Zahrada

Zahrada pro seniory

Možná, že si právě kladete otázku, co dál, až dovršíte důchodový věk a skončíte v zaměstnání. Důchodci, nebo jak je dnes zvykem říkat senioři, nejsou staroušci, kteří se přes den usadí na lavičku a pasivně sledují okolí. Většina seniorů je při síle a chuti být stále aktivní. Pro takové představuje zahrada naprosto ideální místo k jejich realizaci.

Připravil: Jan Burkáček, foto: autor a archiv

Ti, kteří vlastní zahradu celý život, se na důchod přímo těší. Konečně nastává období, kdy na ni budou mít dostatek času po celý týden a nejen přes víkendy, během kterých – zvláště když proprší – těžko práci stihnou.

Povinnost ano, nikoli však stresseniroka1

Je ale nutné mít na paměti, že zahrada by měla být určitou povinností, nikoli však stresem. Musí tomu, kdo se o ni stará, přinášet zdravou fyzickou námahu, ne ale dřinu, musí být zdrojem radosti a potěšení, nikoli úzkosti a strachu, že práci nezvládneme. Pokud pracují na zahradě pouze senioři, vyplatí se vzít v úvahu své síly a možnosti na straně jedné a na straně druhé zas třeba strojové vybavení, jež máme či bychom mohli mít k dispozici.

Travnaté plochy

Tvoří dnes nedílnou součást malých zahrádek i rozlehlých pozemků u chalup. Sečení trávy je pravidelná práce, kterou lze seniorům plně doporučit. Určitě by ale měli zapomenout na srp i kosu. Práce se sekačkou představuje lehkou fyzickou práci. Ovšem vlastníme-li ale větší pozemek, rozhodně zapomeneme na elektrickou sekačku a soustředíme se na sekačky benzínové s pojezdem, případně na travní traktůrek. Pro hůře přístupné plochy je na místě využít křovinořez nebo vyžínač.

Pletí a okopávání

Vyžaduje nejen trpělivost, ale i značně fyzicky náročné. Bohužel je příznačné, vidět seniory okopávat stařičkou motyčkou po prabábě. Při takové práci se nejen nesmyslně hrbí, ale navíc i usilovně kopou, což nutně přináší po několika minutách práce šílenou únavu. Přitom postačí kvalitní ruční plečka, motyčka nebo ruční kultivátor a práce jde rychle od ruky s minimální námahou. A na větší zahradě? Není důvod bát se lehké motorové okopávačky. Startování bývá velice lehké, zvládneme to dvěma prsty. Kvalitní stroje bývají navíc vybaveny odstředivou spojkou, a tak se dá stroj pouhým přidáním plynu uvést v činnost.

senior_traktorNáročné rytí

Za naprostého strašáka bývá považováno rytí. I tady však postačí vyřadit zohýbaný a otupený rýč s násadou do pasu, protože se již mnohokrát zalomila a tím i zakrátila. Pohodlný rýč s ergonomickou nebo dokonce teleskopickou násadnou pracuje lehce a skoro sám a záda u toho nebolí. Větší zahrada pak přímo volá po jednoosém traktůrku s pluhem. Při optimálním nastavení radlice, volnoběžných nábojů v kolech pro lehké otáčení a výšky řídítek si může každý orbu přímo vychutnat ba přímo užívat.

Zalévání

Když nastane období sucha, musí se zahrada zalévat. I tady je se dá práce mnohonásobně ulehčit. Staré plechové konve nás tíží dřív, než je naplníme vodou. Bez lítosti je odložíme do starého železa, kam jedině patří. Plastová konev bývá i plná vody lehčí, než prázdná plechová. Na zeleninových záhonech se ale s konvemi vláčet nebudeme, vyplatí se natáhnout hadici, opatřit ji vhodným rozprašovačem – a pak už zalévání zvládneme bez jakékoliv námahy.

Prořezávání dřevin

Kladete si otázku, jak prořezávat stromy, především pak staré vysokokmeny? Zapomeňte na žebřík a kapesní pilku a zkuste pilu teleskopickou. Teleskopická tyč se dá vytáhnout bez problémů i do pětimetrové výšky a kvalitní pilka s dvojitou řadou zubů a krajovými dorazy proti sklouznutí z větve je hotová sadařská lahůdka.

seniorka3Zapomeňte na papuče…

Možná si kladete otázku, kde má takový senior vzít finance na technické vybavení, které často vyžaduje sáhnout hluboko do kapsy. Na to důchod opravdu nestačí! Vyplatí se proto průběžně obnovovat a doplňovat vybavení zahrady novým a kvalitním nářadím nebo stroji ještě dřív, než odejdeme na zasloužený odpočinek. Na všechno se musíme průběžně připravovat a o důchodu to platí několikanásobně. Možná se vyplatí ještě jedna rada – pro ty mladší generace. Důchod rodičů nebo prarodičů by neměl sloužit jako přilepšení pro děti. A k životnímu jubileu se dnes seniorům již plstěné papuče nebo krajková zástěra nedávají. Moderní senioři více ocení dárek ze zahrádkářských potřeb nebo železářství. Je navíc potřeba si uvědomit, pro koho především vlastně tu zeleninu, ovoce a další produkty pěstují…

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 3./2012.