobabů. Pečují o mladé stromky přibližně do jejich tří let, kdy to už zvládnou samy. Plody však začnou rodit až za 12 až 20 let.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: doma.sk