Zahrada

Jak pěstovat hlívu ústřičnou a jak z ní připravit houbový salát či dršťkovou polévku

Hlíva je jednou z nejoblíbenějších hub, kterou si můžete přinést z volné přírody, ale která se dá i vypěstovat na zahradě nebo doma. Potěší celou řadou léčivých látek, díky kterým se řadí mezi přírodní léky.

Hlíva ústřičná pěstování na dřevě
Zdroj: Shutterstock

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlívy si cenili už staří Římané, kteří ji používali pro posilnění i jako univerzální léčivo. V dnešní době je používána jako prostředek na podporu imunity i jako protizánětlivý lék.

Jak ji pěstovat

Hlíva se dá najít na trouchnivějícím dřevě i ve volné přírodě. Můžete ji ale pěstovat i tak, že koupené dřevěné kolíčky naočkované sadbou dáte v září a říjnu do navrtaných otvorů v kmenech listnatých stromů nebo do trouchnivějících pařezů.

Nejméně náročné je ale pěstování hlívy v igelitovém balíku s předem připraveným naočkovaným substrátem. V tomto případě jen stačí balík postavit na světlé místo s teplotou mezi 20 až 25 °C. V prvních týdnech dochází k prorůstání mycelia v balíku, teprve po nějaké době se objeví první plodnice.

Substrát se nemusí nijak zalévat, nesmí se dokonce ani zasahovat do igelitu, balení se jednoduše ponechává beze změny po celou dobu pěstování. Rostoucí plodnice je vhodné dvakrát denně mlžit vodou.

Hlíva ústřičná pěstování na stromě
Zdroj: Shutterstock

Kalendář pěstování a sběru

Pěstování v igelitovém balení (hlívová zahrádka): leden – prosinec
Sběr: leden – prosinec
Pěstování na zahradě metodou spodního očkování dřeva: duben – říjen
Sběr: leden – duben; září – prosinec

Hlíva se dá pěstovat mnoha způsoby, obecně si ale hodně práce usnadníte nákupem již hotové sadby nebo dřevěných kolíčků prorostlých myceliem.

Sběr

Plodnice se sklízí v době, kdy mají „podvinulý“ okraj a ještě z nich nevypadávají výtrusy. Při pěstování v igelitovém balíku v substrátu nebo ve slámě se vykroutí, při sklizni ze dřeva se uříznou nožem.

Uskladnění

Plodnice se dají v plastové nádobě nebo v igelitovém sáčku skladovat v lednici při teplotě 3 °C i dva týdny, dají se ale také nakrájené uchovat v mrazáku.

Naše volba

Hlíva plicní – podobná hlívě ústřičné, její pěstování, účinky nebo využití jsou totožné.
Hlíva miskovitá – vhodná hlavně k nakládání, klobouky miskovitého tvaru.
Hlíva máčková – vzhledem připomíná spíše plodnice hřibovitých druhů, ideální pro italskou a asijskou kuchyni.

Hlíva ústřičná
Zdroj: Shutterstock

Víte, že…

  • …můžete hlívy pěstovat i metodou spodního očkování dřeva. Do vyhloubené díry se rozhrne čerstvá hlívová sadba, na tu se položí špalek, který se poté přihrne zeminou. Špalek se sadbou se musí během roku zalévat. Tuto metodu je možné vyzkoušet od dubna přibližně do října.
  • …pěstování hlívy v igelitovém balení s již hotovou sadbou zvládnete snadno i doma, nemusíte balení letnit ani nikam přenášet.
  • …hlívu je možné také nasušit. Nesmí se ale omývat vodou ani loupat, jen se nakrájí na tenké plátky a uloží na síto nebo pečicí papír na plechu. Dá se ale sušit také v sušičce na ovoce, teplota by se v tomto případě měla pohybovat mezi 40 až 50 °C, na dosušení se pak navýší až na 60 °C.

Co s ní v kuchyni

Houbový salát

Připravíme si dvě větší plodnice hlívy a asi pět středně velkých žampionů, které předem oloupeme. Houby nakrájíme na menší kousky. Na horkou pánev lehce pomazanou olejem dáme nejdříve hlívu, po několika minutách přidáme žampiony, přidáme půl lžičky drceného kmínu a dusíme do měkka přiklopené pokličkou. Poté přidáme dvě hrsti nasekané petrželové nati, podusíme, osolíme a podáváme na talíři pokrytém natrhaným ledovým salátem.

Dršťková polévka

Na pánvi osmahneme dvě najemno nakrájené cibule a na kousky nakrájenou hlívu (500 g). Jakmile hlíva pustí vodu, přiklopíme poklicí a dusíme několik minut. Přidáme lžičku sladké papriky, prolisovaný stroužek česneku, velkou špetku majoránky, osolíme a zalijeme zeleninovým vývarem. Několik minut ještě povaříme.

Výživová hodnota

Hlíva obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D, C a K, dále pak železo, draslík a fosfor. Glukany podporují imunitu, terpeny zase fungují antibioticky a protirakovinně.

Při chřipkových epidemiích určitě oceníte potravinové doplňky s obsahem hlívy a rakytníku. Výtažky z těchto rostlin spolehlivě podporují imunitu a navíc fungují i protizánětlivě.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů