Zahrada

I koupě zahradní hadice může být věda. Správný výběr je krokem ke krásné zahradě

Odborník radí, jak vybrat správnou zahradní hadici.

zahradní hadice na vozíku
Zdroj: Shutterstock

Pokud si rádi vychutnáváte siesty na zahradě, měli byste znát pár základních tipů pro její udržování. Její vůni, svěžest a barvy totiž ovlivňuje kvalita půdy a zavlažování.

Zahrada vám bude dělat radost a poskytne vám dokonalý prostor pro relax, když o ni budete správně pečovat. Účinné zavlažování v ní probudí život, dodá sytost barvám a zintenzivní vůni květin i trávy. Kvalitní a správně vybraná hadice je u zavlažování základem úspěchu. Měla by být ohebná a stabilní, neměla by se lámat ani trhat, měla by vydržet teplo i chlad a být cenově dostupná.

Radí: David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach

Jaké vlastnosti má mít kvalitní hadice?

Z hlediska pohyblivosti a tvárnosti je nejdůležitější vrstvou hadice tkané armování. To zajišťuje, že je tvárná, odolná vůči tlaku a tvarově stabilní, nepřetáčí a neláme se. V závislosti na účelu a kvalitě existují nejrůznější druhy armování. Maximální nároky splňují příčné armování nebo spirálovité pletené tkaniny.

To, jak je hadice stabilní i při silném přetlaku, závisí především na kvalitě materiálu a jeho kombinaci. Plusem je ekologický materiál. Hadice, které jsou celoročně venku, musí odolat silným výkyvům počasí. A pokud to nezvládnou, rychle se na nich vytvoří trhliny či póry.

Z jakých materiálů se hadice vyrábí?

Vysoce kvalitní zahradní hadice se vyrábí z několika vrstev. Díky tomu jsou pevné, do určité míry odolné proti mrazu a dobře ohebné. Většinou se skládají ze tří vrstev – vnější plášť, tkaná vložka a alespoň jedna vnitřní vrstva. Vnější plášť a vnitřní vrstva jsou nejčastěji vyrobeny z PVC.

Tento materiál je buď nový, nebo neobsahuje barium, kadmium ani olovo. Může se jednat také o recyklovaný materiál, který je v maximální možné míře osvobozen od cizích těles. Zejména v těchto případech se kvalita může velmi lišit.

Smršťovací hadice
Smršťovací hadice | Zdroj: Shutterstock

Alternativním materiálem je syntetický kaučuk (EPDM). „Tyto velmi pružné flexibilní gumové zahradní hadice jsou cenově podstatně náročnější. Materiál lze vyztužit pěnou či různými příměsmi. Existují také zahradní hadice ze smíšeného materiálu. Hadice vyrobené z vláknem vyztuženého plastu jsou sice levnější, ale mají tendenci se lámat.

Lehce ohýbat se začnou, až když je venkovní teplota nad 10 °C. Lepší je tak vybírat hadici z gumy i přesto, že je těžší a dražší. Výhodou je její tvárnost a nelámavost,“ vysvětluje specialista. Hadice se odlišují také svou odolností vůči tlaku. Tato hodnota je uvedena na obalu a běžně se pohybuje kolem 20 barů při 20 °C.

Příslušenství a skladování

Zahradní hadice by se měly skladovat nejlépe ve svinutém stavu tak, aby se nemohly zlomit. Existuje několik variant držáků na stěnu a hadicových bubnů, na které lze hadici navinout.

Vozíky na hadici

Umožňují úsporné skladování zahradní hadice. Na vozík se hadice navíjí pomocí klik rychle a jednoduše. Vozíky na hadice lze opatřit například přípojkou proti ohnutí hadice, rámem zaručujícím vysokou stabilitu nebo stopkou proti odkapávání vody.

Držáky na hadici

Jednoduché řešení pro uskladnění zahradní hadice. Pomocí nástěnného držáku na hadici se dá hadice navinout a zavěsit na zeď. Držáky na hadici se vyrábějí z kovu nebo plastu. Kovový držák je robustní a má oproti plastové variantě delší životnost.

zahradní hadice na navijáku
Naviják na hadici | Zdroj: Shutterstock

Zahradní postřikovače a zalévací tyče

Konec zahradní hadice určuje, jaké dávky vody budou zahradu osvěžovat. Zahradní postřikovače a zalévací tyče mají různé funkce. Dá se s nimi zavlažovat, zalévat, jemně kropit, a dostat se i na obtížně přístupná místa.

Vedení hadice

Dalším praktickým pomocníkem pro zavlažování je vodicí prvek. Ten při pohybu po zahradě zabraňuje vláčení hadice skrze záhony.

Zavlažování a hnojení v jednom

Praktickou věcí je automatický přimíchávač hnojiva do zavlažovacího systému. Má velký plnicí otvor s indikátorem stavu naplnění, ventil pro vyprázdnění před příchodem mrazů nebo před naplněním tekutého hnojiva.

dítě polévá květy hadicí
Zdroj: Shutterstock

Správný tlak vody

Před připojením hadice s několika zadešťovači k vodovodnímu kohoutu je nutné vědět, jak vysoká je průtoková hodnota (hodnota spotřeby) vodovodního kohoutku. Jak to zjistit? Postavte pod kohoutek desetilitrovou nádobu a pusťte vodu naplno. Jak dlouho trvalo, než se nádoba naplnila?

Tak získáte hodnotu počtu litrů za sekundu. Na 25 metrů připojeného vedení je nutné ještě připočíst sekundu navíc. Tuto hodnotu musíte přepočítat podle výrobce (někteří uvádějí průtokovou hodnotu zadešťovačů v litrech za sekundu). Důležité je, aby všechny zadešťovače, které jsou připojeny k jednomu vedení, dohromady nepřekročily průtokovou hodnotu vodovodního kohoutu.

Připravila: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů