Zahrada

Palmy, fíky nebo monstery? Připravte si ideální prostředí pro pěstování těchto exotických rostlin

Díky změně klimatu je dnes možné teplomilné rostliny nejen pěstovat v interiéru našeho domova, ale také na zahradě, dvorku nebo balkonu. Jejich výhodou je, že jsou suchomilné pro zahrady, které v létě nemají dostatek vláhy. Přinášíme vám několik tipů, jak si vytvořit středomořské i exotické prostředí.

exotická rostlina
Zdroj: Pixabay

Jaké je klima v České republice

Nejdříve je nutné si uvědomit, že přestože jsou u nás léta v podstatě stejně horká jako například v Turecku, je tu rozdíl v celkově odlišném podnebí. Pro Česko je typické kontinentální podnebí s horkými léty ale studenými zimami.

Nemáme moře, takže tu není potřebná vlhkost vzduchu. Také proto se u nás nebude celoročně dařit například olivovníku nebo divoce rostoucímu oleandru, protože by přes zimu jednoduše zmrzl.

Jak si tedy vypěstovat tyto rostliny tak, aby vám vydržely mnoho let? Nejideálnější jsou pro české zahrady právě středomořské rostliny. Ty exotičtější doporučujeme pěstovat raději v obýváku.

palma v květináči
Zdroj: Shutterstock

Zazimování rostlin

Zatímco v létě nemusíte ideální teplotu pro teplomilné rostliny řešit, od podzimu nastává nutnost je dobře zazimovat a ochránit je před několikaměsíčními mrazy (zejména v noci). To stejné ale platí i pro období jara, kdy teplota téměř extrémně kolísá z denních 20 °C do nočních a ranních -3 °C.

Základem pro zahradní teplomilné rostliny, které nesnesou mínusové teploty, je mít je v květináčích, které jednoduše na zimu přenesete do teplejšího prostoru. V něm by se teplota měla ideálně držet okolo 10 stupňů. Zároveň by měly mít dostatek světla a nezapomenout nesmíme ani na pravidelnou zálivku nebo hnojení hnojivem na exotické rostliny a citrusy.

V období jara, kdy už se rozhodnete rostliny vytáhnout ven při pěkném počasí, si dávejte pozor na mrazíky, které mohou přijít klidně i v polovině května. V takovém případě můžete rostliny ochránit netkanou textilií a přenést je na místo, kde příliš nefouká.

Takové mikroklima je ideální u zdí, které se přes den díky slunci vyhřejí a navíc jsou díky tomu rostliny chráněny před větrem. Takto si u nás můžete přes léto užívat krásy palem, olivovníků, oleandrů, ale i fíkovníků, bugenvileí, agáve, kamélií i vavřínu.

Druhy, které přežijí mrazy

Existuje hned několik druhů, které dokáží přežít v půdě i přes zimní mráz. Patří mezi ně hlavně byliny jako rozmarýn, levandule, tymián a také oregano. Většinou je stačí přikrýt textilií, ale taková levandule vydrží i bez ní. Přes zimu u nás dokonce rostou i některé druhy opuncií, takže si opravdu můžete připadat jako v italské Kampánii.

Pokud chcete, aby vaše zahrada vypadala trochu exotičtěji a zároveň rostliny nechcete přenášet k zazimování, určitě vsaďte na jihoamerickou yuccu (česky juku). Tento keř, který při vyšším vzrůstu připomíná palmu, roste ve velmi drsných podmínkách, při nichž panuje sucho, ale i mráz a sníh.

Kvetoucí yucca v přirozeném prostředí
Zdroj: Pixabay

A právě spíš sucho této rostlině vyhovuje nejvíce. Je téměř bezúdržbová a vytváří výrazný prvek ve vaší zahradě.

Interiérové rostliny

Interiér má pro exotické rostliny jednu obrovskou výhodu – teplo po celý rok. U některých je důležité větší vlhko, u jiných zase sucho. Do každého pokoje se tedy hodí trochu odlišné rostliny. Většina z nich pochází z Asie a jižní Ameriky.

Fíkusy

Fíkusy mají raději lehké slunce, nikoliv přímé polední. Také jsou náchylné na přelití a preferují spíše povrchové rosení. Ideálním substrátem je ten, který je určen na palmy, neměl by obsahovat velké množství písku.

Monstery

Jde o velmi oblíbené exotické rostliny, které u vás doma vytvoří doslova džungli. Vyžaduje totiž velké množství prostoru kvůli svým rozměrným listům. Má ráda vlhčení listů mokrým hadříkem, a to i kvůli tomu, aby nebyly příliš pokryty prachem a dovolovaly rostlině dýchat. Stanoviště volte polostín, nejlépe orientaci na východ nebo severo-východ.

Substrát by měl být vzdušnější, čehož dosáhnete u toho klasického pomocí přimýchání perlitu.

Tradescantia Spathacea Rhoeo (Voděnka)

Jde o stálezelenou rostlinu původem z jižní Ameriky, která vůbec není náročná na pěstování a proto bývá vhodná i pro začátečníky.

Šeflera

Tato oblíbená pokojovka má barevné listy se žlutýma skvrnama a roste do výšky. V přirozeném prostředí dokonce až do 40 metrů. V domácích podmínkách má nejraději polostín, naopak přímé slunce jí škodí. Původem je z Austrálie.

Lesklé listy šeflery
Zdroj: Pixabay

Palmy

Češi mají palmy rádi. A proto je rádi pěstují u sebe doma a dokonce je i rádi vystavují v květináčích na své zahradě nebo před domem. Málokdo ale ví, že palma má nejraději také polostín a ne příliš intenzivní, plné světlo a vysušenou půdu.

Palmám se totiž nejlépe daří ve vlhku s bohatou zálivkou (ale nesmí stát ve vodě). Také proto často obdivujeme zámecké palmové skleníky, které vytváří ideální prostředí. Každý druh palmy ale vyžaduje lehce odlišný způsob pěstování. Palmy obecně nemají rády časté přesazování, proto stačí jen odhrnout svrchní zeminu a přisypat novou.

Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Pixabay, Shutterstock