Zahrada

Jak na „kids friendly“ zahradu, ve které se děti zabaví a bude zároveň bezpečná

Pokud máte děti, určitě jste se někdy ptali, jaké prvky jim na zahradě nebo dvorku zařídit, a co by jim naopak mohlo uškodit. Podíváme se na materiály, konstrukce, ale i rostliny, které jsou pro děti bezpečné a které naopak ne.

děti si hrají v zahradě
Zdroj: Unsplash

Bezpečnost dětí

Ať už na zahradě nebo dvorku postavíte cokoliv, tak záleží jen na vás, jak efektivně dokážete dětem vysvětlit, co mohou a nesmí dělat, nebo jakým způsobem připravíte prostředí pro jejich vývoj. Vlastně žádná z našich rad nezajistí stoprocentní bezpečí, protože i obyčejná dětská trampolína dokáže při nesprávném užívání uškodit. I tak se ale můžete řídit několika radami, které vám dodají větší jistotu, že si nikdo neublíží.

Nesmíte hlavně zapomínat na to, že děti jsou extrémně zvídavé, často si rády hrají s běžnými předměty, na které mohou dosáhnout a úplně běžně se válí po zemi. Je to přirozená součást jejich vývoje.

Díky tomu se učí, jak věci okolo nich fungují, co všechno v přírodě žije a roste, ale také získají zkušenosti v případě, že se o něco lehce poraní, z něčeho spadnou nebo se nechtěně namočí. Každá taková zkušenost je naopak pozitivní. Každý jsme v dětství oplakali nějakou tu ránu, modřinu, mokré nohavice nebo dřevěnou třísku.

dívka si hraje v zahradě
Zdroj: Unsplash

Základní rady:

 • Co nechcete, aby dítě bralo do rukou, schovejte nebo položte to tam, kam nedosáhne
 • Vytvořte prostor pro běhání, kde na dítě nic nespadne, nebo do něčeho nenarazí
 • Používejte co nejvíc přírodních materiálů pro zkoumání
 • Odstraňte z dosahu jedovaté rostliny
 • Nastavte mantinely (prostor pro hraní a pro práci)
 • Nechte děti učit se, zkoumat
 • Dopředu počítejte se špinavým a roztrhaným oblečením

Drobné stavby

Mnoho hracích prvků jako jsou skluzavky, prolézačky, domky nebo stany můžete koupit v kamenných prodejnách nebo v e-shopech. Dejte si ale pozor na jejich kvalitu, čtěte recenze a v prodejně se zeptejte, jak tyto drobné stavby nejlépe zabezpečit.

Základem je, aby se s těmito prvky nemohlo příliš hýbat. Musí být pevné a nesmí padat na žádnou stranu při zatížení, jako je prolézání, věšení nebo tlak dospělého člověka.

Spoustu z těchto prvků si navíc můžete vytvořit úplně sami. Tou nejjednodušší stavbou je například přírodní stan nebo teepee. Na výběr je několik možností, například z vrbových prutů, které jsou zasazeny do země oběma konci (tedy do oblouku), nebo pomocí bambusových či jiných tyčí upevněných jedním koncem v zemi a druhým koncem přivázaných k sobě.

Vrbový stan obroste sám, stačí ho jen pravidelně zastřihávat a udržovat. Stan z tyčí můžete nechat obrůst sezónními plodinami, jako jsou fazole, takže lze děti při schovávání nechat podílet na sběru úrody.

Děti v zahradě
Zdroj: Pixabay

Jaké prvky můžete dětem sestavit sami:

 • Pískoviště (ohraničení pomocí cihel, prken nebo dřevěných kolíků)
 • Houpačka
 • Zelený stan nebo teepee
 • Hry na pevném povrchu (pomocí křídy nebo nesmývatelné barvy)

Voda a děti

Při práci s vodními prvky určitě myslete na to, jestli mají být okrasné, užitkové nebo hrací. Velkým nebezpečím jsou především studny a jímky. Ty zabezpečte tak, aby se do nich dítě v žádném případě nedostalo. To stejné platí pro jezírka, ve kterých rostou vodní rostliny a nachází se u nich ostré kameny. Přístup k těmto vodním prvkům tedy zabezpečte.

Ideální pro hraní jsou naopak různé napevno instalované fontány, ve kterých si děti mohou hrát s kamínky. Další možností jsou pítka pro ptáky, ve kterých sice nedoporučujeme si přímo hrát, ale děti je můžou napouštět a ptactvo pak pozorovat.

Dalším tipem je využití zahradní hadice a systému zavlažování. Možná byste se divili, kolik zábavy vytvoří v parných letních dnech vodní trysky.

Chlapci u bazénu v zahradě
Zdroj: Unsplash

Vůbec nejoblíbenější jsou samozřejmě bazény. Těch existuje celá řada, ale vždy spíš zvažte, zda se vám jejich pořízení vyplatí. Péče o velké bazény není levná, stejně jako jejich pořízení a pokud bydlíte v oblastech, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem srážek, může obec napouštění bazénů přímo zakázat.

Jedovaté rostliny

Jak už jsme zmínili, děti rády zkoumají. To znamená, že i spoustu věcí strkají do pusy, nebo na ně minimálně sahají a pak si často promnou oči. Pokud máte na zahradě větší množství rostlin, které jsou jedovaté, nemusíte se jich nutně zbavovat, jen k nim omezte přístup.

Minimálně zkuste dětem jasně říct, že konkrétní rostliny se dotýkat nesmějí, nebo se nesmí pohybovat v určitých částech zahrady. Konec konců, děti ve středomořských státech běžně vyrůstají mezi oleandry, kterými se v minulosti například trávili římští císaři. Čím méně těchto rostlin ale budete pěstovat, tím větší jistotu budete mít, že vašim dětem nic nehrozí.

K ochutnávání svádí ani ne tak listy, jako spíš různé bobule. Ty dětem mohou připomínat jedlé plody, nejčastěji borůvky. Jednoduchým pravidlem, jak rozlišit jedovaté rostliny je – většina z toho, co patří mezi cizokrajné rostliny a není v Česku původní. Existují ale i domácí výjimky, jako jsou sněženky.

dítě jí ovoce v zahradě
Zdroj: Pixabay

Které rostliny v českých zahradách, parcích a na balkonech jsou jedovaté:

 • Oleandry
 • Tis červený
 • Rulík zlomocný
 • Durman obecný
 • Mák
 • Mandevily
 • Fuchsie
 • Muškáty (pelargonie)
 • Fíkusy
 • Sněženky

Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay, Unsplash
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů